Китайська експансія в український бурштин: чи варто радіти? (АББУ)

Китайська експансія в український бурштин: чи варто радіти? (АББУ)
Зображення асоціативне

Ситуація стає сприятливою для китайців та небезпечною для України: як держава може подбати про вітчизняний ринок переробки бурштину, міркують в Асоціації бурштинового бізнесу України (АББУ)*. 

Тенденції на ринку бурштину невтішні. Експерти заявляють про те, що державі варто усіляко сприяти переробці сонячного каміння в Україні та врегулювати продаж дорогоцінного каміння, допоки не почалася масштабна китайська експансія. Адже Китай витісняє європейських виробників та “заходять” на фінішну пряму — купує родовища бурштину, вважає очільник напрямку обробки, торгівлі та експорту виробів Асоціації бурштинового бізнесу України, директор ТОВ “Український бурштиновий комбінат” Сергій Простакішин. 

Без державної підтримки галузі переробки сонячного каміння Україна ризикує залишитися сировинним придатком, додав голова правління Асоціації бурштинового бізнесу України, директором НВП “Мінерал” Микола Котнюк.  

Читайте також Найбільшого
приватного видобувача бурштину
купує громадянин Китаю

У 2024 році експерти заявляли про те, що китайці освоїли ринок бурштинових виробів. Їхні вироби з маленьких фракцій вже витіснили на ринку Європи польську та литовську продукцію.

“Це сталося, в тому числі, й внаслідок доступу до українських кар’єрів. Китайці купують бурштин “намоями”, тож мілка фракція для них — лише бонус. Відповідно китайці можуть продавати продукцію за ціною, яку ми зараз тримаємо в Україні. Тільки китайцям простіше, дешевше та швидше доставити продукцію у ту ж саму Туреччину, наприклад. З китайцями зможуть конкурувати лише великі переробні підприємства, та й те не довго. Бо китайці будуть знижувати ціни, аби вибити з ринку інших виробників. Вони вже витіснили Польщу та Литву. З українцями поки що рахуються. Востаннє вони пропонували 350-600 $ за кілограм готової продукції, в той час, як в Україні це коштує 300-500 $. Тобто ситуація стає сприятливою для китайців, які вже забирають собі ринок перероблення. Тепер китайці прибирають конкурентів на ринку сировини. Зрештою в українських видобувачів не залишиться клієнтів у Польщі та Литві. Тоді їм доведеться віддавати все напряму китайцям за безцінь. Коли видобувні компанії в Україні схаменуться, буде пізно. Бо тоді відкрити переробні підприємства всередині країни вони не зможуть. По-перше, не залишиться спеціалістів з переробки, по-друге, на ринку зміняться тенденції. Звісно, що ці тенденції диктуватиме Китай. Тож маємо невтішні прогнози, бо ринок переробки бурштину в Україні зникне у найближчі два роки”, — пояснив очільник напрямку обробки, торгівлі та експорту виробів Асоціації бурштинового бізнесу України Сергій Простакішин.

Асоціація бурштинового бізнесу України найближчим часом звертатиметься до Кабінету міністрів України з відповідним листом-проханням про сприяння розвитку галузі переробки.

“Стимулювати та підтримувати галузь переробки можна за допомогою кількох простих кроків. Зниження мита на ввезення обладнання для переробки бурштину. Чи запровадження нульового мита при імпорті обладнання з-за кордону, якщо техніку ввозить український переробник. Пропозиція Асоціації також стосуватиметься пільгового кредитування на сировину та обладнання для ювелірів та мілких переробників. Потрібно розробити таку схему купівлі-продажу вітчизняної сировини, яка б дозволить заробити на готовій продукції з бурштину. Тобто зараз, наприкінці другого року війни в Україні, реальної допомоги від держави потребують ювеліри, які мають проблеми з доступом до сировини”, — резюмував очільник Асоціації бурштинового бізнесу України Микола Котнюк. 

Про те, що вітчизняним переробним підприємствам складно самостійно купити якісний камінь, Микола Котнюк повідомляв раніше.

Самі ж ювеліри та малі переробники неодноразово заявляли, що не хочуть йти на державні аукціони, а купувати сирець напряму у великих компаній — не можуть. Адже компанії продають сировину великими партіями за кордон. Очільник Асоціації пояснював за яких умов галузь переробки бурштину розвиватиметься на державному рівні. 

“Без фінансової підтримки вітчизняним фахівцям складно вдосконалити виробництво. Саме через ці, та ряд інших об’єктивних причин виникає проблема у врегулюванні питання співпраці вітчизняних покупців та продавців. Будьмо відвертими, малому бізнесу в Україні складно конкурувати з китайським виробником. Тим паче Китай вийшов на рівень виробництва де немає відходів. Це перше. Друге — китайці вийшли на арабський ринок. Тобто зараз навіть у Гданськ приїздить мало китайців. Вони купують сировину на пряму, в тому числі в Україні, самі переробляють камінь та продають готовий продукт на арабському ринку. Звісно, що вітчизняний надрокористувач прагне продати сировину за вигідною ціною. Втім, продавати бурштин вітчизняним виробникам зможуть тоді, коли переробна галузь розвиватиметься на державному рівні. Для цього потрібні інвестиції та спрощення умов ведення бізнесу”, — резюмував Микола Котнюк. 

У такому разі українці зможуть конкурувати з іншими виробниками на європейському ринку. При цьому заробітна плата та податки залишаться в Україні.

На правах реклами

КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ

 

* – В розділах  Говорять асоціації , Говорять компанії , Надра інших деякі публікації/новини/прес-релізи компаній-надрокористувачів, сервісних компаній, асоціацій у сфері надрокористування та інших медіа можуть відтворюватися дослівно. В разі передруку редакція NADRA.INFO не здійснює додаткову перевірку викладеного, покладаючись на першоджерела.