Олексій Заєць: Якщо нас знову заблокують, Україна щомісяця втрачатиме 9,5 млн куб. м газу
Вже наступного тижня, під час опалювального сезону, що розпочався, Державна служба геології та надр України може заблокувати видобування газу на трьох родовищах у Полтавській і Харківській областях.
Причина – санкції, які Рада національної безпеки та оборони України у жовтні застосувала до кінцевих бенефіціарних власників українських надрокористувачів: Представництва «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» і ТОВ «Пром-Енерго Продукт» (див. Указ Президента України Володимира Зеленського від 08.10.2024 № 698/2024 і Протокол Робочої групи з питань надрокористування Держгеонадр № 2024-48 від 11.10.2024). Обидві компанії належать до дивізіону Smart Energy групи компаній Smart Holding.
Це буде вдруге, коли вітчизняним компаніям заборонять видобувати газ із санкційних підстав, і Український народ за рішенням власної держави припинить отримувати вигоду від надр, переданих в користування.
Перше блокування газовидобутку тривало з квітня 2023 р. до червня 2024 р. і виявилося помилкою, яка коштувала державі майже 200 млн кубів невидобутого газу і понад 1,6 млрд грн несплачених податків. Ту помилку не лише визнали, але й виправили: влітку РНБО відкоригувала санкції і зняла заборону на користування надрами. Це рішення виглядало соломоновим, адже розблокувало видобуток необхідного Україні газу, зберігши обмеження, накладені на підсанкційного власника активів.
Але в жовтні світ побачило нове рішення РНБО, в якому для спецдозволів забули зробити виключення, тобто, не врахували досвід, що змусив коригувати попередні санкції, аби захистити інтереси Українського народу як власника надр.
Чому так сталося, і хто наполіг (або недогледів), щоб наша держава – під час кровопролитної війни і опалювального сезону – знову наступила на ті ж «санкційні граблі», що й минулого року? Пояснити це NADRA.INFO офіційним запитом уже попросили Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлію Свиридено (керує Міжвідомчою робочою групою з питань реалізації державної санкційної політики), і Голову Служби Безпеки Україн Василя Малюка (СБУ ініціювала згадані санкції). А тим часом, звернулися із запитаннями до в.о. генерального директора групи компаній Smart Energy Олексія Заєця. Ось що він нам відповів.
NADRA.INFO: Почнімо з розуміння масштабів: скільки і яких вуглеводнів видобули компанії групи Smart Energy за останні 5 років?
Олексій Заєць: Група видобуває природний газ та газовий конденсат. Також одне з наших підприємств самостійно виробляє LPG.
Сумарно з 2019 р. ми маємо: природний газ – 1,56 млрд куб. м, конденсат – 148,62 тис. т, LPG – 53,18 тис. т.
Якщо дивитись в розрізі років, то динаміка очікувано була різною, але приблизно схожою для усіх компаній групи. Як у більшості газовидобувників, до початку повномасштабного вторгнення ми активно розвивались, у нас були нові буріння, проєкти модернізації тощо. Через що видобуток газу тримався на рівні 380-400 млн куб. м на рік. Через війну та безпекову ситуацію, у 2022 році довелось зупинити більшість проєктів, що вплинуло на обсяги. А після «санкційної» зупинки у 2023 році річні обсяги становили вже менше половини від довоєнних.
До війни два роки підряд ми видобували середньодобово понад 1 млн куб. м газу. Групі знадобилось майже 5 років, щоб досягти такого результату.
Сьогодні, після 15-місяців простою, ми маємо на добу в середньому 250 тис. куб. м. Тепер, щоб відновитися до довоєнних обсягів, нам потрібно як мінімум 3 роки інтенсивних програм розвитку та активних інвестицій. Без нових зупинок, без нових регуляторних змін, враховуючи безпекову ситуацію. Такі сьогоднішні наслідки незважених дій, що призвели до зупинки видобувних підприємств.
Скільки ренти та інших податків сплатили компанії групи Smart Energy за цей період? Чи виводився за кордон прибуток в якості дивідендів на користь підсанкційних бенефіціарних власників? Якщо так – про які суми йдеться?
З 2019 р. ми сплатити більше 10 млрд грн податків. Левова частка – це рента. Вона складає, зазвичай, приблизно половину усіх відрахувань. Ось чому ми кажемо, що будь-яке призупинення видобутку вуглеводнів – не лише природного газу, а й конденсату, нафти – напряму впливає на зниження бюджетних надходжень.
За 2019 – І пів. 2024 р. до державного та місцевих бюджетів ми перерахували 4,5 млрд грн ренти. П’ять відсотків з цієї суми, а це майже 230 млн грн, надійшли саме до бюджетів громад.
Також найбільші відрахування: податок на прибуток – приблизно 2 млрд грн та ПДВ – більше 3 млрд грн. Є ще акциз, земельні, екологічні податки, на заробітну плату. Останні, до речі, донедавна ми сплачували до місцевих бюджетів, оскільки наші видобувні підприємства зареєстровані саме в регіонах, де здійснюють свою діяльність. А це Полтавщина та Харківщина. Тобто ми значною мірою «живили» місцеві бюджети.
Ми сумлінно сплачували податки, реінвестували прибуток у власний розвиток та збільшення видобутку.
Після початку повномасштабного вторгнення – навіть дивіденди залишались в країні.
Скільки працівників працювало в компаніях групи в 2021 р. до повномасштабного вторгнення РФ і зупинки в санкційному порядку? Скільки працює зараз?
В цілому по групі компаній чисельність на кінець 2021 р. становила 368 працівників, на кінець 2022 – 383, 2023 – 325, 2024 – 305.
Після зупинення дії спеціальних дозволів у 2023 році ми більше півроку намагались зберегти усю команду, оскільки ми цінуємо кожного нашого працівника за високий професійний рівень. Це найважливіша складова для ефективної роботи газовидобувного бізнесу. Ми робили все, щоб утримати команду та сподівались, що нас почують, що державницькі інтереси переважать та нам розблокують роботу.
В кінці 2023 нам все ж таки довелось провести зменшення штату на 12%. Також велику частину людей перевели у «вимушений простій» або на неповний робочий день, що відповідно, вплинуло на їхні доходи.
У 2024 році, після відновлення видобутку, ми частково повернули звільнених працівників.
Як змінилася середня заробітна плата після вторгнення і блокування? Яка середня зарплатня зараз?
Ми, як відповідальний роботодавець, завжди намагались тримати конкурентну заробітну плату та створювати умови праці, які мотивуватимуть людей. Так було і під час карантину, і після початку війни.
У 2023 році, через санкції, за рахунок того, що виробничий персонал був відправлений у «вимушений простій», а працівники функцій підтримки переведені на неповний робочий день, середня заробітна плата зменшилась приблизно на 25%. Але ми бачили поточну економічну ситуацію в країні, до того ж, продовжували доводити державі необхідність відновлення роботи газовидобувних підприємств, тому у січні 2024 року відбувся перегляд заробітної плати відповідно до ринкового рівня.
Навіть у «санкційних» умовах ми намагались зберегти колективи та дати людям якусь фінансову стабільність: зберегли для всіх медичне страхування, матеріальну допомогу тощо.
У другій половині цього року, після відновлення дії спецдозволів, майже усіх працівників ми повернули на повну зайнятість і оплату праці.
Скільки співробітників компаній групи приєдналися до лав ЗСУ? Чи зберігали підприємства заробітну платню мобілізованим співробітникам? Як підтримували сімʼї і громади?
Наразі 15 наших працівників є захисниками. Пʼятеро вже демобілізувались.
Ми регулярно тримаємо контакт з нашими колегами і намагаємось їм допомагати. Кілька разів ми влаштовували благодійні футбольні турніри, на яких збирали кошти на різні їхні потреби. Наші працівники у вільний час варили з металу для наших захисників буржуйки, різне приладдя, наші дівчата-працівниці плели сітки. Частенько передаємо колегам посилки із різними смаколиками та корисними речами, щоб вони відчували нашу підтримку. Також компанія виплачує щомісячно мобілізованим працівникам матеріальну допомогу.
Група надавала допомогу силам оборони або місцевим громадам, а також родинам співробітників – після вторгнення РФ? Якщо так – у якій формі, в яких обсягах?
Від початку повномасштабного вторгнення на потреби ЗСУ, сил оборони та цивільного населення група перерахувала коштів та передала товарно-матеріальних цінностей на загальну суму понад 55 млн грн.
Автомобілі, військове обладнання, медикаменти, військова форма, дизельні генератори, електрообладнання, антидронова рушниця – це та допомога військовим, на яку насамперед були спрямовані кошти. Один з головних регіонів допомоги – це Харківська область, де працюють наші підприємства та яка постійно перебуває під обстрілами ворога. Також підтримку отримали військові частини на території Полтавської, Донецької та інших областей. Також ще навесні 2022 року ми придбали 5 квадроциклів для Київської територіальної оборони.
Інша частина допомоги надавалась цивільному населенню, зокрема, у лютому-березні 2022 року ми направили 2 млн грн на евакуацію та розміщення населення з Харківської, Київської, Донецької та Сумської областей.
Навіть, у 2023-2024, коли харківські компанії були зупинені, ми частково надавали допомогу. А коли в наслідок ракетного обстрілу постраждав Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, ми перерахували 200 тис. грн на відновлення учбових корпусів.
В червні 2024 р. спецдозволи ПрАТ «Укргазвидобуток» і ТОВ «Пром-Енерго Продукт» були відновлені після коригуючого рішення РНБО. Чи змогли підприємства відновити видобування? З якими складнощами зустрілися під час і після відновлення? Якими були середньодобові дебіти до блокування, і після? Якими є дебіти сьогодні?
Наразі ми відновили роботу свердловин на Васищівському родовищі та змогли запустити частину свердловин на Островерхівському родовищі. Продовжили розвивати наш останній придбаний актив – Аркона Газ-Енергія.
Але ми й досі намагаємось подолати наслідки простою. Якщо напередодні зупинки спецдозволів видобуток компаній групи на Харківщини становив у середньому 450 тис. куб. м газу на добу, наразі планові показники є набагато нижчими.
По-перше, у жовтні 2023 року російський агресор здійснив атаку на установку підготовки газу нашої компанії «Укргазвидобуток», внаслідок чого суттєво було пошкоджено обладнання. Тепер потрібні час та інвестиції на її відновлення.
По-друге, у наслідок довготривалого простою продуктивність свердловин значно знизилась.
На першому етапі після відновлення видобутку на Васищівському родовищі нам вдалось досягти 25 тис. куб. м газу на добу, що у 2 рази нижче, ніж було до зупинки. Але наразі ці показники ще знизились. Адже у однієї зі свердловин почались проблеми – обводнення. Відповідно, проводяться усі можливі заходи для відновлення її працездатності, а це час та додаткові інвестиції на проведення КРС.
І це є наслідком довготривалої бездіяльності свердловин лише на прикладі нашого найменшого родовища.
Яких втрат зазнала держава і громади від першого санкційного блокування компаній Вашої групи, яке тривало з квітня-травня 2023 р. до червня 2024 р.?
За цей час держава втратила 195 млн куб. м газу, які ми не видобули, та 1,65 млрд грн податків, які недоотримали бюджети.
Ви вже оцінювали, яких втрат зазнає держава і громади від повторного санкційного зупинення компаній Вашої групи, якщо воно відбудеться – протягом, наприклад, року такого блокування?
Зупинення дії спеціальних дозволів знову спричинить фізичне зупинення роботи видобувних підприємств. І знову це матиме наслідки для надр, для економіки, для наших працівників, для багатьох українських родин. Ми вже, на жаль, маємо такий сумний досвід.
Це знову будуть мільйонні втрати.
Щомісячно держава недоотримає щонайменше 9,5 млн куб. м природного газу, більше тисячі тонн газового конденсату та близько тисячі тонн LPG. І це матиме вкрай негативні наслідки особливо зараз, коли країна розпочала черговий опалювальний сезон, який за всіма прогнозами буде складним, і зупинка хоча б одного видобувного підприємства в розпал сезону ще більше ускладнить ситуацію.
Скільки держава недоотримає газу в опалювальний сезон, нескладно порахувати. Але, окрім цього, вона знову втратить бюджетні надходження – більше 400 млн грн. До того ж, за умов недостатності продукції на внутрішньому ринку, особливо в ОЗП, держава буде змушена «компенсувати» це за рахунок імпорту. Якщо рахувати у поточних цінах, потрібно буде витратити десь 35 млн дол.: 26 млн дол. – вартість невидобутих обсягів газу та 9 млн дол. – вартість недоотриманого пального (конденсат – 5 млн дол., LPG – 4 млн дол. США).
Наступне. Зупинка підприємств буде означати зупинку програм розвитку та інвестування в українські надра.
Після розблокування нашої діяльності влітку ми переглянули виробничі програми, затвердили першочергові проєкти. А це 1,14 млрд грн інвестицій, які будуть зупинені, якщо нас знову заблокують. Це кошти, які не будуть вкладені у збільшення обсягів видобутку. В результаті держава ще додатково втрачатиме 1 млн куб. м газу та 500 т конденсату на місяць,
Окремо хочу зупинитись на негативних наслідках вимушеної зупинки свердловин та їх майбутній продуктивності. Більшість родовищ в Україні, і наші у тому числі, є виснажними. Тому відновлення до попередніх показників роботи після простою просто не можливе.
Ми можемо констатувати, що у разі ще одної зупинки для родовищ групи Smart Energy відсоток втрати продуктивності в середньому становитиме 35-40%, а це знову втрачені мільйони кубометрів українського газу та мільярди гривень бюджетних відрахувань.
Та найважливішою цінністю нашої групи є люди, і ми не втомлюємося про це повторювати. Ми беремо на себе зобов’язання за добробут кожного працівника. І хочемо, щоб вони більш-менш впевнено дивились у завтрашній день, зважаючи на всі жахи, які несе українським людям війна. На наших підприємствах є люди, які вже десятиріччями тут працюють. Але у разі зупинки спеціальних дозволів, ми знову будемо змушені відправляти працівників у вимушений простій або звільняти. Це можуть бути майже триста українців – переважно мешканців сільської місцевості, де питання працевлаштування завжди стояло і стоїть гостро, тим більше в умовах війни. Без доходу залишаться майже 300 українських родин.
Тому ми сподіваємось, що ситуація із зупиненням дії спеціальних дозволів не повториться. Адже це суперечить державницькій позиції та напряму шкодить інтересам країни та її народу.
На правах реклами
КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ
Автор портретних фото Олег Петрасюк
Ілюстративні фото надані Smart Energy