Не 300 дол./т. Відкориговано базові ціни для ренти за каолін

Не 300 дол./т. Відкориговано базові ціни для ренти за каолін
Зображення асоціативне

Зміни ще чекають на підпис Президента

Що сталося

04.12.2024 Верховна Рада України схвалила нові зміни до Податкового Кодексу України, якими відкоригувала раніше встановлений мінімальний поріг базової ціни для сплати ренти за користування надрами видобувачами каолінів. Повідомляє NADRA.INFO із посиланням на офіційний веб-сайт Парламенту.

Передісторія

10.10.2024 Верховна Рада в цілому підтримала т.з. ресурсний законопроект № 11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».

Документ, з-поміж іншого, передбачав фіксацію мінімальних цін товарної продукції для оподаткування рентою за користування надрами з метою видобування трьох твердих корисних копалин, і зобовʼязав надрокористувачів сплачувати ренту наступним чином:

  • 5% від щонайменше 6,5 дол. США за тонну граніту;
  • 5% від щонайменше 5 дол. США за тонну піску;
  • 5% від щонайменше 300 дол. США за тонну каоліну.

Найбільший резонанс викликали саме 300 доларів як база для оподаткування рентою каолінового ринку. Бізнес заговорив про ризики зупинки галузі.

Виявилося, що первісна редакція норми про 300 доларів для каоліну, імовірно, була іншою, ніж потрапила до зали Верховної Ради під час другого читання. Як повідомляли наші джерела, за початковим задумом нормотворців $300 мали стати базою для ренти з видобутку НЕ ВСІХ каолінів, а лише мінеральної сировини, яка за своїми властивостями визнана придатною для збагачення, згідно з затвердженими кондиціями обʼєкта надр. 

Та помилка – помилкою, а проблема вийшла на дипломатичний рівень. І невдовзі після того, як Володимир Зеленський підписав закон (28.11.2024), у ВР проголосували за коригування бази для ренти (04.12.2024), законопроект підписав спікер Руслан Стефанчук (09.12.2024) і відправив на підпис Президенту (станом на 18:00 12.12.2024 про підписання проекту паном Зеленським не повідомлялося).

Що тепер?

Незмінною залишилися базові мінімальні ціни для оподаткування рентою видобування піску (5 дол. США за тонну) і гранітів (6,5 дол. США за тонну).

Каоліни очікувано розділили на дві категорії:

  • 5% від 120 дол. США за 1 тонну товарної продукції платитимуть видобувачі каолінів, придатних для первинної переробки (збагачення);
  • 5% від 40 дол. США за тонну платитимуть за видобування каолінів, непридатних для первинної переробки (збагачення).

Окреме зобовʼязання закон поклав на Державну службу геології та надр України. Там спільно з Державною комісією України по запасах корисних копалин мають протягом трьох місяців проаналізувати всі затверджені протоколи державної експертизи та оцінки запасів ДКЗ на ділянках із покладами каолінів і надати Державній податковій службі перелік надрокористувачів і спецдозволів із зазначенням, каоліни з яких ділянок підлягають первинній переробці (збагаченню), а з яких – ні.