Профільний Комітет ВР переглянув висновок щодо законопроекту про управління видобувними відходами

Профільний Комітет ВР переглянув висновок щодо законопроекту про управління видобувними відходами
Джерело фото: https://detector.media/

13 січня 2025 року у форматі відеоконференції відбулося засідання Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України. У засіданні, зокрема, взяли участь народні депутати України – члени Комітету, працівники секретаріату Комітету, керівники та представники Міндовкілля, Мінрозвитку, Держгеонадр, ДРС,  Держводагентства, Рахункової палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Кабінету Міністрів України. Повідомляють на веб-сторінці Комітету.

Відповідно до частини п’ятої статті 44 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» Комітет переглянув свій висновок від 04.12.2024 щодо законопроекту про управління відходами видобувної промисловості (реєстр. № 12180), внесеного Кабінетом Міністрів України.

Зокрема розглянуто додатково висновок Комітету з питань антикорупційної політики щодо надання дискреційних повноважень з ініціювання залучення інвестора для управління відходами видобувної промисловості на покинутому об’єкті, укладення з ним угоди про розподіл продукції у неконкурентний спосіб та до проведення оцінки запасів корисних копалин.

Також розглянуто пропозиції від бізнес-асоціацій і галузевих обʼєднань надрокористувачів, зокрема, стосовно запровадження фінансового забезпечення виконання зобов’язань оператора відходів видобувної промисловості щодо здійснення постексплуатаційних заходів.

За результатами обговорення Комітет ухвалив висновок та прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України законопроект за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу з урахуванням пропозицій Комітету відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України, продовживши наполовину строк внесення пропозицій і поправок до законопроекту під час його підготовки до другого читання.

Зауважимо, згідно з рішенням Комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики щодо експертного висновку до законопроекту № 12180, в проекті Закону виявлено окремі положення, що містять корупціогенні фактори. 

“Положення проекту Закону надають дискреційні повноваження щодо ініціювання залучення інвестора для управління відходами видобувної промисловості на покинутому об’єкті, укладення з ним угоди про розподіл продукції у неконкурентний спосіб та до проведення оцінки запасів корисних копалин.

 

По-перше, положеннями статті 51 проекту Закону державній установі у сфері управління відходами видобувної промисловості надається право ініціювати залучення інвестора для майбутнього управління відходами видобувної промисловості на покинутому об’єкті без проведення оцінки запасів корисних копалин на такому об’єкті. Таке право може бути реалізовано державною установою у разі відсутності коштів на проведення оцінки або недоцільності їх використання на зазначені цілі. При цьому, проект Закону не містить критеріїв визначення доцільності або недоцільності використання коштів державною установою на проведення такої оцінки, що надає їй дискреційні повноваження.

 

По-друге, у проекті Закону відсутні положення, що регламентували б необхідність проведення конкурентної процедури для укладання угоди про розподіл продукції щодо покинутого об’єкта та визначення інвестора Міжвідомчою комісією з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції (далі – Комісія). Оскільки до функцій Комісії належить як розгляд пропозицій стосовно проведення конкурсу на укладання угоди про розподіл продукції, так і пропозицій щодо можливості укладення такої угоди без проведення конкурсу, це надає їй дискрецію щодо проведення чи непроведення конкурсу.

 

У результаті створюється можливість для укладання угоди про розподіл продукції без проведення конкурсу та оцінки запасів і ресурсів корисних копалин. Однак саме у такій угоді визначаються умови розподілу продукції між державою та інвестором.

 

Відтак, запропоноване зумовлює ризики зловживань в інтересах окремих суб’єктів господарювання та не забезпечує достатніх гарантій захисту інтересів держави щодо використання корисних копалин”, – йдеться у рішенні зі підписом Голови Комітету з питань антикорупційної політики Анастасії Радіної.