BMBC Group відновила експорт українського лабрадориту до Китаю
Новини компаній
Що сталося?
Компанія Xiamen Pagoda-Build CO., LTD (Китай) заявила про відновлення постачання до Китайської Народної Республіки блочної продукції з лабрадоритового кар’єру в Житомирській області. Повідомляє NADRA.info із посиланням на Facebook-сторінку Xiamen Pagoda-Build. Раніше постачання переривалися на тлі неприхованого вторгнення РФ в Україну і повномасштабної війни, яка почалася 24.02.2022.
«Після майже 3 місяців перерви ми відновили доставку блоків з України на наш склад у Китаї (де ми розпилюємо, обробляємо, а потім продаємо готову продукцію як в Китаї, так і по всьому світу). Незважаючи на явно складну ситуацію в Україні, ситуація на території кар’єру поблизу міста Житомира знову стабільна та активна, і 8 контейнерів із добірними високоякісними блоками щойно доставлено до нас.
Наша компанія має українське коріння (засновник – українець Максим Трясунов), і ми вважаємо, що активна підтримка економіки України сьогодні є важливою частиною нашої місії», – йдеться у повідомленні Xiamen Pagoda-Build.
У китайській компанії уточнили, що українським постачальником є BMBC Group (укр.: БіЕмБіСі Груп). BMBC Group управляє і реалізує продукцію з двох карʼєрів – з родовищ лабрадориту Аннівське і Осниківське Північне (обидва – Житомирська обл.). Наразі на експорт відвантажується камінь з карʼєру родовища Осниківське Північне.
Хто, що і де видобуває?
Комерційний директор BMBC Group Олександр Чугаєвський розповів NADRA.info, що карʼєри відновили роботу з середини квітня.
До війни родовище Аннівське було орієнтоване переважно на внутрішній ринок, а Осниківське Північне – на експорт.
«Близько 90 % блоків лабрадориту, які видобуваємо на родовищі Осниківське Північне ми продавали за кордон. Думаю, ця частка збережеться і надалі. Точно такого каменю, як у нас, немає більше не тільки в Україні, але і в світі. Схожий лабрадорит – є, а такого самого – немає. Наш цінують за колір і велику кількість іризації – ми їх називаємо «очима» – на умовний квадратний метр», – пояснює пан Чугаєвський.
За Загальною класифікацією природного каміння, лабрадорит належить до декоративного. Різновид лабрадориту реалізується на світовому ринку під торговою маркою «Blue Eyes» («Блакитні очі»):
Саме під такою торговою назвою камінь з Осниківського Північного внесено до переліку «Існуючі торгові назви декоративного каміння родовищ України», складеного Державним гемологічним центром України Міністерства фінансів України.
Своєю чергою в карʼєрі на Аннівському родовищі видобувають лабрадорит, який реалізують під торговою назвою «Black Crystal» («Чорний кристал»). Різниця між каменем – зафіксована у назвах: «Blue Eyes» має насичену блакитну ірізацію лабрадору, «Black Crystal» – кришталево-сріблясту.
Спецдозвіл на видобування лабрадориту з Осниківського Північного ТОВ «БІЕМБІСІ-ГРАНІТ» отримало у листопаді 2014 р.. До освоєння родовища приступили наступного року. Запаси Осниківського Північного у 2017 році було зафіксовано на рівні понад 1 млн куб. м (дані Державного геологічного порталу). За час дії спецдозволу видобули понад 75 тис. кубів лабрадориту (дані компанії).
Геологічне вивчення Аннівського родовища ТОВ «НЕВИРІВСЬКИЙ ЛАБРАДОРИТ» провело з 2014 по 2017 рр., і в 2017-му отримало спецдозвіл на видобування. Відтоді видобули понад 70 тис. куб. м лабрадориту (дані компанії). Протоколом ДКЗ України 2016 року запаси фіксувалися на рівні 353 тис. куб. м (дані Державного геологічного порталу).
Перевагою обох карʼєрів Олександр Чугаєвський називає дотримання правильної технології їх розробки.
«В наших кар’єрах не було проведено жодного вибуху. Це зараз усі намагаються відрізати масив гірничої маси алмазними канатами. А ще 5-10 років тому чи не всі габрові і лабрадоритові карʼєри проводили буро-вибухові роботи, щоб швидше дістатися до товарного каменю. Ми так не робили ні тоді, не робимо і зараз. Тому що кожен вибух утворює мікротріщини, а вони неприпустимі для блочного лабрадориту. Тим паче, що наш «Blue Eyes» – гігантозернистий, і ми не можемо ризикувати. Щодо програми робіт – ми її виконуємо на 100%. І нашим карʼєрам на Аннівському та Осниківському Північному родовищах жодного разу не зупиняли дію спецдозволу, – пояснює комерційний директор BMBC Group.
Надра воєнного часу
До війни BMBC Group постачали лабрадорит (крім країн-сусідів) до Китаю, Індії, Пакистану, Італії, Узбекистану, Казахстану, Грузії.
«Крім цього, в 2021 р. почали поставки до В’єтнаму. Загалом, у нас в портфелі – 20 зовнішньоекономічних контрактів. А якщо врахувати, що Китай сьогодні № 1 у світі за обсягами каменеобробки, і звідти вироби з нашого лабрадориту продають в інші країни, то насправді географія присутності «Blue Eyes» – ще ширша», – розповідає Олександр Чугаєвський. Водночас він визнає, що війна суттєво вплинула на бізнес, передовсім, з точки зору логістики і географії поставок. По-перше, група відмовилася від постачання продукції до РФ і Білорусі. По-друге, ворожа блокада Чорного Моря розірвала відпрацьовані маршрути постачання каменю.
«Головний виклик сьогодні – логістика. Наш головний формат постачання – контейнери. Завантажуємо на карʼєрі, далі до Одеси автомобільним транспортом, і потім – морем. Тепер ми вантажимо фури і відправляємо їх у Польщу. Вони вже звідти йдуть морем далі. Це складніше і довше», – каже Чугаєвський. І переконує, що станом на зараз задача керівництва групи – не стільки працювати в прибуток, скільки підтримати підприємства і працівників.
«Ми жодного працівника не звільнили ні за часів пандемії COVID-19, ні з початку війни. В ЗСУ служать 13 працівників наших лабрадоритових карʼєрів, ми всім їм справно платимо заробітну плату. А вся зарплатня наших співробітників – виключно офіційна, «біла», – каже Олександр Августович.
Сьогодні на складі готової продукції карʼєру Осниківського Північного родовища – 600 кубічних метрів експортних блоків, готових до відвантаження. Половину з них вже викуплено, зокрема покупцями з-за кордону. Щодо решти – можна звертатися за телефоном + 38(067) 233-13-30 (комерційний директор BMBC Group Олександр Чугаєвський).
Довідково:
ТОВ «НЕВИРІВСЬКИЙ ЛАБРАДОРИТ» і ТОВ «БІЕМБІСІ-ГРАНІТ»зареєстровані в Житомирській області – на території громад, де видобувають камінь. Керівником ТОВ «НЕВИРІВСЬКИЙ ЛАБРАДОРИТ» є Роман Меринов. ТОВ «БІЕМБІСІ-ГРАНІТ» очолює Олег Клеван. Кінцевими бенефіціарними власниками компаній є Сергій Надєєв і Анатолій Шалоплут. Надєєв і Шалоплут також є власниками крупного видобувача піску ТОВ «Собі». ТОВ «Собі» володіє двома спецдозволами на видобування в акваторії річки Десна у Київській області (загальна площа – 174,5 га).
В цілому спецдозволи на видобування лабрадориту в Україні мають близько 30-ти надрокористувачів.