СБУ арештувала активи Вадима Новинського на понад 3,5 млрд грн
В Смарт-Холдингу заявляють про «тиск на український соціально-відповідальний бізнес під час війни»
У Службі Безпеки України в четвер, 13.04.2023 заявили про арешт майна «проросійського олігарха Вадима Новинського, який причетний до пособництва країні-агресору».
«До списку заблокованих активів входять корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин, де видобувають промислові обсяги блакитного палива. Загальна сума арештованого майна становить більше ніж 3,5 млрд грн.
Встановлено, що для уникнення санкцій РНБО Новинський намагався перереєструвати власні індустріальні об’єкти на декілька афілійованих комерційних структур. Для реалізації оборудки він залучив підконтрольних приватних нотаріусів і державних реєстраторів.
Наразі, за матеріалами СБУ, Мін’юстом вже скасовано незаконні дії реєстраторів щодо низки підприємств олігарха.
У кримінальному провадженні за ст. 111-2 (пособництво державі-агресору), співробітники Служби безпеки провели обшуки в офісних приміщеннях підприємств, а також за місцями роботи та проживання фігурантів.
Під час обшуків виявлено документи, печатки компаній-нерезидентів та прокремлівську релігійну літературу.
Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності.
Слідчі дії проводяться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора у взаємодії з Міністерством юстиції України», – йдеться у повідомленні СБУ.
Раніше в Інвестиційній групі «Смарт-Холдинг» Вадима Новинського заявили, що 10 квітня 2023 р. Служба безпеки України провела обшуки в офісі уСмарт-Холдингу та на підприємствах бізнесу Смарт Енерджі «в рамках кримінального провадження, яке є абсолютно безпідставним та являє собою чергову спробу здійснення тиску на український соціально-відповідальний бізнес під час війни».
«Смарт-Холдинг, як українська компанія, один із лідерів газодобувної галузі України наголошує, що такі системні дії правоохоронних органів щодо цього та інших проваджень є деструктивними, мета яких – блокування активів в інтересах певних груп. Ухвала на проведення обшуку не містить жодних конкретних фактів чи обґрунтованих правових підстав. Тим більше, провадження відкрите за заявою приватної компанії, що належить особі, яка перебуває з Групою «Смарт-Холдинг» у довготривалому корпоративному конфлікті, що не має жодного стосунку до вказаних причин слідчих дій.
Це далеко не перша спроба впливу на бізнес шляхом відкриття різноманітних проваджень. На бізнес намагаються впливати досить тривалий час, а після початку війни розпочалась активна фаза. По факту, більшість відкритих проваджень були спростовані або так і залишись без відповідних рішень суду. Але з’являються все нові і нові позови та заяви, і чим далі, тим менш змістовні висуваються обвинувачення.
Основним об’єктом тиску є газовий актив Групи, який у військовий час підтримував і продовжує підтримувати енергетичну безпеку України. Декілька прикладів безпідставних звинувачень на адресу підприємств бізнесу Смарт Енерджі:
- Неправомірні донарахуванням грошових зобов’язань та зменшення бюджетного відшкодування.
- Непоодинокі намагання зупинити дії спеціальних дозволів на користування надрами.
- В жовтні 2022 р. у відношенні до ПрАТ «Укргазвидобуток» та ТОВ «Смарт Енерджі» відкрито чергове кримінальне провадження, щодо, начебто, накопичення газу у сховищах України в інтересах країни-агресора з метою продажу за ринковими цінами замість реалізації на товарній біржі у нормативно визначених об’ємах.
- СБУ було ініційовано слідчі дії щодо можливого ухилення від сплати податків ПрАТ «Укргазвидобуток» з суми 530 млн грн, що не підлягає податковому контролю.
Як результат, ми маємо непродуктивну та безперспективну боротьбу з прозорим та законослухняним бізнесом, що працює на економічному фронті, забезпечує енергетичну безпеку країни та системно допомагає тим, хто виборює перемогу. А, фактично, під гаслами національної безпеки іде процес перерозподілу власності в інтересах зацікавлених осіб за активною допомогою правоохоронних органів.
«З початку війни відчуваємо помітне посилення тиску з боку правоохоронних органів на наші бізнеси на вигаданих підставах. Як відноситься чергова безпідставна заява шахрая-колишнього партнера, з яким йдуть суди вже вісім років щодо його кримінальних злочинів, до звинувачень Смарт-Холдингу в «деструктивній діяльності», «фінансуванні осіб, пов‘язаних з російським центром впливу» та до обшуків в газовому бізнесі? Я відповім. Ніяк.
Газовий бізнес – це основний бізнес, який працює та підтримує багато бізнесів на плаву задля збереження робочих місць та підтримки виробництв, який перерахував на підтримку військових та гуманітарних програм більше 6 млн доларів. Чому обшуки не проводять на Херсонській верфі, яка постраждала внаслідок окупації, чому їх нема в інших бізнесах групи? Бо ці активи не становлять комерційного інтересу? Соромно за ставлення до вітчизняного бізнесу, який тримається щосили та тримає країну. Це не тільки наше сприйняття реальності. В країні майже не залишилося бізнесу, який не відчуває системного та свавільного тиску з боку правоохоронних органів за надуманих підстав. Але впевнена, що справедливість є, голос бізнесу повинен бути почутий бізнес-спільнотою, іноземними партнерами. Ми будемо стояти до кінця, до кінця тих, хто чинить протизаконні дії, бо правда на боці нас, хто наближає Перемогу кожен день і кожну мить», – зазначила Юлія Кірьянова, СЕО Смарт-Холдинг.
Нагадаємо, інвестиційна група «Смарт-Холдинг» є групою компаній, до складу якої входять юридичні особи, які працюють в Україні та задля розвитку і подальшої відбудови України. Смарт-Холдинг – це 2500 робочих місць, 8,83 млрд грн. податків в бюджет України за 2022 р., $39 млн допомоги, яка дозволяє наблизити перемогу України», – йдеться в заяві Смарт-Холдингу.
Раніше NADRA.INFO писали, що 12.04.2023 Державна служба геології та надр України зупинила на 5 років дію спецдозволу на видобування газу і конденсату компанії ПрАТ «Укргазвидобуток», яка належить Вадиму Новинському.