Літієві руди – присутні. Чи створимо свою Tesla? (dev.ua)
Автор: Олексій Дзюба
Україна має 1% світових запасів літію, які уряд хоче використати для виробництва електрокарів. Dev.ua* розбирався, чи вийде у нас створити свою Tesla.
«Ми плануємо налагодити виробництво електрокарів не лише для внутрішніх потреб, а і для експорту. Але внутрішні потреби в нас настільки високі, що, я думаю, наступні років 5–10 ми зможемо працювати на насичення національного ринку», — сказав минулого тижня прем’єр-міністр Денис Шмигаль, не уточнивши потенційні обсяги виробництва. Паралельно від посадовця прозвучала заява, що до спеціального податкового режиму «Дія.City» планують запросити виробників електрокарів.
Разом із виробниками електротранспорту України та експертами галузі, розбираємося, наскільки реальними та близькими для втілення є плани уряду.
Стратегічні плани
За словами прем’єра, для виробництва батарей електрокарів уряд налаштований розвивати та використовувати місцеві джерела літію. Наразі розробляється механізм, щоб запросити до пільгового режиму оподаткування «Дія.City» виробників електротранспорту.
У Міністерстві цифрової трансформації на запит dev.ua щодо пільгового режиму для виробників електрокарів зазначили, що багато ІТ-компаній в Україні мають доволі розвинену automotive-вертикаль та співпрацюють зі світовими автогігантами. До прикладу, Luxoft, GlobalLogic, Intellias та інші. Українські команди створюють операційні системи автомобілі, системи автономного керування, системи управління електромоторами тощо.
У Мінцифрі додають, що Україна має величезні поклади літію, що використовується для виробництва акумуляторів, зокрема для електрокарів.
У міністерстві додають, що бачать у цьому аналогію з галуззю виробництва дронів. «Ще кілька років тому в Україні навіть поняття такого не існувало, а зараз це потужна індустрія, що стрімко розвивається та має величезну вагу в контексті розвитку українського технологічного сектору», — зазначають у відомстві.
Святий літій
Україна має 1% світових запасів літію, або третину від запасів Європи — ключового компонента виробництва акумуляторів смартфонів та електромобілів. У 2022-му ціни на літій злетіли до рекордних значень $80 000 за тону та обвалилися вдвічі у 2023-му.
Європейський Союз планує до 2035 звести всі викиди від автівок до нуля. Таке регулювання збільшить попит на електричні засоби пересування в регіоні. Їхні продажі вже зросли від 500 000 у 2016 році до 8,5 млн у 2022-му році, і це лише в Європі.
Значний попит на електрокари «пушить» ринок літію. За даними аналітиків, 2021 до 2030 року видобуток літію збільшиться у 7 разів. Хоча за липень 2023-го ціна за тонну карбонату літію впала до $40 000, що вдвічі менше, ніж на піку у листопаді 2022-го, але поточні ціни все одно в рази вищі, ніж у попередні роки.
70% світового видобутку збагаченого літію припадає на Австралію та Чилі. З 2019 до 2022 року видобуток літію зріс від 68 000 тонн до 737 000. Цього року передбачається, що обсяг виробництва вперше перетне межу в мільйон тонн.
За приблизними оцінками українські запаси становлять 500 000 тонн металу, проте точні дані засекретили 2005-го року. «Запасів літію в Україні достатньо, щоб забезпечити акумуляторами майже 20 млн електромобілів», — розповідав минулого літа голова Держгеонадр Роман Опімах.
Додана вартість
В Україні є 4 розвідані родовища літію: «Шевченківське» у Донецькій, «Полохівське» та «Добра» у Кіровоградській і «Крута балка» у Запорізькій області. На більшості з них ще в радянські часи проведені лише попередні геологічні дослідження. Видобуток не ведеться. Причини різні.
Родовище у Донецькій області — в окупації (насправді ні – прим. NADRA.INFO), Запорізька область — прифронтова. Роботи на цих ділянках відновляться лише після деокупації цієї території України. По ділянці «Добра» на Кіровоградщині судові суперечки. На «Полохівському» нещодавно розпочали буріння свердловини. Це лише перший етап дослідження родовища, але аж ніяк не видобутку.
Просто мати сировину замало. Більшість країн намагаються переробляти її, створюючи продукт із доданою вартістю. Це дасть змогу збільшити ВВП, отримувати більше податків, розвивати технології всередині країни та збільшити кількість робочих місць. Наприклад, Швеція, яка є найбільшим експортером залізної руди, виробляє чавун, сталь, а потім продукцію з цих металів — легкові авто та вантажівки Volvo.
Ланцюжок від літію до акумулятора машини включає кілька етапів. Перший — це видобуток, який відрізняється залежно від типу родовища. Україні літій можна видобувати тільки шахтним способом. Для цього, відповідно, потрібно будувати шахти. Другий етап — це збагачення, для того, щоб перетворити отримати концентрат. Він може бути лепідолітовий, сподуменовий чи петалітовий — відповідно до вихідного мінералу. Під час ще одного збагачення з концентрату можна зробити два види продуктів: літій гідроксид чи карбонат літію. Це дорогий і складний процес, в результаті якого виходить матеріал для катоду в акумуляторах.
Також свій слід залишає повномасштабна війна, через яку інвестори вимагають будувати потужності з ланцюжка виробництва за межами нашої країни. Навіть після нашої перемоги.
Своя Tesla
Приблизно рік тому стало відомо, що Україна може відкрити літієві ділянки для міжнародних та національних інвесторів на умовах укладання угоди про розподіл продукції. Це стало можливим після того, як уряд затвердив перелік ділянок стратегічних надр, що надаватимуться в користування на умовах угод про розподіл продукції (УРП). Тоді прем’єр Шмигаль анонсував нову економічну модель для України, згідно з якою Україна повинна стати «ресурсним центром Європи».
«В нас є виробництво тролейбусів та електробусів. Серійного виробництва електромобілів на кшталт Tesla чи Nissa немає, є лише проєкти», — розповів в коментарі dev.ua СEO української компанії з розробки електробайків Bayka Олександр Литвин.
COO і співзасновник виробника електробайків Delfast Bikes Сергій Денисенко відмітив трьох виробників електротранспорту в Україні. Це — Віталій Бризгалов і його проєкт COOLON (зараз проєкт заморожений до закінчення війни), Вадим Ігнатов із проєктом ЛУАЗ і львівська компанія «Електрон», яка виготовила пасажирський автобус, але він не пішов у серію.
На минулих вихідних ЛУАЗ підписав меморандум про співробітництво з Ukrainian Lithium Corporation — компанією, яка хоче побудувати в Україні фабрику з виробництва акумуляторних елементів, використовуючи українську сировину (графіт, літій, марганець). Вадим Ігнатов назвав таке будівництво «амбітною метою».
У розмові з dev.ua, Сергій наводить приклад своєї компанії: більшість елементів електробайка завозиться з-за кордону, в Україні можна виготовляти лише металеві елементи та пластик.
Віталій Бризгалов розповів нам, що зараз займається військовими справами і дещо відійшов від ринку електрокарів.
Інженер пояснив, що команда планувала або самостійне виготовлення компонентів, або співпрацю з українськими виробниками. Наприклад, пластик, сидіння тощо. «Є, звичайно, проблем з деталями підвіски, амортизаторами. Зараз це знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Сподіваюся, що з нашою перемогою, ми зможемо надолужити і розвинути втрачене», — підсумував винахідник.
Наостанок існує ще одна проблема. Це час. Через 10 років попит і ціни на літій впадуть, прогнозує Олексій Фалькович, директор Геологічної сервісної компанії. На зміну літію може прийти, наприклад, графен. «Стрімко розвиваються технології виробництва батарей без використання літію», — сказав експерт.
На правах реклами
КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ
*В розділах Надра інших , Говорять компанії , Говорять асоціації деякі публікації/новини/прес-релізи компаній-надрокористувачів, асоціацій у сфері надрокористування та інших медіа можуть відтворюватися дослівно. В разі передруку редакція не здійснює додаткову перевірку викладеного, покладаючись на першоджерела.