Законопроєкт про відходи видобувної промисловості пройшов профільний Комітет
04.12.2024 у форматі відеоконференції відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування. Повідомляють у Комітеті.
У засіданні, зокрема, взяли участь народні депутати України – члени Комітету, працівники секретаріату Комітету, керівники та представники Міндовкілля, МВС, Міністерства розвитку громад та територій України, Держгеонадр, ДСНС, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Кабінету Міністрів України.
З-поміж іншого, Комітет розглянув законопроект про управління відходами видобувної промисловості (реєстр. № 12180), внесений Кабінетом Міністрів України. Законопроект розроблено задля визначення правових, економічних та організаційних засад діяльності щодо управління відходами видобувної промисловості для попередження або зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я та безпеку людей, спричиненого управлінням відходами видобувної промисловості, а також запобігання аваріям на об’єктах для відходів видобувної промисловості, що спрямовано на гармонізацію національного законодавства із законодавством ЄС.
За результатами розгляду Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України включити до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання законопроект (реєстр. № 12180) та прийняти його за основу з доопрацюванням положень відповідно до частини 1 статті 116 Регламенту Верховної Ради України.
«Низка положень проекту викликає тривогу серед надрокористувачів. Зокрема, розміри штрафів є колосальними — аж до 60 мінімальних зарплат (навіть за неподання звітності передбачено штраф у 50 мінімальних зарплат), і за повторне порушення протягом року штрафи можуть бути подвоєні … законопроект зобов’язує підприємства добувної промисловості, які виступають операторами об’єктів управління відходами, вносити фінансове забезпечення для гарантування виконання зобов’язань щодо пост-експлуатаційних заходів, таких як закриття об’єкта, рекультивація та моніторинг після закриття», – звертають увагу в Національній асоціації добувної промисловості України (НАДПУ).
Доопрацювати законопроект закликають і в Європейській Бізнес Асоціації (European Business Association, EBA), виділяючи п’ять основних проблем:
- збільшення фіскального навантаження на один й той же об’єкт оподаткування;
- збільшення бюрократії через дублювання звітності;
- невідповідність розміру санкцій суті порушення вимог законопроєкту;
- запропонована редакція законопроєкту не в повній мірі враховує специфіки управління відходами у сфері видобування нафти і газу;
- дублювання обов’язкових етапів видачі/переоформлення дозволу на об’єкт для відходів видобувної промисловості.
Нагадаємо, раніше, на засіданні 27.11.2024 Комітет розглянув підготовлений до другого читання законопроект (реєстр. № 6227) про внесення змін до Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року.
За результатами обговорення за участю керівників центральних органів виконавчої влади та представників громадськості Комітет ухвалив висновок та прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України законопроект із новою назвою “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оновлення Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року та регулювання деяких питань стосовно корисних копалин і компонентів стратегічного та критичного значення” (реєстр. № 6227) прийняти в другому читанні та в цілому як Закон.
«В цілому щорічна потреба фінансування усіх оптимізованих напрямів оновленої програми розвитку МСБ складає біля 260 млн грн на період 2025-2030 роки, що майже у шість разів менше у порівняні із чинною редакцією програми», – розповідав екс-Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах в інтервʼю NADRA.INFO.
Фінальне голосування Верховної Ради по законопроєкту № 6227 очікується в грудні 2024 р.