В Мінекономіки та СБУ не змогли пояснити, хто і навіщо надумав зупинити три родовища газу
І чому в новому рішенні РНБО про санкції не врахували досвід попередніх коригуючих, які захищали інтереси українського народу як власника надр
У Міністерстві економіки та Службі безпеки України відповіли на запит ІА NADRA.INFO щодо обставин застосування Радою національної безпеки і оборони України (РНБО) санкції зупинення спецдозволів на користування надрами до низки громадян Кіпру, внаслідок чого Державна служба геології та надр України (Держгеонадра, ДГН) була змушена зупинити видобування газу на трьох родовищах у Харківській та Полтавській областях.
Нагадаємо, рішенням від 08.10.2024 РНБО ввела 10-річні санкції щодо кіпріотів (Алківіадус Константіна, Лукайду Афродіті, Софоклеус Харула, Іона Елена, Софоклеус Андреас та ін.) – кінцевих бенефіціарних власників Представництва «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» і ТОВ «Пром-Енерго Продукт» із групи Smart Energy Вадима Новинського (під санкціями з грудня 2022 р.).
Обмеження передбачали зупинення дії спеціальних дозволів. Тому в листопаді (після закінчення передбаченого Кодексом України про надра 30-денного терміну) Держгеонадра зупинила спецдозволи Представництва Регал – № 3334 (родовище Свиридівське), № 3335 (родовище Мехедiвсько-Голотовщинське), і Пром-Енерго Продукт – № 5626 (родовище Васищівське).
Це вже вдруге, коли держава зупиняє спецдозволи компаніям зі Smart Energy. Перша зупинка – на тлі санкцій до Вадима Новинського – відбулася навесні 2023 р. і тривала до серпня 2024 року. За підрахунками групи, тоді від блокування українських газовидобувних компаній держава недоотримала 1,65 млрд грн податків і 195 млн куб. м невидобутого газу.
Саме втрати українського народу як власника, від імені якого держава надає ділянки надр в користування, змусили РНБО влітку 2024 р. ухвалити два коригуючих рішення: перше стосувалося компаній Вадима Новинського, Дмитра Фірташа і Вадима Єрмолаєва, друге – карʼєрів групи UNIGRAN. Коригування вивело з-під санкцій конкретні спецдозволи, що розблокувало видобувну діяльність українських компаній.
Але в жовтні РНБО ухвалила нове рішення, яке не врахувало попередніх коригуючих висновків Радбезу, а призвело до зупинки газовидобутку на трьох родовищах. В Smart Energy підрахували, що цього разу блокування промислів тільки протягом опалювального сезону обійдеться державі в 58 млн м3 невидобутого газу і 456 млн грн несплачених податків. Крім цього, група зупинить заплановані інвестиції у видобуток газу (1,14 млрд грн).
Крім цього, на тлі санкційного блокування українських компаній, на Лондонській фондовій біржі (London Stock Exchange, LSE) відбулося падіння акцій Enwell Energy – публічної британської компанії, яка на 100% володіє Представництвом «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед»:
Ще 30.10.2024 ІА NADRA.INFO звернулося із запитами до Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України, Юлії Свириденко (яка очолює Урядову Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики, МРГ) і Голови СБУ Василя Малюка (саме СБУ ініціювало ухвалення нового санкційного рішення).
Нас цікавило, чому нове рішення Радбезу про санкції до власників українських компаній-надрокористувачів не врахувало досвіду попередніх коригуючих висновків РНБО. А також, хто саме і чому наполіг саме на такому форматі застосування персональних економічних обмежень. Крім цього, просили повідомити, чи оцінювали в СБУ та МРГ наслідки такого рішення – припинення газовидобування під час опалювального сезону. І надати копії документів, які містять обґрунтування мети застосування санкцій в ухваленому вигляді, очікувані позитивні та негативні наслідки. Також просили повідомити, чи взагалі питання запровадження цих персональних обмежень опрацьовувалося в МРГ:
Першими на наш запит відповіли в Міністерстві економіки – не відповівши на жодне із конкретних запитань.
Перший заступник Міністра Олексій Соболев нагадав, що «санкції є інструментом, спрямованим на захист національних інтересів, суверенітету, територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави». Також у Міністерстві констатували застосування санкцій до громадян Кіпру. І заявили, що «в процесі реалізації застосованих санкцій Мінекономіки активно співпрацює з іншими державними органами з метою забезпечення ефективного впровадження та досягнення основних цілей санкційної політики. Зусилля спрямовані на послаблення економічного потенціалу рф, а також на захист національних інтересів і посилення економічної безпеки нашої країни».
Як заморожування вітчизняного газовидобутку послаблює економічний потенціал РФ і посилює економічну безпеку нашої країни – в Міністерстві не пояснили.
Але запевнили, що «Мінекономіки здійснює моніторинг виконання санкцій, бере участь у розробці додаткових заходів для запобігання можливим спробам обходу санкцій та оперативно реагує на нові виклики, пов’язані з їх реалізацією»:
В Службі безпеки України також не стали відповідати, хто і чому вирішив не враховувати досвід попередніх коригуючих рішень, що призвело до зупинки газовидобувних компаній і втрат держави від наданих в користування ділянок надр.
В СБУ констатували, що саме за ініціативи Служби було застосовано санкції до згаданих осіб, і заявили, що підготовка санкційних пропозицій до РНБО України «здійснюється з дотриманням принципів законності, прозорості, обʼєктивності, відповідності мети та ефективності їх застосування».
Якій саме меті відповідає зупинення газовидобутку українськими компаніями – в СБУ не уточнили. Але відзначили, що «реалізацію та моніторинг ефективності застосованих санкцій здійснюють відповідні державні органи в межах наданих їм повноважень. Спецслужба активно співпрацює з іншими державними органами, щоб забезпечити максимальну ефективність запроваджених обмежувальних заходів та їх моніторинг»:
Нагадаємо, в інтервʼю NADRA.INFO екс-Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах заявляв, що до Держгеонадр ніхто не звертався з приводу застосування санкцій до власників українських компаній-надрокористувачів на етапі розробки проектів рішень РНБО, а сама Служба начебто не має повноважень (і там не бачать сенсу) ініціювати участь ДГН у санкційній МРГ.
Зауважимо, доки цей матеріал готувався до публікації, нам стало відомо, що Полтавський окружний адміністративний суд зупинив дію наказу Держгеонадр про зупинення спецдозволів Представництва «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» (ухвала) і ТОВ «Пром-Енерго Продукт» (ухвала). Обидві ухвали набрали законної сили з моменту підписання суддею 25.11.2024 і, схоже, не залишилися не поміченими на LSE:
Чи відновився видобуток після рішень суду, і якщо так – з якими результатами? Як зупинка вплинула на дебіти? Який прогноз і очікування щодо подальшого розвитку подій? І що групі кажуть представники державних структур, дотичних до реалізації санкційної політики в сфері надрокористування? Ми надіслали ці запитання в.о. генерального директора Smart Energy Олексію Заєцю, ось що він відповів:
«Компанії групи і досі здійснюють технологічні операції для відновлення видобутку після останньої зупинки, оскільки навіть такий короткочасний простій свердловин мав суттєві негативні наслідки.
Для свердловин на наших родовищах є характерне ускладнення під час експлуатації – постійний значний приплив пластової води. Тому наразі команда докладає максимальні зусилля, щоб відновити їх експлуатацію без ускладнень. Хоча маємо визнати, що через зупинки деякі свердловини так і не змогли повернутись до попередніх показників роботи. Є свердловини, які втратили свою продуктивність аж до 50%. Це характерно для родовищ вуглеводнів, які знаходяться на завершальному етапі промислової розробки, і, на жаль, призводить до фактичної неможливості повноцінно вилучити запаси вуглеводнів з родовищ.
Ми і досі працюємо над тим, щоб повернути ті обсяги газу, які вдалось титанічними зусиллями нашої команди отримати після першого блокування спецдозволів. Вже зараз є підстави вважати, що навіть ті плани видобутку, які ми поставили собі влітку, можуть не бути досягнуті.
Одразу після зупинки в листопаді 2024 р. наші компанії направили звернення до всіх членів РНБО та МРГ, але, на жаль, жодний державний орган й досі не надав нам конкретної відповіді. Бізнес, який працює на енергетичну безпеку країни, потребує чіткого рішення, яке дозволить продовжувати працювати і не очікувати на нові безпідставні зупинки. Ми прагнемо видобувати газ та конденсат, реалізовувати програми розвитку, сплачувати податки до бюджетів та забезпечувати наших працівників робочими місцями і стабільним доходом.
Компанії групи також звернулись і до Державної служби геології та надр України як до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Ми надали фактичні дані щодо отриманих негативних наслідків та безповоротної втрати залишкових запасів газу та конденсату в надрах через погіршення продуктивності свердловин. Всі ці дані підтверджені дослідженнями.
В ДГН відреагували та направили до відповідних органів виконавчої влади повідомлення, що вони досі не мають повноважень брати участь у процедурі застосування, скасування та внесення змін до санкцій. Хоча саме Держгеонадра володіють всією актуальною інформацією (про запаси родовищ, ступінь розвіданості та освоєння, складність геологічної будови, поточний гідродинамічний стан окремих покладів та ступінь їх виснаження, обсяги сплачених рентних платежів та вкладених інвестиції, виконання програми робіт та обсяги подальших проектних і технологічних рішень щодо розробки родовищ), враховувати яку інші органи виконавчої влади повинні для достовірної оцінки реального впливу санкцій на раціональне надрокористування, щоб приймати обгрунтовані рішення, з урахуванням інтересів держави», – заявив Олексій Заєць.
Нагадаємо, в 2023-2024 рр.. протягом 8 місяців було заблоковано видобування газу на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі в Харківській обл., внаслідок чого держава за різними оцінками недоотримала від 3 до 9 млрд грн. Газовидобуток відновили тільки після рішення суду за заявою про нововиявлені обставини. Такою нововиявленою обставиною стала відповідь Державного Бюро Розслідувань на запит NADRA.INFO, з якої випливало, що в ДБР не просили Держгеонадра ініціювати анулювання спецдозволу №6349, наданого ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» для користування Сахалінським НГКР.