Velta: Ексімбанк США висловив інтерес щодо фінансування групи

Velta: Ексімбанк США висловив інтерес щодо фінансування групи
Зображення асоціативне

Рік тому боргові зобовʼязання Велти в Україні наближалися до 6 млрд грн

В неділю, 08.12.2024 Засновник і генеральний директор ТОВ «ВКФ «Велта» Андрій Бродський на своїй Facebook-сторінці заявив, що його американська компанія Velta Holding US отримала «лист про намір» щодо кредиту від Експортно-Імпортного Банку (EXIM Bank USA) у рамках програми «Китай і трансформаційні експортні програми»: «Лист свідчить про наміри та бажання з боку Державного банку профінансувати наш проект з будівництва заводу у США на суму до 60 мільйонів доларів згідно з Державою програмою. Ця програма надає конкурентоспроможне фінансування, щоб допомогти американським компаніям протистояти глобальному впливу Китаю і забезпечити лідерство в критичних секторах, включаючи виробництво титану».

Читайте також, кому Велта
продала спецдозвіл на
видобування титанових руд

На офіційному веб-сайті української компанії ТОВ «ВКФ «Велта» уточнюється, що «наміри» Експортно-імпортного банку США стосуються попередньої суми в розмірі $60 млн з терміном погашення протягом 20 років. «Компанія Velta Holding U.S. планує використовувати кошти від EXIM банку як частину фінансування будівництва сучасного комплексу з виробництва титанового порошку та сплавів річною потужністю 1000 тонн», – йдеться в релізі від 09.12.2024.

Водночас, на офіційному сайті Velta Holding US в релізі від 26.11.2024 повідомлялося, що отриманий від Експортно-імпортного банку США лист має статус «non-binding Letter of Interest (LOI)» («Лист про зацікавленість, що не породжує юридичних зобовʼязань»). Саме це формулювання використовується у передруках релізу нішевими іноземними виданнями PM Review і VoxelMetters.

Нагадаємо, у 2020 р. ЗМІ повідомляли про наміри групи Андрія Бродського і партнерів побудувати в Україні завод з виготовлення титанового порошку за власною інноваційною технологією вартістю $270 млн. Це мав бути перший проєкт в Україні та світі з виготовлення кінцевих виробів з доступного титану.

В лютому 2021 р. у Velta Holding заявляли про наміри залучити інвестиції для будівництва заводу з виробництва титанових виробів за власною інноваційною технологією компанії – вже в Обʼєднаних Арабських Еміратах. Як згодом напише МінПром, прямих інвесторів, які погодилися б інвестувати у будівництво, Велта там не знайшла. А в квітні 2023-го Андрій Бродський написав у Фейсбуку пост, з якого зрозуміло, що контакти з Еміратами припинено: «ОАЕ зайняли незрозумілу позицію щодо України, там створили свій майже хаб кадирівці та просто втікачі росіяни, і я перестав вважати Дубай або Абу-Дабі привабливою гаванню».

Згодом у компанії заявили про намір реалізувати задумане у США: в липні 2023 р. домовилися про взаємодію щодо залучення фінансування з консалтинговою компанією EAS Advisors LLC, а в серпні 2023 р. уклали з консалтинговою компанією Hatch угоду щодо проєктування заводу з виробництва титанового порошку в США.  «Ми не прагнемо бути експортерами сировини. Ми будемо виробляти кінцеві продукти за власною технологією і їх експортувати. З максимальною доданою вартістю. Це набагато цікавіше, ніж експортувати сировину»,заявляв Андрій Бродський в серпні 2023 р..

Назадовго до цього, а саме в травні-червні 2023 р. ТОВ «ВКФ «Велта» відчужила спеціальний дозвіл на видобування титановмісних руд родовища Лікарівське (Кіровоградська обл.). Покупцем спецдозволу стало маловідоме ТОВ «Декарт Мінералс» Олексія Царапкіна. «Це жодним чином не виключає, що з власниками спецдозволу ми не будемо у майбутньому мати спільні плани щодо освоєння Лікарівського родовища», – прокоментує Бродський цю угоду виданню Інтерфакс-Україна.

В 2022 р. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виставляв на продаж боргові зобовʼязання Велти перед ПАТ «Промінвестбанк», які сягали близько 6 млрд грн ($198 млн). В грудні 2023 р. їх реструктуризували без списання чи прощення боргу.

ТОВ «ВКФ «Велта» розробляє Бирзулівське родовище руд титану і цирконію (спецдозвіл №4275, дійсний до 2027 р.).