NV: Україна передала США нові пропозиції щодо угоди про надра

NV: Україна передала США нові пропозиції щодо угоди про надра
Зображення асоціативне

Як повідомляє в суботу 22.02.2025 NV* (New Voice, авторка Юлія Забєліна) із посиланням на джерела Radio NV серед української влади, Україна передала США нові пропозиції щодо угоди по корисним копалинам, зокрема, свої пропозиції українські посадовці передали спецпредставнику президента США Дональда Трампа Кіту Келлогу, який зараз з Європи прямує до США, де у нього у Вашингтоні запланована зустріч з американським президентом.

Українська сторона пропонує зменшити розмір майбутнього фонду, куди мають вноситись майбутні надходження від видобутку корисних копалин на підконтрольних територіях України. «Попередньо США пропонували розмір цього фонду встановити у розмірі 500 млрд дол., ми зараз зменшили цю пропозицію до 100 млрд дол. і передали Келлогу», — каже джерело видання.

Також, українська влада передала свої побажання щодо особистої зустрічі українського президента Володимира Зеленського та президента США наступного тижня у Вашингтоні, щоб вони продовжили обговорення всіх можливих умов угоди особисто.

В нових пропозиціях до угоди, після попереднього варіанту, який привозив міністр фінансів США Скотт Бессент до Києва, також додались не лише доходи від копалин, а і від портів, крім того, вони стосуються нафти та газу.

«Основна причина приїзду Келога до Київу врешті стала ця угода, Трамп йому сказав: у тебе одна задача — угода, тому над нею працювали всі три дні, поки Келог був у Києві», – зазначив співрозмовник видання.

Сам Володимир Зеленський сумнівався, чи варто йому підписувати угоду, і запитував думки свого оточення. «Позавчора відбулась нарада з очільниками різних відомств, яка була присвячена угоді щодо копалин, вона була емоційною, президент і голова ГУР Кирило Буданов там навіть трохи посперечались щодо угоди, бо у них на деякі речі розійшлися погляди, але зрештою президент схиляється до того, що угоду в якомусь покращеному вигляді треба буде підписати», — зазначив співрозмовник.

Раніше п’ять джерел повідомили NV, що українська сторона вчора, 21 лютого, отримала від американських партнерів нову версію угоди по використанню природних копалин України. Проєкт угоди, яка має розблокувати подальшу співпрацю сторін в мирному врегулюванні, виявився на порядок жорсткішим, ніж перший варіант, який привіз в Київ міністр фінансів США Скотт Бессент кілька днів тому.

Нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона — третину, яку вже надала у вигляді зброї. Розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні $500 млрд. Угода охоплює не лише мінеральні копалини, а й газ і нафту. Майбутні доходи від портів не входять в угоду.

Американська сторона вважає угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості. Також в межах угоди США не беруть на себе жодних зобовʼязань по інвестиціям.

Українська сторона пропонує переглянути обʼєм фонду і закріпити необхідність використання грошей фонду виключно для інвестицій в Україні.

Усі джерела дотичні до роботи над контрактом вважають новий проєкт жорсткішим, ніж попередній і схиляються до того, що Київ буде змушений підписати угоду найближчим часом, щоб розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.

Угода України зі США про рідкісноземельні метали — що відомо

12 лютого 2025 року Володимир Зеленський за результатами зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом у Києві заявив, що Штати передали Україні проєкт угоди про партнерство у видобутку корисних копалин.

Канал CNN повідомив, що глава держави відмовився підписувати документ. Агентство Reuters також повідомляло, що Україна 14 лютого передала Сполученим Штатам свої пропозиції щодо двосторонньої угоди.

15 лютого Зеленський заявив, що не дозволив українським міністрам підписати угоду про корисні копалини зі США, тому що вона ще не готова і не захищає інтереси України.

The Washington Post із посиланням на джерела повідомляло, що США претендували на контроль видобутку половини рідкісних мінералів в Україні, зокрема літію, графіту й урану. Як сказав один зі співрозмовників WP, у президента Зеленського було всього кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США перед зустріччю з міністром фінансів Скоттом Бессентом 12 лютого.

Газета The Telegraph із посиланням на проєкт попереднього договору писала, що варіант угоди про корисні копалини, який США запропонували Україні і який не підписав Зеленський, фактично передбачав «економічну колонізацію». Зокрема, у документі було сказано, що «для всіх майбутніх ліцензій США матимуть пріоритетне право купівлі експортованих корисних копалин».

 

* – В розділах  Говорять асоціації , Говорять компанії , Надра інших деякі публікації/новини/прес-релізи компаній-надрокористувачів, сервісних компаній, асоціацій у сфері надрокористування та інших медіа можуть відтворюватися дослівно. В разі передруку редакція NADRA.INFO не здійснює додаткову перевірку викладеного, покладаючись на першоджерела.