Наталія Іванюк: Ми вдячні Президенту, але чому нам знову не дають працювати?

Мінус 112 робочих місць, мільйони гривень несплачених зарплат і податків, покупці пішли до конкурентів – такі головні наслідки блокування державою української видобувної компанії ТОВ «Смарт Граніт» в 2023-24 рр..
Нагадаємо, Смарт Граніт (до реорганізації – АТ «Запоріжнерудпром») є виробником щебеневої продукції, розробляє гранітний карʼєр на Передаточнинському родовищі в Запоріжжі, від якого до лінії фронту – менше ніж 40 км.
Навесні 2023 р. видобувну діяльність компанії зупиняли на тлі санкцій РНБО до кінцевого бенефіціарного власника Вадима Новинського.
Президент Володимир Зеленський згодом погодив коригуюче рішення Радбезу, яке поновило спецдозволи на користування надрами Смарт Граніту та низці інших компаній. Але цього виявилося недостатньо, щоб відновити повноцінне функціонування карʼєру, і сьогодні підприємство знову не може виробляти щебеневу продукцію – потрібну зокрема для оборонних потреб. Чому так сталося? І на кому тепер лежить відповідальність за блокування діяльності прифронтового підприємства?
NADRA.INFO надіслали запитання до директорки ТОВ «Смарт Граніт» Наталії Іванюк. Ось що вона нам відповіла.
Залишаємо за собою право звернутися та/або опублікувати позицію/коментарі/інтервʼю згаданих нижче осіб.
NADRA.INFO: Сьогодні Смарт Граніт працює, здійснює основну діяльність – видобування гранітів, мігматитів, гнейсів згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами № 1134? Чи виробляє підприємство щебеневу продукцію? Якщо виробляєте не лише щебеневу продукцію – що ще виробляєте і реалізуєте на ринку?
Наталія Іванюк: Смарт Граніт спеціалізується на виробництві гранітного щебню, бутового каменю, гранітного відсіву та піщано-щебеневої суміші. Ми працюємо в фронтовій Запорізькій області. У травні 2023 р. нам призупинили дію спеціального дозволу на користування надрами через санкції на засновника і ми змушені були повністю зупинити виробництво. Щоб зберегти команду і робочі місця, ми змушені були шукати альтеративні джерела доходу – реалізацію супутніх будівельних матеріалів (річковий пісок, керамзит, вугілля) та реалізацію фасованої продукції.
В червні 2024 р. рішенням Держгеонадра на підставі рішення РНБО було поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами №1134 і підприємство повернулося до своєї основної діяльності – видобування гранітів та виробництва щебеневої продукції.
Проте нам доводиться приймати новий виклик: залишки гірничої маси, яку підприємство зможе видобувати та переробляти, обмежені, для їх поновлення потрібен вибух, а місцева влада не дає дозволу на вибух, хоча для цього не має жодних ані юридичних, ані безпекових підстав.
Скільки продукції виробила і реалізувала компанія Смарт Граніт за останні 5 років до повномасштабного вторгнення РФ в Україну і за зупинки в санкційному порядку?
В 2017-2021 рр.. Смарт Граніт виробив майже 3 млн т продукції. При цьому найкращих результатів нам вдалося досягти в 2021 р. – збільшили річний випуск до рекордних 840 тис. т. Цей показник є майже на 70% вище, ніж середньорічний обсяг виробництва за попередні роки (протягом 2017-2020 років річний обсяг виробництва гранітної продукції складав 500 тис. т). Таких результатів досягнули завдяки реалізації програм капітальних інвестицій, які включали модернізацію виробничого обладнання та оновлення парку автомобільно транспорту на підприємстві.
В 2021 р. ми інвестували 25 млн грн у виробниче обладнання і техніку. Це дозволило покращити продуктивність та забезпечити безперервність виробництва. Смарт Граніт було одним із підприємств, які забезпечували продукцією програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво» та «Велика реставрація».

Незважаючи на початок повномасштабної війни у 2022 р. підприємство продовжувало інвестувати, і вклало у виробництво 9,6 млн грн. Тоді ж планували випустити 1,2 млн т продукції, і за перші неповні 2 місяці 2022 р. підприємству вдалось виробити 160 тис. т. Це стало найбільшим показником для зимових місяців за останні роки, враховуючи те, що вони були «несезонними» для гранітних кар’єрів. Але з початком війни попит на щебеневу продукцію знизився, тому річні обсяги виробництва та реалізації щебеневої продукції також знизилися. А потім призупинення дії спеціального дозволу на користування надрами в травні 2023 р. не дозволило підприємству реалізувати свої подальші плани.
Скільки ренти та інших податків сплатила компанія за останні 5 років – до повномасштабного вторгнення і зупинки в санкційному порядку?
З 2017 по 2021 рр.. компанією Смарт Граніт було сплачено до бюджету 19 млн грн рентної плати, з них за 2021 р. – майже 7,5 млн грн. Загалом за 2017-2021 рр.. було сплачено 146 млн грн податків, з них за 2021 р. – 57 млн грн, що є абсолютним рекордом для підприємства у порівнянні з минулими періодами. Смарт Граніт – соціально-відповідальна компанія та сумлінний платник податків. Це наша принципова позиція, хоча вона і ослаблює конкурентну позицію порівняно з іншими учасниками ринку щебеню.
Чи виводила компанія за кордон прибуток в якості дивідендів на користь кінцевого бенефіціарного власника – в 2021-2024 рр..?
За період 2017–2020 рр.. компанія не здійснювала виплати дивідендів, зосереджуючи ресурси на інвестиціях у розвиток бізнесу. У 2021 р., коли показники діяльності досягли рекордних значень, було ухвалено рішення спрямувати значні кошти на реалізацію програми розвитку підприємства. Водночас з’явилась можливість виплатити дивіденди: у 2021 р. компанія виплатила дивіденди в розмірі 30 млн грн, включно з 1,5 млн грн податку на репатріацію, на користь компанії-засновника (Смарт Інвестментс (Сайпрус) ЛТД – Ред.), за результатами діяльності попередніх років. За період 2022–2024 рр.. виплати дивідендів не здійснювалися.
Скільки працівників працювало в компанії в 2021 р. до повномасштабного вторгнення РФ і в 2022-23 рр.. до зупинки в санкційному порядку?
Наприкінці 2021 р. у нас працювало 239 співробітників. Однак війна значно вплинула на кадровий склад: частина працівників була мобілізована, частина залишилася в окупованих населених пунктах, а деякі виїхали за кордон або евакуювалися в інші регіони України. У зв’язку зі зменшенням обсягів виробництва та реалізації, на момент зупинки підприємства у травні 2023 р., які була викликана санкційними обмеженнями, на підприємстві працювало 155 осіб.
Скільки працівників працює на підприємстві станом на зараз?
Сьогодні це 43 співробітника. В частині виробничих процесів ми вимушені звертатись до підрядних організацій. Це тимчасовий крок, оскільки ми маємо надію на повноцінне відновлення роботи та розширення нашого колективу до довоєнного рівня.
Якою була середня заробітна плата працівників у 2021 р. до вторгнення і в 2022-23 рр.. – до зупинки в санкційному порядку в травні 2023 р.? І яка заробітна платна на підприємстві сьогодні?
На початку 2021 р. середня заробітна плата працівників Смарт Граніт становила понад 13 тис. грн, а наприкінці року зросла у більше ніж в півтора рази до понад 20 тис. грн.
З початку повномасштабного вторгнення до травня 2023 р. через те, що працювала лише частина колективу, а решта перебували в простої, середня заробітна плата знизилась майже до 15 тис. грн.
В 2024 р. середня заробітна плата була понад 21 тис. грн. Ми намагаємося балансувати між економічною доцільністю та прагненням зберегти персонал. Хоча підприємство майже не працювало весь 2024 р.. Поточна ситуація на ринку праці демонструє тенденцію до зростання заробітних плат, і ми уважно стежимо за змінами. У разі потреби, ми будемо відповідно реагувати на ринкові умови, щоб залишатися конкурентоспроможними як роботодавець.
Скільки співробітників товариства приєдналися до лав ЗСУ? Чи зберігало підприємство заробітну плату мобілізованим співробітникам? Чи підтримувало/підтримує їх сімʼї?
З початку повномасштабного вторгнення до лав ЗСУ було мобілізовано 23 співробітники компанії. Шестеро з них демобілізувалися у 2023–2024 рр..
На жаль, двоє наших працівників загинули: це Олексій Кравець, електрогазозварник цеху з виробництва щебеню та Олександр Кулик – машиніст конвеєра виробничо-навантажувальної дільниці. Світла пам’ять та наша вдячність Героям! Один співробітник вважався зниклим безвісті, проте, на щастя, через два роки повернувся з полону.
Чотирнадцять працівників підприємства досі несуть військову службу. Компанія підтримує зв’язок зі своїми працівниками та їх сім’ями, з нетерпінням чекаючи їх повернення до колективу для спільної роботи над відбудовою України.
В період з лютого 2022 по липень 2023 рр.. підприємство виплачувало середню заробітну плату та фінансово підтримувало мобілізованих співробітників, надавало допомогу та подарунки до свят їх сім’ям. Після зупинення виробничої діяльності підприємство вимушено було призупинити виплати мобілізованим, але завжди долучалося та допомагало в найбільш складних ситуаціях, наприклад, при організації поховання чи фінансової допомоги сім’ям загиблих.
Підприємство надавало допомогу силам оборони та/або місцевій громаді, а також родинам співробітників – після вторгнення РФ? Якщо так – у якій формі, в яких обсягах?
Звичайно, починаючи з перших днів, як Смарт Граніт, так і в цілому група компаній Смарт Холдинг надавали допомогу силам оборони. Внесок нашого підприємства у захист нашої країни, в першу чергу, був будівельними матеріалами для будівництва оборонних споруд. Окрім того, підприємство надавало допомогу родинам загиблих співробітників, та тим, хто втратив рідних чи житло в результаті обстрілів.
Для нас загиблі під час обстрілів – це не просто статистика у новинах, це діти, батьки та близькі наших співробітників. Кожного разу, коли бачимо фото зруйнованих чи пошкоджених будинків, ми з тривогою сподіваємося, що серед постраждалих немає наших. На щастя, ніхто з наших цивільних колег не загинув, але багато хто зазнав втрат – чи то пошкодження житла, чи повне його знищення.
В червні 2024 р. спецдозвіл ТОВ «Смарт Граніт» було відновлено після коригуючого рішення РНБО. Чи змогло підприємство відновити видобування і виробництво продукції?
Як відомо, в прифронтовій зоні не так багато працюючих підприємств, тому поновлення спецдозволу дало нашим працівникам та їх родинам надію на відновлення виробництва в регіоні і, як наслідок, впевненість в отриманні стабільного доходу.
Після відновлення Указом Президента № 376/2024 від 24.06.2024 р. дії спеціального дозволу Смарт Граніт на видобувні роботи – ми вже в жовтні відновили видобуток та виробництво щебеневої продукції з залишків гірничої маси в кар’єрі.
На жаль, залишки були невеликі, додатково ми опрацювали негабарит, який мали в кар’єрі та таким чином отримали гірничу масу для виробничого процесу. Але загалом наявні обсяги гірничої маси були дуже обмежені, і ми були вимушені зупинитись вже наприкінці 2024 р. з причини відсутності погодження вибухових робіт зі сторони Запорізької обласної військової адміністрації.
Ми вдячні Президенту України за рішення відновити дозвіл на видобуток і розуміємо, що таке його рішення було спрямовано на забезпечення раціонального використання надр та сталості економіки прифронтового регіону у воєнний час. Але не розуміємо, чому тепер діяльності прифронтового підприємства перешкоджає ЗОВА і не дає дозвіл на вибухи. Без цього дозволу ми не можем працювати, адже не маємо породи.
Підприємство Смарт Граніт одразу, після поновлення спеціального дозволу, підготувало відповідні документи та на початку липня 2024 р. звернулось до голови Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова з проханням надати дозвіл на проведення вибухових робіт, але відповідь ми досі не отримали.
Є неофіційна інформація, що пан Федоров І.С. дав доручення органам СБУ та Прокуратури перевірити підприємство. Чи провадилась дана перевірка та які її результати – нам не відомо. Але підприємство знов стоїть, і люди без роботи. Загалом, ані відмови, ані погодження ми не отримали. Повторні численні звернення – також без відповіді. Додатково, кожні 2 тижні згідно запитів Запорізької військової адміністрації ми направляємо інформацію щодо поточного стану справ на підприємстві і в кожному звіті зазначаємо, що ми не можемо провадити свою діяльність у зв’язку з відсутністю погодження від Запорізької військової адміністрації проведення вибухових робіт.
Крім того, було звернення на офіційну гарячу лінію ЗВА, було отримано обіцянку розібратись з питанням, але поки все марно.
Найбільш цікавим є те, що необхідність отримання дозволу на проведення вибухових робіт справді існує, проте невідомо, якими саме нормативними актами такі повноваження офіційно надані військовим адміністраціям.
Якщо виробнича діяльність була відновлена – які її результати: скільки видобули, скільки реалізували, скільки сплатили ренти та інших податків, скільки виплатили зарплати (після відновлення)?
По факту ми лише тимчасово змогли відновити виробництво та наразі виробничі процеси знову зупинені з причини відсутності дозволу на проведення вибухових робіт від ЗОВА. Тому, звичайно, фінансові результати невтішні. Але загалом можу сказати, що ми спостерігаємо дуже складну ситуацію з реалізацією готової продукції. Ми втратили своїх клієнтів за період простою, і тепер їх дуже складно повернути. Крім того через окупацію ми втратили більшу частину ринку Запорізької, Донецької та Луганської областей, які були історично нашими регіонами збуту. Також, дуже складна ситуація в Харкові. До війни близько 30% нашої продукції ми відвантажували саме Харківським споживачам. Але, наразі, майже всі будівельні компанії в Харкові призупинили роботу. Тому ми маємо орієнтуватись в першу чергу на Запорізького споживача та вдячні кожному клієнту, який до нас повертається та кожному новому клієнту. Складнощі виникають і з виробничим персоналом. На щастя, до нас повернулися деякі колишні співробітники, і ми дуже раді знову бачити їх у команді. На жаль, частина працівників вже працює на інших підприємствах, і залучити їх назад буде складно.
Додатковий негативний вплив має підвищення цін на ресурси та енергоносії, в першу чергу електроенергії.
Фактична собівартість продукції, виробленої в 4-му кварталі 2024 р. суттєво вища, ніж до війни, але ціни на готову продукцію в Запорізькому регіоні залишились на довоєнному рівні.
Але ми розуміємо, що зараз всім складно, тому, незважаючи на всі проблеми, ми маємо велике бажання повернутись до стабільної роботи, розширити штат робітників та вносити свій вклад в економічну підтримку Запорізького регіону.
На правах реклами

КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ
Якщо підсумувати, за Вашою оцінкою, як вимушене зупинення видобувної діяльності в травні 2023 – червні 2024 вплинуло на діяльність компанії і її внесок у добробут громади і держави? Які перспективи підприємства на найближче майбутнє?
Зупинення видобувної діяльності в травні 2023 – червні 2024 рр.. вкрай негативно вплинуло як на добробут держави, так і на кожного громадянина, а також, безперечно, на діяльність компанії. Ми втратили персонал, втратили клієнтів, суттєво знизили податкові платежі та перебуваємо в збитках, на покриття яких необхідно буде декілька років. Місцеві бюджети не тільки втратили податкові надходження, але й отримали на утримання скорочений персонал.
Перспективи нашого видобувного підприємства на найближче майбутнє залежать від бажання держави та місцевих органів влади підтримувати, а не перешкоджати роботі стратегічно важливого бізнесу.

В 2024 р. Смарт Граніт приєднався про ініціативи Національний Кешбек. Компанія повідомляла, що купуючи продукцію в мережах Епіцентр К та Нова Лінія, можна отримати назад 10% вартості товару. Як Ви оцінюєте цю національну ініціативу? Про які маркетингові результати можемо говорити вже? Чи вони ще попереду?
Ми намагаємось всіляко підтримувати національні ініціативи, тому приєднались як до програми Є-відновлення, так і до програми Національний Кеш-бек. Програму Національний Кеш-бек вважаємо дуже позитивним кроком щодо підтримки національного виробника. Сподіваємося, що вона стане реальним стимулом для зростання попиту на товари українських виробників і сприятиме розвитку національної економіки.
Щодо маркетингових результатів, наразі ще зарано робити висновки — потрібно почекати, щоб споживачі змогли скористатися цією можливістю і оцінити вигоди програми.
Як Ви оцінюєте запровадження мінімальної базової ціни для потреб оподаткування рентою за користування надрами для видобування граніту (6,5 дол. США за тонну, від яких виробники щебеневої продукції платять 5% ренти)?
Щебеневий бізнес, як і в цілому бізнес у прифронтових регіонах, наразі знаходиться в дуже складному становищі, тому збільшення податкового навантаження буде тільки ускладнювати ситуацію (спричиняти ще більшу шкоду підприємствам). Проте, якщо оцінювати таку ініціативу поза умовами воєнного стану, то фіксована ціна на рівні 6,5 дол. США за тонну відповідає податковій базі рентної плати 2021 року, з якої Смарт Граніт сплачував податок за користування надрами.
Станом на зараз, з урахуванням зростання курсу долара США до гривні, ця база є зависокою. Поточна жорстка конкуренція на ринку не дозволяє збільшити ціни реалізації пропорційно здешевленню національної валюти, тому, на мій погляд, справедлива нижня фіксована ціна має бути не вищою ніж 4,5 дол. США за тонну.
Загалом, ініціативу щодо встановлення справедливої нижньої фіксованої ціни я особисто підтримую. На мій погляд, це вирівнює конкурентні умови для всіх учасників щебеневого ринку.