Надра в лісі: готуються зміни до двох кодексів

Що відбувається
За дорученням Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Світлани Гринчук з минулого року триває розробка змін до законодавства з метою врегулювання питань надрокористування на землях лісового фонду. Задачі Державному агентству лісових ресурсів України (із залученням Державної служби геології та надр України) були поставлені у жовтні. Дорученню передували неодноразові звернення до Уряду і Міндовкілля від Офісу Генерального прокурора за ініціативи Спеціалізованої екологічної прокуратури ОГП.
«… хоча лісові насадження є відновлювальним природним ресурсом, таке відновлення потребує значного часу, а тому є обґрунтовані підстави вважати, що видобуток корисних копалин на землях, вкритих лісовою рослинністю, завдаватиме шкоди лісовому фонду. Економічна вигода для держави від видобування корисних копалин не повинна переважати над екологічною цінністю лісів», – йшлося в листі ОГП до Міністерства у червні 2024 р..
Водночас в Офісі Генпрокурора визнавали: «… користування надрами ймовірно не завдаватиме істотної шкоди лісам, якщо для таких цілей використовувати лісові землі, які вже порушені, зокрема незаконним видобутком бурштину». Також в ОГП зауважували на сумніви щодо законного використання таких ділянок лісу (це питання обговорювалося ще в грудні 2023 р. під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування) і щодо інструментарію отримання земельних ділянок лісового фонду в користування (на умовах Типової угоди).
Наразі нам відомо про три наради, що в січні провело Міндовкілля під головуванням вже колишньої профільної заступниці Міністра Олени Крамаренко (наприкінці січня подала у відставку). Копії протоколів нарад ми отримали від ОГП у відповідь на запит (зверніть увагу на дискусію щодо доцільності/недоцільності скасування угоди як механізму надання в користування земельної ділянки надрокористувачу):
Крім цього, за даними власного джерела NADRA.INFO, до третьої онлайн-зустрічі 17.01.2025, в Держлісагентстві напрацювали порівняльну таблицю із пропонованими змінами до Лісового та Земельного кодексів, а також до Закону України «Про нафту і газ» (копію див. нижче).
Що пропонується
Майбутні зміни, як очікується, можуть стосуватися кількох напрямків. А саме:
- Підлягає уточненню поняття «праліс».
- Додаються нові терміни на позначення різних категорій лісових насаджень та їх оцінки ( «Клас віку», «Малоцінні насадження», «Молодий деревостан (молодняк)», «Незімкнуті лісові культури», «Перестійний деревостан», «Пристиглий деревостан», «Середньовіковий деревостан»).
- Пропонується заборонити надрокористування (геологічне вивчення, дослідно-промислову розробку, промислову розробку і користування без видобування, виконання робіт в рамках Угод про розподіл продукції) у пралісах, квазіпралісах та природних лісах. При чому надрокористування підлягає забороні не лише на території – але і в охоронних зонах навколо пралісів, квазіпралісів, природних лісів.
- В особливо захисних лісових ділянках режим обмеження господарської діяльності не поширюватиметься на користуванням родовищами корисних копалин стратегічного та критичного значення, нафти та газу, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння (крім бурштину).
- Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок у першу чергу провадитиметься за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями. Пропонується заборонити змінювати цільове призначення земельних ділянок у лісах низки категорій.
- Пропонується виключити угоду надрокористувача з власником землі в контексті проведення вирубування дерев і чагарників (залишити лише зміну цільового призначення ділянки або сервітут ).
- Для користування надрами пропонується заборонити використання земельних лісових ділянок у:
- лісах природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення;
- рекреаційно-оздоровчих лісах (для користування нафтогазоносними надрами, будівництва, розміщення і експлуатації об’єктів нафтогазовидобування та облаштування родовища);
- пралісах, квазіпралісах та природних лісах та в охоронних зонах навколо них;
- лісах, розташованих у природних водно-болотних угіддях.
- Заборонити пропонується користування надрами – крім як родовищами корисних копалин стратегічного та критичного значення, нафти та газу, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння (крім бурштину) у:
- зонах антропогенних ландшафтів біосферних заповідників, господарських зонах національних природних та регіональних ландшафтних парків;
- рекреаційно-оздоровчих лісах;
- особливо захисних ділянках;
- об’єктах цінного генетичного фонду лісових порід (генетичних резерватів, плюсових деревостанів і дерев, колекційних лісових ділянок, лісонасінних ділянок і плантацій, дослідних та випробних культур тощо);
- охоронних зонах для збереження біорізноманіття у лісах;
- рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, та типових природних рослинних угруповань, які підлягають охороні;
- незімкнутих лісових культурах;
- лісах, які за віком віднесені до категорії молодняків та середньовікових.
- Для збереження біорізноманіття в лісах на об’єктах цінного генетичного фонду лісових порід (генетичних резерватів, плюсових деревостанів і дерев, колекційних лісових ділянок, лісонасінних ділянок і плантацій, дослідних та випробних культур тощо) та в охоронних зонах для збереження біорізноманіття у лісах – пропонується заборонити користування надрами крім як родовищами корисних копалин стратегічного та критичного значення, нафти та газу, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння (крім бурштину).
- Інше.
Ці та інші пропозиції щодо можливих змін до законодавства дивіться у копії порівняльної таблиці (станом на 17.01.2025):
Кого стосується
За даними джерел NADRA.INFO, в межах земель лісового фонду перебуває понад 900 заліцензованих ділянок надр. З них найбільше з покладами газу, нафти, пісків, бурштину, гранітів, суглинків, вапняків, торфу, вугілля, пісковиків, глин і титанових руд.
Як випливає з копії протоколу робочої наради стосовно врегулювання питання використання земель лісового фонду при здійсненні надрокористування від 17.01.2025, представники Держлісагентства «запропонували в прикінцевих та перехідних положеннях [майбутнього] законопроекту зазначити, що зміни до ЛКУ та ЗКУ не поширюються на діючі спеціальні дозволи на користування надрами, а також на можливість продовження їх дії до моменту вичерпання затверджених запасів корисних копалин». Представники Міндовкілля цю пропозицію Держлісагентства підтримали.
На правах реклами

КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ
Джерела повідомляють, що крім вищезгаданих змін до кодексів, у Держлісагентстві працюють над проектом Критеріїв використання земельних лісових ділянок для потреб надрокористування. Про них спробуємо розповісти у наступних публікаціях.
Читайте також Держлісагентство напрацьовує системний підхід до роботи з надрокористувачами.