Тимофій Милованов, Дмитро Кащук: Видобувній галузі потрібні проєктні менеджери – ми першими починаємо їх готувати
Компанії та ринки
Сотні нових спецдозволів, проданих з онлайн-аукціонів Держгеонадр за каденцію Романа Опімаха; мале надрокористування; вторинний ринок ліцензій*; перші кроки Уряду до надання в користування ділянок зі стратегічними надрами; зрештою План Перемоги Володимира Зеленського (окремий пункт якого – про наші надра, спільно захищати і розробляти які пропонується стратегічним партнерам України) – все це як ніколи раніше загострює базове питання про кадри: хто в Україні буде реалізовувати нові, а також розширювати і виводити на глобальний ринок діючі видобувні проєкти?
На хвилі попиту на якісних управлінців, у Комітеті з надрокористування Європейської Бізнес Асоціації (EBA) вирішили обʼєднати зусилля з Київською школою економіки (KSE). Так народилася ідея першої в Україні, ексклюзивної освітньої програми “Менеджмент у сфері надрокористування”.
NADRA.INFO попросили розповісти про програму Президента KSE Тимофія Милованова і керівника профільного надрового комітету EBA, керівника з розвитку бізнесу Геологічної інвестиційної групи Дмитра Кащука.
NADRA.INFO: З чого все почалося?
Дмитро Кащук: Десь наприкінці 2022 р. ми затоваришували з Тимофієм і почали тісно комунікувати з Київською школою економіки та Бізнес-школою при ній.
Дякуючи Тимофію, я побачив, що KSE Business School – це молода бізнес-школа, яка динамічно розвивається і має дуже велике майбутнє.
В якийсь момент як директор із розвитку Геологічної інвестиційної групи я відчув чіткий запит і від своєї компанії, і від ринку загалом – на підготовку якісних управлінців.
Наша команда інвестує в надра: заходимо у проєкти, з деяких виходимо, а деякі залишаємо під своїм операційним управлінням. Під час такої діяльності ми часто стикаємося із ситуацією, коли «на вчора» потрібна людина, яка зможе самостійно розвивати проєкт. Тобто, нам потрібні управлінці з експертизою у видобувній галузі та з відчуттям сучасних реалій.
«Лава запасних» СЕО для видобувних проєктів в Україні – дуже мала. Спеціалісти, звісно, є! Але це буде або геолог, або юрист, або еколог, або економіст. А от людей, які комплексно розуміють, які здатні охопити всі процеси в надрокористуванні – таких майже немає.
І тут ми як інвестиційна компанія, яка інвестує в надра, зіткнулися з тим, що немає не лише універсальних якісних менеджерів – немає і освітньої програми, яка би підготувала керівників проєктів для галузі.
Великі компанії – такі як ДТЕК чи Метінвест – «вирощують» спеціалістів у своїх академіях. Тож для компаній, які не мають таких можливостей і ресурсів – ця програма і була розроблена.
Управлінець після навчання на програмі повинен володіти базовими знаннями, необхідними для реалізації видобувного проєкту з різних сторін — розуміти, як функціонує дозвільна система, в чому має полягати юридичний супровід проєктів, як правильно комунікувати зі стейкхолдерами (лісниками, водагентством, місцевими громадами, правоохоронцями, сусідами-конкурентами, маркшейдерами, геологами тощо).Тобто, щоб був такий собі helicopter view на надрокористування, який допоможе оперативно ухвалювати правильні рішення.
Тимофію, скажіть чесно, навіщо це KSE? Ну, обʼєктивно ж – надра в Україні – сфера з таким тягарем «неспокутуваних гріхів» минулого, криміналу, скандалів, проблем, інвестиційної «привабливості», яка часто тяжіє до відʼємних значень…
В Україні проблеми є завжди, куди не глянь! Хоч аграрна сфера, хоч нерухомість , хоч виробництво – усюди одні проблеми, якісь poison pills**, кримінальні справи…
Так, на жаль, в Україні всюди є історія, і не завжди добра.
Але якщо подивитися з іншого боку – у нас іншого бізнесу просто немає. Є такий, який є. Як і Уряду – немає в нас іншого, крім нашого. І людей у нас інших немає, крім тих, які є. Такі ми всі є, така культура, такий спадок.
А що робити? Через таке проходили всі країни, які боролися проти своєї колоніальної історії. Бо ж історія СРСР – це про те, як нас зробити неспроможними, і підсадити нас на якісь «голки»: десь на корупцію, десь на ненависть один до одного, десь на неспроможність… і з усім цим ми зараз боремося, тому природно, що зараз у нас скрізь авгієві стайні, – і їх треба чистити. Десь вже почистили, а десь ще треба чистити. От ми і чистимо: такою програмою, як ця – робимо Європу з Радянського Союзу!
Розробляючи курс проєктного менеджменту для надрокористування в Україні – чи досліджували аналогічні закордонні програми?
Так, ми ретельно вивчили щонайменше 7 таких програм, які пропонують навчальні заклади в США, Канаді, Австралії, ПАР, Великобританії. А саме:
- Програма Видобувної школи Колорадо (США);
- Mine Management Університету Південної Африки (ПАР);
- Project Management Training Канадського видобувного Університету;
- Mining industry management program Університету Торонто (Канада);
- Mine Management Університету Нового Південного Уельсу (Австралія);
- Mining Management Університету Західної Австралії;
- Mine Management Англійського Інституту технічної освіти (Великобританія).
Найбільш релевантними нашій є програми Інституту технічної освіти (Англія) та Університету Торонто (Канада).
Також не без гордості зізнаюся, що за результатами порівняння програма KSE Business School, створена за підтримки EBA, перевершує деякі іноземні аналоги за обсягом знань, які отримають слухачі.
Пригадую, анонсуючи розробку освітньої програми, в EBA організували опитування, щоб максимально відповідати запитам бізнесу. Що показали результати того дослідження? Чи всі побажання бізнесу вдалося врахувати у програмі?
Дмитро Кащук: Ну, всі побажання бізнесу неможливо врахувати. У різних компаній різні цілі та прерогативи, побажання. Але можу сказати, що на 90% ми врахували бачення бізнесу.
Тимофій Милованов: Протягом останніх 6 місяців KSE Business School провела значну роботу з аналізу результатів дослідження. Ми розробили програму, яка максимально враховує всі запити та побажання видобувної галузі.
Тимофій презентував освітню програму під час цьогорічного EBA Mining Day у жовтні. Яким був відгук потенційних учасників?
Дмитро Кащук: Одразу після анонсу-представлення цієї програми Тимофієм на EBA Mining Day – вже два місця були заброньовані. Набір триває і група формується дуже швидко.
Хто цільова аудиторія програми? Які спеціалісти, на Вашу думку, мають пройти таке навчання?
Дмитро Кащук: Загалом, на мою думку, компаніям варто відправляти вчитися до нас тих людей, в яких вони бачать перспективу карʼєрного зростання і віддачі. Це будуть і вузькопрофільні спеціалісти у сфері надрокористування, яким для управління проєктами бракує деяких компетенцій.
Сподіваюся, що значну частину студентів на нашу програму делегують компанії-члени Європейської Бізнес Асоціації та інших обʼєднань у сфері надрокористування.
Скількох слухачів зможе прийняти KSE на один курс?
Тридцять.
Наша ціль, щоб від кожної компанії було максимум по 2 учасники. Тобто, ми скоріше хотіли би мати учасниками програми 30 компаній по 1 учаснику від кожної – ніж 3 компанії по 10.
Скільки триватиме і коштуватиме навчання?
Програма триватиме сім місяців: від лютого до серпня кожного року протягом 5 років.
Вартість навчання – еквівалент USD 7 тис. за одну людину. Це стандартна вартість для такого роду програм. У аналогічних бізнес-школах України немає схожих програм, розрахованих на 7 місяців, дешевше за 300 тис.грн.
20% доходу від програми буде витрачено на навчання в KSE дітей ветеранів війни.
Я б хотів, і вже докладаю зусиль, щоб якомога більше здібних людей в Україні могли дозволити собі вчитися в таких умовах, які ви можете бачити в KSE. Я в цьому бачу свою соціальну місію.
В чому головна цінність програми для слухачів, і хто буде викладачами?
Така цінність точно не одна.
Основний лейтмотив програми – допомогти побачити повну, більш широку, картину власного та потенційного видобувного бізнесу, отримати практичні навички з удосконалення управління проєктами, знайти дієві рішення для зростання. Хто в житті реалізував хоча б один бізнес-проєкт – зрозуміє мене, наскільки це важливі речі.
Окремий фокус програми – на економіці видобувної галузі. Ми розглянемо різні аспекти фінансування, залучення інвестицій, побудови економічних моделей. Також навчимо будувати бізнес-процеси: тут і управління ризиками, і пріоритезація та делегування, і розвиток комунікативних навичок та стейкхолдер-менеджмент.
Що конкретно отримають студенти цієї програми? Перш за все – це контакти між собою. Вони безцінні! З іншого боку – це контакти зі стейкхолдерами галузі. Спеціально для цього – ми зібрали зірковий викладацький склад: серед лекторів і гостьових спікерів будуть топ-менеджери великих видобувних груп (Нафтогаз, BGV, umgi та ін.), а також представники державного сектору. Наприклад, чинний Міністр екології (Світлана Гринчук – Ред.) і її попередники, колишній голова Держгеонадр Роман Опімах, діючі досвідчені фахівці ДГН та багато інших відомих особистостей – всі з колосальним реальним досвідом управління галуззю, з реальними кейсами.
Усе це підтримає видобувні компанії на шляху до їхнього зростання. І виведе їх управлінські навички середнього і топ-менеджменту на новий рівень.
Тимофій Милованов: Учасники програми отримають потужну концентрацію знань від понад 40 лекторів, серед яких штатні викладачі KSE Business School, а також запрошені експерти з бізнесу та держсектору.
Умови навчання за програмою “Менеджмент у сфері надрокористування” передбачають зобовʼязання слухача залишитися в Україні і саме тут реалізувати отримані знання та навички?
Надра – сектор, який має величезний (якщо не найбільший) кумулятивний вплив на економіку. І ті люди, які можуть реалізувати проєкт – сьогодні є на вагу золота. Звісно, після проходження курсу, наші випускники будуть потрібні у першу чергу в Україні, тут на їх послуги буде найвищий попит.
Саме тому, хто конкретно братиме участь у програмі від кожної компанії – вирішуватиме топ-менеджмент кожної компанії індивідуально. І питання, де застосовувати отримані знання і навички – залишається між студентом та компанією, яка відправить його на навчання до KSE.
До кого видобувні компанії можуть звертатися, щоб відправити своїх співробітників на навчання? Хто ключові комунікатори програми для ринку від KSE та EBA?
Ознайомитись з програмою, повним переліком модулів та викладацьким складом можна на сайті https://mba.kse.ua/nadra, там же заповнити заявку на участь. До речі, стартуємо вже в лютому, тому раджу не зволікати з прийняттям рішення.
Якщо треба більше інформації про програму та поспілкуватись особисто, Олег Зубченок, голова напрямку розвитку бізнесу у KSE Business School, відповість на всі питання***.
*– Більше читайте в матеріалі Вторинний ринок спецдозволів: які 54 родовища змінили користувачів.
**– Стратегія корпоративного захисту від недружнього поглинання, що робить компанію менш привабливою або дорожчою для агресивного покупця (прим. KSE).
***– Контактна особа програми “Менеджмент у сфері надрокористування” — Олег Зубченок, голова напрямку розвитку бізнесу у KSE Business School, [email protected], +380-67-328-3341.