Геологічні підприємства, які підлягають приватизації, ще не передали до ФДМУ

Геологічні підприємства, які підлягають приватизації, ще не передали до ФДМУ

На балансах 4 геологічних держпідприємств, які підлягають приватизації – понад 270 одиниць нерухомого майна, але його ще не передано до ФДМУ 

(спойлер: частина цього майна досі може бути під арештом)

Передача єдиних майнових комплексів 4 геологічних підприємств від Державної служби геології та надр України до Фонду державного майна України досі не відбулася.

Про це NADRA.info повідомили у Фонді державного майна України у відповідь на запит від 22 вересня 2020 року.

Запити було надіслано до ФДМУ і до Держгеонадр.

Нас цікавила доля 4 ДП:

1. Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства (ПДРГП);

2. Східного державного регіонального геологічного підприємства (СДРГП);

3. Українського державного геологорозвідувального інституту (УкрДГРІ);

4. Державного підприємства “Бурштин України”.

Ці ДП підлягають приватизації відповідно до серпневого рішення Уряду.

“Передача об’єктів права державної власності визначена Положенням про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року. Пунктом 10 Положення передбачено, що передача оформляється актом приймання-передачі. Право на управління об’єктом передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі. Наразі акт приймання-передачі єдиних майнових комплексів зазначених вище підприємств із сфери управління Держгеонадр до сфери управління Фонду державного майна України не підписаний”, – йдеться у відповіді ФДМУ.

Відтак у Фонді повідомили, що не можуть коментувати інформацію ані щодо стану підприємств, ані щодо їхньої приватизації.

Відповідно до Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, на яке посилаються у ФДМУ, “передача майна здійснюється в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу”.

Водночас, у Фонді повідомили, що на балансі згаданих геологічних підприємств перебуває 271 одиниця нерухомого майна.

Лідером за кількістю нерухомості на балансі є Український державний геологорозвідувальний інститут УкрДГРІ – в графі кількість нерухомого державного майна вказано 114 одиниць.

102 одиниць державного нерухомого майна має на балансі ПДРГП, 32 – СДРГП, 23 – ДП “Бурштин України” (дивіться фото – скріншот додатку до відповіді на наш запит).

Яким саме нерухомим майном володіють геологічні підприємства – у ФДМУ не повідомили

У ФДМУ відзначили, що “відомості стосовно окремого нерухомого державного майна суб’єктом управління до Фонду надані не в повному обсязі форми № 2б, затвердженої наказом Фонду державного майна України від 03 лютого 2006 року № 197 «Про затвердження форм надання відомостей про об’єкти державної власності», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.04.2006 року за № 380/12254, зокрема:

– не надавалися відомості щодо площі забудови та розміру/площі майна;

– не оновлювалися з 2018 року дані стосовно дати проведення інвентаризації/розрахунку первісної (переоціненої) та залишкової вартості основних засобів та їх вартісних показників ДП “Бурштин України”.”

Зауважимо, на момент ухвалення Кабміном рішення про приватизацію згаданих ДП, все нерухоме майно двох з них – УкрДГРІ і ДП “Бурштин України” могло бути під арештом 

Це випливає з даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяги станом на 9 вересня (по УкрДГРІ) і 17 (по ДП “Бурштин України”) вересня 2020 року).

Так, реєстр містить записи про накладення арешту на все нерухоме майно УкрДГРІ в жовтні 2019 року, на все майно ДП “Бурштин України” – в жовтні 2018 року, і на все нерухоме майно ДП “Бурштин України” – в березні 2020 року.

Чи перебуває майно цих ДП під арештом сьогодні, і як обтяження можуть вплинути на процес приватизації, у ФДМУ не повідомили.

 Також ми чекаємо на перелік майна, роз’яснення щодо порядку і можливих перешкод для приватизації геологічних ДП – від Держгеонадр 

Нагадаємо, 12 серпня Кабінет Міністрів України розпорядився передати до Фонду державного майна України єдині майнові комплекси низки підприємств. До переліку увійшли і 4 ДП, які перебувають у сфері управління Держгеонадр.

В Держгеонадр таке рішення пояснили відсутністю коштів на утримання і розвиток ДП:

“Цього року фінансування розвитку мінерально-сировинної бази скоротилось на 60%. Відсутність коштів стала визначальною в долі геологічних підприємств. Всі вони збиткові та мають податкову, кредиторську заборгованість та борги по заробітній платі. До прикладу, за 2019 рік кредиторська заборгованість УкрДГРІ склала 5,14 млн грн, Причорномор ДРГП – 9,686 млн грн, Схід ДРГП – 22,483 млн грн, ДП «Бурштин України» – 4,083 млн грн.

«Ми розуміємо необхідність збереження наукового потенціалу геологічної галузі, тому намагаємось сконцентрувати вкрай обмежені фінансові ресурси на підприємствах, що зберегли наукові кадри та здатні забезпечити максимальний практичний результат для держави», – повідомив очільник Служби Роман Опімах“, – йшлося в релізі Служби 14 серпня 2020 року (https://www.geo.gov.ua/uryad-prijnyav-rishennya-pro…/).

Т.в.о. директора УкрДГРІ Андрій Локтєв заявив, що дізнався про рішення Уряду приватизувати Інститут зі ЗМІ, назвав такий крок “шляхом в нікуди”. Повідомлення про приватизацію, зі слів Локтєва, зірвало низку договорів, рятівних для бюджету УкрДГРІ (з надрокористувачами про послуги, і з Національною акціонерною компанією “Надра України” про фінансову допомогу)(https://www.facebook.com/ukrnadra…/posts/5099123613447203).

У вересні 2020 року Андрій Локтєв подав у відставку (https://www.facebook.com/loktiev/posts/10164334523585296).

Також нагадаємо, що левова частка кредиторської заборгованості ДП “Бурштин України” (3,2 з 4 млн грн) сформувалася через зрив проекту з рекультивації земель, пошкоджених стихійним незаконним видобуванням бурштину. Проект було зірвано, зокрема через неотримання ДП спецдозволу на користування надрами (більше про зрив рекультивації читайте тут – https://nadra.info/2020/04/30/court-decision-case-amber-of-ukraine/.

Раніше теми продажу майна геологічних підприємств ми торкалися у спільному інтерв’ю з головою Держгеонадр Романом Опімахом та очільником Prozorro.Продажі Олексієм Соболевим. Тоді Роман Опімах заявляв: “Я думаю, що було би справедливіше, щоб якась частина таких коштів (отриманих від продажу майна ДП – ред.) ішла на підприємства, чиє майно продається. Щоб вони могли реінвестувати ці кошти в те майно, яке в них ще є”. Повний текст інтерв’ю тут: https://nadra.info/2020/07/15/sobolev-opimakh-prozorro-derzhgeonadr/.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.