В Мінекономіки підбили підсумки секторальної робочої групи з критичних матеріалів для Ukraine Facility

В Мінекономіки підбили підсумки секторальної робочої групи з критичних матеріалів для Ukraine Facility
Заступник Міністра економіки України Олексій Соболев. Фото: https://www.facebook.com/oleksii.sobolev

Найбільше пропозицій стосуються доступу майбутніх надрокористувачів до геологічних ресурсів та угод про розподіл продукції (УРП)

02.11.2023 відбулося обговорення пропозицій від учасників секторальної робочої групи з критичних матеріалів, що працює в рамках підготовки Плану для реалізації програми Ukraine Facility та для розробки галузевих стратегій розвитку. Діяльність групи координується Міністерством економіки України за аналітично-консалтингової підтримки Київської школи економіки та модерується EY Україна. Повідомляють у Міністерстві економіки.

 
У роботі секторальної групи взяли участь представники Міністерства економіки України, Державної служби геології та надр України та понад 100 зареєстрованих учасників, які представляли різні сфери критичних матеріалів, а також асоціації, неурядові організації, офіси підтримки реформ та консалтингові компанії.

Заступник Міністра економіки України Олексій Соболев зазначив, що діалог з підприємцями, їхні рекомендації та зауваження враховуються при підготовці Плану.

«Пропозиції бізнесу допомагають нам визначати пріоритети для Плану. Оскільки документ націлений на посилення макрофінансової ситуації, передбачені у Плані заходи також покликані забезпечити зростання макроекономічних показників. Сектор критичних матеріалів має великий потенціал для цього», – зазначив Олексій Соболев.

Він додав, що частина отриманих пропозицій вже була включена у План. Зокрема до нього увійшли заходи щодо забезпечення привабливості тендерів за умовами Угоди про розподіл продукції, переоцінка запасів критичних сировинних матеріалів за допомогою міжнародних систем класифікації, розроблення Національної геологічної програми до 2030 року та продовження робіт над покращенням функціоналу електронного кабінету надрокористувача.

Також заступник Міністра економіки наголосив, що більша частина коштів програми Ukraine Facility – 39 з 50 млрд євро — будуть спрямовані до державного бюджету для підтримки макрофінансової стабільності в Україні. Водночас спеціальний інвестиційний інструмент дозволить інвесторам отримати фінансування через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні фінансові інституції. Для цього в Ukraine Facility передбачено 8 млрд євро для покриття ризиків у пріоритетних секторах.Інструмент має стимулювати залучення в українську економіку понад 30 млрд євро.

Робота групи засвідчила, що сектор критичних матеріалів має великий потенціал для розвитку, що продиктований глобальними трендами та перевагами нашої держави. В Україні наявні родовища 22 з 34 мінералів, визначених ЄС як критичні. Україна входить до ТОП-10 країн-виробників титану, цирконію, графіту та марганцю. Ці фактори створюють передумови для розвитку в Україні сектору виробництва та переробки критичних матеріалів, а також розвитку виробництва продукції на їх основі.

Учасники робочої групи запропонували 29 проєктів реформ, які націлені на покращення поточного стану галузі, удосконалення механізмів інвестування та адаптацію національного законодавства до нормативно-правової бази ЄС.

Найбільше пропозицій стосуються доступу майбутніх надрокористувачів до геологічних ресурсів та угод про розподіл продукції (УРП) – 14, доступу до інфраструктури та фінансових стимулів від держави щодо нових проєктів – 11, а також гірничої політики – 4.

Запропоновані зміни включають визначення критичної сировини, прозорості інформації, отримання спецдозволів, угод про розподіл продукції, доступу до землі, “інвест-нянь” та індустріальних парків, фінансового стимулювання інвесторів у галузі, джерел фінансування розвитку сировинної бази та людського капіталу.

За результатами експертних обговорень визначено 19 пропозицій змін до політик, які було рекомендовано до впровадження.

У рамках роботи секторальної групи також були запропоновані інвестиційні проєкти на суму $800 млн. Пропозиції стосувалися видобутку критичних сировинних матеріалів їх переробки та виробництва кінцевого цільового продукту. При цьому загальний інвестиційний потенціал галузі до 2033 року оцінюється у $12-15 млрд.

Формат Плану не передбачає включення у нього інвестиційних проєктів. Водночас їх аналіз та опрацювання необхідні для визначення пріоритетних підсекторів для розвитку. Відповідні пропозиції будуть передані Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Державній службі геології та надр України та Міністерству економіки України й можуть бути розглянуті при розробленні довгострокової секторальної стратегії.

Створення секторальних робочих груп є однією з активностей проєкту Good Governance Fund «Економічний хаб: ефективна політика управління публічними фінансами та візія зростання», який реалізується за підтримки уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементаторами проєкту є Abt Britain та Київська школа економіки.