Після розслідування Схем суд заблокував сумнівний продаж надр
Родовище намагалися відчужити за 1 млн грн, ще й попри санкції РНБО. Тепер до справи залучили СБУ і ОГП
Господарський суд міста Києва заборонив Державній службі геології та надр України замінювати власника спеціального дозволу № 634, наданого в 1996 р. АТ «Коростенський кар`єр» для видобування гранітів Коростенського (Стремигородського) родовища. Також заборонено вносити зміни до угоди про умови користування надрами і до реєстру спеціальних дозволів. Як повідомляє NADRA.INFO, таке рішення суд ухвалив 30.10.2024, але текст оприлюднили у вівторок, 05.11.2024.
Нагадаємо, АТ «Коростенський кар`єр» – одне з підприємств групи UNIGRAN (ЮНІГРАН) Ігоря Наумця (під санкціями з 2023 р., в 2022 р. заявляв про рейдерську атаку на бізнес). В 2024 р. спецдозвіл Коростенського карʼєру було відчужено на користь ТОВ «Новел Пром» Марка Трабулсі (на момент купівлі-продажу статутний капітал покупця складав 100 грн). Невдовзі Новел Пром спробувала перепродати дозвіл на ТОВ «Коростенська видобувна компанія» Сергія Шапрана. При цьому відчуження права користування Коростенським (Стремигородським) родовищем оскаржила кіпрська компанія E.S.Mining Company Limited (також під санкціями з 2023 р., оскаржує відчуження й інших дозволів групи UNIGRAN).
На додачу до прохання скасувати продаж спецдозволу на Коростенське (Стремигородське) родовище гранітів, E.S.Mining Company Limited подала заяву про забезпечення позову – щоб заборонити Держгеонадрам завершити відчуження.
Представники кіпрської компанії заявили суду, що E.S.Mining Company Limited є мажоритарним акціонером АТ «Коростенський кар`єр», керівник якого продав спецдозвіл без відома і всупереч інтересам власника компанії. Адже відчуження родовища позбавляє товариство права на одержання прибутку від власної діяльності на 100%. До того ж, на думку E.S.Mining Company Limited, продаж спецдозволу є значним правочином в розумінні статті 106 Закону України “Про акціонерні товариства”, а відтак його вчинення могло відбутися не інакше, як на підставі рішення загальних зборів акціонерів. В свою чергу, такі збори не проводилися і не могли бути проведені через введення санкцій Указом Президента України від 12.05.2023 №279/2023, якими заборонено E.S.Mining Company Limited тимчасово користуватися активами – акціями АТ «Коростенський кар`єр».
На цьому тлі привертає увагу ціна, за яку Коростенський карʼєр відчужував спецдозвіл на користь Новел Пром – 1 млн грн (з розбивкою оплати на два платежі по 50%). З одного боку, компанія-продавець переконувала суд, що ця сума договору не виходить за межі 10% вартості активів АТ «Коростенський кар`єр» за даними останньої річної звітності, у зв`язку з чим продаж не потребував схвалення загальними зборами акціонерів та/або наглядовою радою товариства. В свою чергу, представник E.S.Mining Company Limited вказав на те, що реальна вартість спірного дозволу становить близько 50 млн.грн, а отже, правочин є значним.
Перша спроба E.S.Mining Company Limited заборонити Держгеонадрам вносити зміни до спецдозволу була невдалою: 14.10.2024 суд повернув заяву про забезпечення позову без розгляду (ухвала).
А в засіданні 30.10.2024 окрему увагу суд приділив опублікованому напередодні журналістському розслідуванню, присвяченому виведенню активів групи UNIGRAN на нових власників під час дії санкцій РНБО:
«…судом було проглянуто сюжет програми “Схеми” (Радіо Свобода) із назвою «Російський бізнес в Україні на 1 мільярд гривень попри санкції перейшов до приватного власника з оточення Кіпера», що оприлюднено 22.10.2024, в якому висвітлено обставини, пов`язані із перебігом відносин, з яких виник спір у даній справі, враховуючи що, судом було поставлено питання до присутніх представників учасників справи з приводу перегляду такого сюжету, на що отримано відповіді про їх необізнаність з цим сюжетом.
З метою забезпечення повного та всебічного розгляду поставлених перед судом на вирішення питань в такому засіданні (зокрема щодо вжиття заходів забезпечення позову), за відсутності заперечень присутніх представників учасників справи, було оголошено коротку перерву (на 40 хв.) для надання можливості останнім переглянути відповідний сюжет».
Зрештою, суд ухвалив:
«Суд ні в якій мірі не вважає на даній стадії обставини, які викладені у сюжеті, фактами та беззаперечними доказами (ці обставини, в частині які відносяться до предмету доказування у даній справі, будуть досліджуватися при розгляді справи по суті), проте співпадіння показаного у сюжеті із викладеними вище обставинами змушує суд визнати необхідність блокування наступних переоформлень власників спірного спеціального дозволу до вирішення спору по суті».
А зважаючи, що в рамках розгляду даного спору необхідним буде вирішення питання поширення санкцій РНБО на майно АТ «Коростенський кар`єр» в аспекті їх порушення відчуженням спеціального дозволу, а також, що таке відчуження може бути частиною схеми виведення майна з-під санкцій – суд зважив за необхідне залучити до участі у даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Офіс Генерального прокурора та Службу безпеки України як органи, на які покладено обов`язки контролю за дотриманням санкцій.
Читайте також Вторинний ринок спецдозволів: які 54 родовища змінили користувачів
На правах реклами
КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ