ДемГЗК: що з продукцією, боргами, витратами і приватизацією?
У Фонді державного майна України відповіли на запит ІА NADRA.INFO щодо планів приватизації та результатів господарської діяльності ТОВ «Демурінський ГЗК» (ДемГЗК), стягнутого Вищим антикорупційним судом у дохід держави в справі проти підсанкційного російського мільярдера Михайла Шелкова в 2023 р.. Для зручності найважливіше публікуємо текстом, сканкопію відповіді ФДМУ дивіться наприкінці новини.
Коли приватизація?
Наприкінці 2023 р. у ФДМУ заявляли про наміри приватизувати ТОВ «Демурінський ГЗК» синхронно з АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія». Але ОГХК приватизували в жовтні 2024 р. – не чекаючи на ДемГЗК. Чому?
Нині в ФДМУ кажуть, що підготовку ТОВ «Демурінський ГЗК» до приватизаційного аукціону продовжать після того, як законної сили набуде рішення ВАКС у новій санкційній справі – щодо боргів ДемГЗК перед компаніями-нерезидентами, підконтрольними Михайлу Шелкову.
30.09.2024 Вищий антикорсуд вже стягнув права вимоги до ДемГЗК, які належать компаніям Limpieza Limited (Кіпр) і ПАТ «Корпорація ВСМПО-АВІСМА» (РФ), але рішення ще не набрало законної сили, оскільки було оскаржене. Щойно Апеляційна палата ВАКС поставить у справі крапку – у Фонді повернуться до питання приватизації ДемГЗК.
За якою ціною ДемГЗК виставлять на аукціон?
В ФДМУ нагадують, що на період дії правового режиму воєнного стану стартова ціна об’єкта приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об’єкта (активів об’єкта) приватизації. Станом на 30.06.2024 балансова вартість активів ДемГЗК становила понад 784,2 млн грн.
Що з продукцією комбінату, про продаж якої з прозорих аукціонів заявляв Рустем Умєров?
Нагадаємо, за даними джерел NADRA.INFO, на складах конфіскованого ДемГЗК станом на лютий-березень 2023 р. зберігалось близько 7 тис. тонн продукції та сировини, видобутої та виробленої комбінатом до націоналізації (ільменітовий концентрат, рутиловий концентрат, цирконовий концентрат, дистанове зерно, дистанова мука, ставролітовий концентрат, насип піску мінерального походження, дистен-силиманіт, ставроліт, рудний пісок). Співбесідник NADRA.INFO у Фонді держмайна припускав, що тільки від продажу концентратів Демурінський ГЗК міг би отримати до 5 млн дол. США (близько 183 млн грн за офіційним курсом НБУ на 10.04.2023).
Держава фактично отримала цю сировину/продукцію внаслідок рішення ВАКС, а не господарської діяльності підприємства під керівництвом державного менеджменту.
В березні 2023 р. тодішній голова ФДМУ Рустем Умєров (з вересня 2023 р. – Міністр оборони) в інтервʼю Forbes заявив: «…ми подивилися на наявні активи та вирішили виставити продукцію, яка збереглася на [Демурінському] ГЗК, на Prozorro. І за ці кошти запустили підприємство та виплатили заробітні платні».
NADRA.INFO попросили ФДМУ надати перелік посилань на аукціони, оголошені щодо продажу продукції ДемГЗК, а також обсяг реалізованої продукції (отриманої разом із конфіскованим комбінатом) і дохід, отриманий від її реалізації. На випадок, якщо продукцію/сировину продавали без застосування системи Prozorro (чи Prozorro.Sale), ми просили пояснити, чому реалізація відбулася всупереч заяві екс-голови ФДМУ Рустема Умєрова?
У Фонді не надали жодної запитуваної інформації, зауваживши, що, відповідно до рішення ВАКС про конфіскацію «продукція та сировина як окремий санкційний актив в дохід держави не стягувалось».
Даних про конкретний обсяг сировини/продукції, виробленої і заскладованої ДемГЗК до націоналізації, і фактично стягненої в дохід держави разом із комбінатом – у Фонді не розкрили.
Скільки корисних копалин видобув ДемГЗК після націоналізації?
ДемГЗК розробляє Вовчанське родовище цирконово-рутилово-ільменітових розсипів у Дніпропетровській обл. на підставі спеціального дозволу на користування надрами № 2745 від 29.07.2002 (дійсний до 29.07.2031).
Скільки компанія видобула корисних копалин з моменту націоналізації – у Фонді повідомити відмовилися. Мовляв, запитувана інформація міститься в документах з грифом «Документація службового користування». Якими є затверджені запаси Вовчанського родовища – не відповіли з цих же міркувань.
Чи затверджувалися запаси корисних копалин на родовищі ДемГЗК за міжнародними стандартами?
Ні, оскільки «зазначена оцінка не є обов’язковою для видобутку корисних копалин та проводиться за бажанням видобувних компаній для залучення зовнішніх інвесторів до розробки українських надр і виведення компаній на міжнародний рівень, а також є достатньо витратною, що на сьогоднішній день для ТОВ «Демурінський ГЗК» є економічно недоцільним».
Скільки товарної продукції виготовив і реалізував комбінат після націоналізації?
Інформація про це «є комерційною таємницею, не може бути публічною та повідомлятись третім особам», – заявили у Фонді.
Який дохід отримав ДемГЗК від реалізації продукції в 2023 р. і в січні-вересні 2024 р.?
За інформацією ТОВ «Демурінський ГЗК», сума доходу від реалізації продукції за 2023 р. перевищила 84,7 млн грн. (ці дані надано у відповідь на питання про дохід від реалізації продукції, отриманої внаслідок конфіскації).
Сума доходу від реалізації продукції за 9 місяців 2024 р. складає понад 106,6 млн грн. (ці дані надано у відповідь на питання про дохід від реалізації продукції, виробленої після конфіскації).
До яких країн підконтрольний державі ДемГЗК експортував продукцію, вироблену до і після націоналізації?
У Фонді повідомили, що облік експортної продукції ТОВ «Демурінський ГЗК» «здійснюється безперервно та не поділяється на до/після стягнення в дохід держави».
«ТОВ «Демурінський ГЗК» здійснює експорт продукції власного виробництва до Об’єднаних Арабських Еміратів, Чеської Республіки, Республіки Польща, Турецької Республіки, Арабської Республіки Єгипет, Сполучених Штатів Мексики, Китайської Народної республіки», – заявили в ФДМУ.
Що з зарплатними боргами?
Згідно з офіційною презентацією ФДМУ, станом на 30.06.2024 заборгованість по заробітній платі на ДемГЗК перевищувала 4,5 млн грн.
У відповідь на наш запит у Фонді уточнили: «станом на 01.11.2024 заборгованість по заробітній платі перед працівниками Товариства та перед чинними та колишніми керівниками відсутня».
«ТОВ «Демурінський ГЗК» за короткий проміжок часу після відновлення стабільної роботи підприємства у квітні 2024 року, після оголошення простою у грудні 2023 року, здійснило повне погашення заборгованості по заробітній платі, яка утворилась за попередні періоди, у сумі 5 263 тис. грн та сплатило заборгованість з податків та зборів до бюджетів всіх рівнів у сумі 18 332 тис. грн», – заявили в ФДМУ.
Хто керує підприємством і скільки платять топ-менеджерам?
Посаду Генерального директора з 04.10.2024 обіймає Володимир Федоренко (18.03.2024 – 03.10.2024 – в.о. генерального директора). Його заступниками є Наталія Карабута (з загальних питань, з квітня 2022 р.), Сергій Левченко (з технічних питань, з червня 2023 р.), Павло Колесніков (з економіки, з червня 2023 р.) та Микола Розумейко (з комерційних питань, з серпня 2023 р.).
В ФДМУ заявили, що розмір заробітних плат керівництва ДемГЗК є конфіденційною інформацією, яка не підлягає розголошенню.
Чому зросли операційні витрати?
В січні-червні 2024 р. відбулося суттєве зростання інших операційних витрат ТОВ «Демурінський ГЗК»: в 2022 р. вони складали трохи більше 5 млн грн, в 2023 р. – 40,1 млн грн, а за 6 місяців 2024 р. злетіли до понад 99,5 млн грн. У Фонді кажуть, що таке зростання повʼязане, головним чином, із курсовими різницями та оплатою праці і амортизацією в період простою.
Курсові різниці стосуються обліку зобовʼязань ТОВ «Демірунський ГЗК» перед Limpieza Limited (419,3 млн грн) і ПАТ «Корпорація ВСМПО-АВІСМА» (680,4 млн грн) (суми боргу – на 30.06.2024).
«Збільшення розміру курсових різниць пов’язано з відновленням [знищеного] бухгалтерського обліку та початку ведення та подання бухгалтерської звітності згідно норм і відповідно до чинного законодавства, а також з ростом курсу долара, що пов’язано з повномасштабним вторгненням росії на територію України», – пояснюють у Фонді.
Детальніше – див. сканкопію відповіді ФДМУ: