Верховний Суд підтвердив законність сервітуту для компанії Доломіне

Верховний Суд підтвердив законність сервітуту для компанії Доломіне
Джерело фото: https://pravo.ua/

У спорі між Радомишльською міською радою і ТОВ «Доломіне» щодо встановлення земельного сервітуту для потреб проекту з видобування доломітів на Негребівському родовищі в Житомирській обл. – поставлено крапку.

Як повідомляє NADRA.INFO, 13.12.2024 Верховний Суд (ВС) виніс постанову на користь надрокористувача, залишивши без задоволення касаційну скаргу Радомишльської міськради.

Нагадаємо, ТОВ «Доломіне» є власником спеціального дозволу № 5210 (до 2030 р.) на видобування доломітів для скляної промисловості, виробництва облицювальних блоків і плит із супутнім отриманням декоративного щебеню і піску, муки для вапнування кислих грунтів; серпентинізованих доломітів і кальцифірів для виробництва облицювальних блоків і плит з супутнім отриманням декоративного щебеню і піску; гранітів, гнейсів, пегматитів, амфіболітів для виробництва декоративного щебеню і піску, будівельного щебеню, бутового каменю з супутнім отриманням піску із відсіву подрібнення (дані Публічного аудиту надрокористування на жовтень 2021 р.). Спецдозвіл тривалий час був зупинений, Держгеонадра ініціювали його анулювання. Дію дозволу відновили після зміни власника в 2023 р..

Станом на грудень 2024 р. компанію контролюють Олена Сніжко та Ігор Яровий (YouControl).

Розробка Негребівського родовища доломітів розпочалася в 1970-х, згодом припинилася, карʼєр було затоплено. Відновити видобуток планували в 2011 р., але цього не сталося на тлі протестів місцевих жителів. В 2023 р. мешканці прилеглих населених пунктів також виступили проти видобувного проекту.

Оскільки Радомишльська міська рада не надала в користування ТОВ «Доломіне» необхідні земельні ділянки, компанія звернулася до суду. В лютому 2024 р. Господарський суд міста Києва дозволив Доломіне користуватися землею в межах родовища на умовах сервітуту – але тільки однією ділянкою з чотирьох, про які просив надрокористувач (інші виявилися не сформованими і без належної документації). В червні апеляція підтвердила законність сервітуту. Тепер крапку у справі поставив Верховний Суд.

Запаси Негребівського родовища (ДКЗ СРСР протокол № 10019 від 13-08-1986): Граніт (B+C1) – 3 848 тис. куб. м; Доломіт серпентинізований (B+C1) – 2 433 тис. куб. м; Доломіт (B+C1) – 12 467 тис. куб. м (дані Публічного аудиту надрокористування).

«Реанімація проекту буде повʼязана з низкою ризиків. Хоча б тому, що родовище вимагатиме нової технології збагачення. Та й загальні гірничо-технічні умови досить складні. З одного боку, хімія цих доломітів уже досліджена, але давно, і зараз – знадобиться розробка нової, конкретно під це родовище, технології дроблення. А значить, знадобиться комплексна переоцінка раніше розвіданого перспективного родовища, яке роками перебувало в занепаді»,розповідав NADRA.INFO засновник ТОВ «Геопроф», експерт ДКЗ в частині техніко-економічного обґрунтування геолого-економічної оцінки видобувних проектів Євгеній Майборода, PhD.

Читайте також: Єдиний в Україні дозвіл на видобування танталових руд просять скасувати.