Угоду зі США «про надра» готували без Держгеонадр

Угоду зі США «про надра» готували без Держгеонадр
Зображення асоціативне

Державну службу геології та надр України не залучали до підготовки проекту угоди між Україною та США, яка гучно обговорюється останніми днями в українських та світових медіа і називається «угодою про надра» або «угодою про копалини».

Про таке, відповідаючи на запитання NADRA.INFO під час Публічного звіту за 2024 рік, заявив Голова Держгеонадр Олег Гоцинець.

«На даний час Держгеонадра не залучені до даного процесу. … Відповідно, щось коментувати – рішення Уряду чи Президента України – по-перше, не маю морального права. По-друге, як тільки дадуть нам завдання, ми їх будемо виконувати в рамках свого функціоналу, зокрема щодо запасів корисних копалин, зняття грифів секретності та інших речей, визначення стратегічних ділянок на аукціони – будемо надавати всю інформацію», – заявив Голова Держгеонадр.

Нагадаємо, вперше заклик до держав – стратегічних партнерів України щодо спільної розробки і захисту покладів корисних копалин в Україні було озвучено в Плані Перемоги Володимира Зеленського (як писав Бабель, у четвертому з пʼяти пунктів Плану — економічному — пропонується укласти договір про спільний захист наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання; серед таких ресурсів Президент назвав уран, титан, графіт і літій, а їхню вартість оцінив у «трильйони доларів»). До підготовки проекту Плану Перемоги Зеленського Держгеонадра також не залучалися – про це в інтервʼю NADRA.INFO заявляв екс-очільник Служби в 2019-2024 рр.. Роман Опімах.

Згодом ця ідея трансформувалася в проект угоди між США та Україною, першу версію якої до України привіз Міністр фінансів США Скотт Бессент (цю версію було відхилено українською стороною).

В середу, 26.02.2025 «Європейська правда» опублікувала повний текст проекту «Угоди про копалини» між Україною та США – міжурядової домовленості, підписання якої начебто очікується цього тижня.

Тим часом, Європейський Союз запропонував Україні свою угоду щодо критичних матеріалів.

Читайте також Залізних руд в Україні вистачить на століття!