Суди перевірять, чи законно продали дозвіл на видобуток графіту чотири роки тому

Суди перевірять, чи законно продали дозвіл на видобуток графіту чотири роки тому
Зображення асоціативне. Джерело: https://zvgraphit.com.ua/

Адміністративні суди трьох областей прийняли до розгляду справи за позовами про скасування аукціону з продажу спецдозволу на видобування графіту на Городнявській ділянці Буртинського родовища.

Городнявська ділянка Буртинського родовища графіту знаходиться в Хмельницькій області. Площа – 105 га. Станом на 2020 р. обліковані запаси за категоріями: руди – 113 390,9 тис. т (В+С1), 16 586,7 тис. т (С2), 9 872,6 (позабалансові); графіту – 6 584,7 тис. т (В+С1), 898,9 (С2), 257,7 (позабалансові). На базі детально розвіданих запасів ділянки може бути створене підприємство з річною продуктивністю з видобутку і переробки руди в обсязі 1 млн т і випуску графітового концентрату в кількості 55,9 тис. т. Строк забезпечення підприємства запасами – 130 років.

20-річний спецдозвіл на видобування тут графіту Державна служба геології та надр України розігрувала 31.03.2021, зі стартовою ціною трохи більш 21 млн грн.

Аукціон ініціювала київська компанія ТОВ «Проспекторс» Сусанни Тритяченко. Ця ж компанія посіла друге місце за результатами торгів, запропонувавши за лот 22,2 млн грн.

Переможець аукціону ТОВ «Спис Україна» із турецької групи Онур (Onur) виклав за спецдозвіл удвічі більше – 44,8 млн грн.

Але після аукціону зʼясувалося, що землю в межах контуру ділянки надр заздалегідь купив Олег Тритяченко і його компанії. Не здобувши перемогу на торгах, землевласник в судовому порядку двічі забороняв Держгеонадрам надавати спецдозвіл компанії Спис Україна. Першу заборону, яка набрала законної сили, скасував Верховний Суд у серпні 2022 р., відтак отримати спецдозвіл у Спис Україна змогли лише через півтора року після аукціону – у вересні 2022-го.

Заборона була накладена як запобіжний захід в одній зі справ, які перебували на розгляді Окружного адмінсуду міста Києва. Наприкінці 2022 р. ОАСК ліквідували, і всі справи передали до інших судів. Минуло більше двох років, і тільки зараз їх узялися розглядати знову.

Першу справу, в якій суд забороняв видавати спедцозвіл – за позовом особисто Олега Тритяченка – розглядає Івано-Франківський окружний адміністративний суд за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (ухвала). В березні Держгеонадра спробували закрити це провадження, але марно (ухвала).

Друга справа (за позовом ТОВ «Гео-Інвест Консалтинг» Олега Тритяченка) потрапила до Донецького окружного адмінсуду. Її також розглядатимуть без виклику сторін (ухвала).

На третю справу (за позовом ТОВ «Кислотоупор ЛТД» пана Тритяченка) чекає відкритий розгляд: Закарпатський окружний адмінсуд підготовче засідання призначив на 09.04.2025, в Ужгороді (ухвала).

На правах реклами

КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ

Мовою судового документу (з ухвали у справі за позовом Олега Тритяченка): «Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на порушення відповідачем порядку проведення аукціону з продажу дозволів на користування надрами. ОСОБА_1 , зокрема, вказує на відсутність експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин, що, на його переконання, є необхідним для видобування корисних копалин; непогодження пропозицій щодо визначення земельної ділянки, яка була виставлена на спірний аукціон, з органом місцевого самоврядування; знаходження в охоронній зоні значної площі земельної ділянки, яка була виставлена на спірний аукціон; неготовність об`єкта до промислового освоєння; перебування значної частини земельних ділянок у приватній власності чи у власності відповідної територіальної громадинедотримання десятиденного терміну розміщення оголошення про проведення аукціону.

Тобто, в межах розгляду цієї справи, підлягає перевірці судом дотримання Держгеонадрами порядку проведення аукціону з продажу спеціального дозволу користування надрами в частині Городнявської ділянки Буртинського родовища (лот №UA-PS-2021-02-09-000050-3)».

Нагадаємо, графіт входить до переліку корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності України. Єдиним діючим видобувачем графіту в Україні є Заваллівський графітовий комбінат (компанію контролюють австралійська Volt Resources Limited і родина Михайла Костюка). Власні графітові проекти готують до видобутку дві компанії з BGV Group Management Геннадія Буткевича

Далі буде.