НАБУ викрило корупцію в ДП «Укрбурштин»

НАБУ викрило корупцію в ДП «Укрбурштин»

12 жовтня 2022 року Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили колишньому директору ДП «Укрбурштин» та двом його співучасникам про підозру у вчиненні корупційних злочинів та підробці документів, що призвели до замаху на заволодіння коштами підприємства. Повідомляють в НАБУ.

Дії учасників корупційної схеми кваліфікували таким чином:

  •  директор ДП «Укрбурштин» (посада на момент вчинення злочину) – ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем); ч. 1 ст. 366 (Службове підроблення) Кримінального кодексу України;
  •  фізична особа (організатор корупційної схеми) – ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України;
  •  директорка ТОВ – ч. 2 ст. 15, ч. 4, ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.

За матеріалами слідства, у вересні 2020 року дочірнє підприємство «Укрбурштин», засновником якого є «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» (100% акцій належать державі), уклало договір відповідального зберігання науково-технічної документації вартістю 58,764 млн грн, власником якої нібито було ТОВ.

Насправді ж, як з’ясували детективи, ніякої документації не існувало – документи підробили. Надалі директор ДП інсценував їхнє викрадення, заявивши про це в поліцію. У такий спосіб в «Укрбурштину» утворився борг перед ТОВ на понад 59 млн грн.

Після цього співучасники злочину з метою стягнення боргу ініціювали відкриття справи про банкрутство «Укрбурштину», щоб згодом стягнути кошти через відповідну процедуру.

Організатором цієї корупційної схеми слідство вважає фізичну особу, яка мала вплив на директора ДП. Ця особа розробила план заволодіння коштами «Укрбурштину», розподілила ролі між іншими учасниками злочину та поетапно давала вказівки про укладення нікчемних правочинів та перерахунок коштів за фактично ненадані послуги на рахунки підконтрольних йому суб’єктів господарювання.

Справа про банкрутство ДП «Укрбурштин» перебуває у Господарському суді м. Києва, однак, наразі не розглянута. І хоча підозрювані фізично не одержали кошти ДП, вони виконали всі дії, які вважали за необхідне для цього. Що й дозволило слідству інкримінувати їм організацію закінченого замаху на заволодіння майном ДП «Укрбурштин».

В НАБУ нагадують, що відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

ДП «Укрбурштин» ДАК «Українські поліметали» володіє спецдозволом на №4553 на геологічне вивчення надр, в тому числі дослідно-промислову розробку ділянки «Олексіївка» (Рівненська обл., понад 2000 га). Наприкінці 2020 року щодо ДП «Укрбурштин» було відкрито другу справу про банкрутство (першу закрили в 2015-2016 рр..), підприємству предʼявили 115 млн грн боргів. Згодом стало відомо про спробу підкупити директора ДП «Укрбурштин» хабарем у розмірі 50 млн грн.

Іншим державним підприємством, яке володіє спецдозволом на бурштиноносні надра, є ДП «Бурштин України» (№3855 на видобування бурштину родовища Клесівське (Рівненська обл.)).  ДП перебуває в управлінні ФДМУ. Його приватизація запланована на 20.10.2022. Стартова ціна єдиного майнового комплексу – близько 13 млн грн.