Європейська Бізнес Асоціація: Три чверті опитаних надрокористувачів продовжують інвестувати під час війни

Європейська Бізнес Асоціація: Три чверті опитаних надрокористувачів продовжують інвестувати під час війни
Під час Mining Day Європейської Бізнес Асоціації, Світлана Михайловська презентувала результати опитування компаній-надрокористувачів

74% компаній у сфері надрокористування, опитаних Європейською Бізнес Асоціацією (European Business Association, EBA), продовжують інвестувати в українські надра протягом війни, 18% ще не мають прийнятого рішення щодо інвестицій, і тільки 8% наразі не інвестують. Такими є результати дослідження «Надрокористування в умовах реформи галузі та перспективи розвитку», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією серед членських компаній, що провадять діяльність у сфері надрокористування. Результати опитування представила заступник директора EBA з представництва інтересів компаній-членів Світлана Михайловська під час Mining Day в Києві:

82% респондентів вважають сферу надрокористування інвестиційно привабливою, а ресурсний потенціал України оцінюють в 7,85 балів за 10-бальною шкалою. Найбільший потенціал в Україні та світі, на думку бізнесу, мають такі корисні копалини як титан, літій, вуглеводні (нафта, газ, конденсат) та залізна руда.

Більшість компаній, а саме 61% з початку повномасштабного вторгнення інвестували до 5 млн доларів/євро в українські надра, а 21% інвестували понад 5 млн доларів/євро. Високі ризики для міжнародного інвестування разом з проблемами з енергопостачанням та труднощами з логістикою (відсутність доступу до портів та ускладнення залізничного перевезення) бізнес відносить до топ-3 викликів воєнного часу. Водночас 51% опитаних погоджуються, що страхування міжнародними компаніями (DFC/MIGA тощо) ризиків втрати капіталу у воєнний та повоєнний час стимулюватимуть залучення інвестицій в надрокористування.

Регуляторне середовище в сфері надрокористування більшість підприємств, а саме 63% оцінюють задовільно, а 11% – добре. Водночас 26% вважають його незадовільним. Реформа сфери надрокористування отримала оцінку 6,26 за 10-бальною шкалою від підприємців. Водночас якісне регуляторне середовище, захист права власності, іноземні інвестиції могли б вже зараз стимулювати розвиток сфери.

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну вплинуло на господарську діяльність більшості компаній. Так, діяльність 54% компаній була зупинена, але наразі повністю або частково відновлена, діяльність 18% компаній досі зупинена повністю. Тільки 28% опитаних не відчули на собі вплив воєнних дій.

З 24 лютого 2022 року не зазнали змін доходи тільки 16% компаній, усі інші відчули падіння доходів. Зокрема, 42% повідомили про падіння до 50% від доходів, 13% – про падіння 50-75%, і 29% – про падіння більше 75%.

У 13% бізнесів об’єкти надрокористування зазнали різного роду пошкоджень з початку повномасштабного вторгнення, а у 18% є об’єкти на окупованих або деокупованих територіях. При цьому 23% компаній планують стягнення збитків за завдану шкоду активам.

На думку експертів Асоціації, у післявоєнний період відбудови країни бізнесу допоможуть відновитися наступні стимули:

  • Спеціальний режим оподаткування для надрокористувачів, які відновлюють свою діяльність на деокупованих територіях;
  • Пільгова податкова ставка для видобувників (виробників) будівельної сировини (матеріалів);
  • Пільгова податкова ставка для надрокористувачів, які видобувають нафту/газ.

«Ресурсний потенціал України та перспективи галузі надзвичайно значущі. І ми бачимо, що компанії готові інвестувати та сприяти її подальшому розвитку навіть під час війни. Дуже важливо підтримувати послідовну роботу над удосконаленням регуляторного середовища та умов роботи для присутніх на ринку компаній, підтримувати їх у подоланні наслідків воєнних дій, а також демонструвати перспективи українських надр новим інвесторам. Не менш важливий конструктивний діалог з владою задля поліпшення інвестиційного клімату», – коментує результати дослідження Світлана Михайловська.

«Запуск та імплементація реформи надрокористування кардинально змінили погляд на ведення видобувного бізнесу, зробили ринок більш прозорим та привабливим для залучення міжнародних інвестицій. Маючи значні можливості та ресурсний потенціал, Україна вже зовсім скоро стане повноцінним партнером Європейського Союзу з видобутку корисних копалин, які є невід’ємною складовою майбутнього світу», – вважає Дмитро Кащук, Голова Комітету Надрокористування Асоціації, Директор із розвитку бізнесу Геологічної Інвестиційної Групи.

 

Довідково:

Дослідження «Надрокористування в умовах реформи галузі та перспективи розвитку» було вперше проведене Європейською Бізнес Асоціацією у 2023 році. Опитування проводилось з 25 липня до 29 серпня. Участь в опитуванні взяли 39 членських компаній, що провадять діяльність у сфері надрокористування.