Міська рада на Київщині просить Кабмін не погоджувати продаж стратегічного родовища
Депутати Білоцерківської міської ради просять Кабінет Міністрів України вилучити родовище розсипних циркон-рутил-ільменітових руд Тарасівське із проекту переліку 100 ділянок стратегічних надр, які надаватимуться в користування через аукціони. Повідомляє NADRA.INFO.
Чим цікаве Тарасівське родовище та деякі інші ділянки зі «стратегічної сотні»? Читайте в огляді доктора геологічних наук, експерта Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ), засновниці і СЕО компанії «Софтмайн» Наталії Баряцької.
Рішення звернутися до Уряду міська рада Білої Церкви ухвалила 31.10.2024 під час 64 сесії 8 скликання. Прохання не допустити передачу в користування і розробку Тарасівського родовища підтримали всі присутні в засіданні депутати (в дужках – приналежність до фракції або партії, джерело):
- Олександр Балановський («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Юрій Балацький («СЛУГА НАРОДУ»);
- Володимир Вовкотруб («СЛУГА НАРОДУ»);
- Сергій Грисюк («ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБʼЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА»);
- Дмитро Денисенко («ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ»);
- Геннадій Джегур («ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ», Голова фракції);
- Ірина Дога («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Назар Коваленко («ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ»);
- Максим Коноплястий («ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ»);
- Віталій Корнійчук («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Юрій Кошляк («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Леся Крижешевська («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Анатолій Ляшенко («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Дмитро Мазуревич («ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ»);
- Сергій Масюк («ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ»);
- Юлія Місевра («ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ»);
- Ольга Нагорна («СЛУГА НАРОДУ», Голова фракції);
- Юрій Петрик («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Олександр Русс («ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБʼЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА»);
- Оксана Сахарова («ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБʼЄДНАННЯ «БАТЬКІВЩИНА»);
- Борис Смуток («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Олена Ткач («ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ»);
- Олена Фастівська («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Олександр Чучула («ЗА МАЙБУТНЄ»);
- Вікторія Шишковська («ЗА МАЙБУТНЄ»);
(детальніше див. Результати поіменного голосування, ст. 68-69).
«Видобування титану та циркон-рутил-ільменітових руд значно погіршить екологічну ситуацію суміжних з Тарасівським родовищем населених пунктів, згубно позначиться на безпеці життєдіяльності мешканців громад, їхньому здоровʼї, може призвести до знищення річки Рось, яка забезпечує питною водою більше півмільйона населення, а також матиме негативний вплив на суміжні ділянки товарного сільськогосподарського призначення та лісового фонду», – йдеться в проекті звернення:
Нагадаємо, Тарасівське родовище вже надавалося в користування: спецдозвіл № 5471 на видобування розсипних руд в січні 2012 р. на 20 років отримало ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» (ТОВ «РІКО»). За даними YouControl, з 2020 р. РІКО контролює Андрій Ясир, в 2011-2012 рр.. учасником товариства була компанія з групи Велта Андрія Бродського (детальніше див. тут).
В жовтні 2020 р. ТОВ «РІКО» оновило Угоду про умови користування надрами, згідно з якою початок видобування був запланований на 2022 р., а вихід на проектну потужність – на IV кв. 2023 р..
Але в червні 2021 р. Рада національної безпеки і оборони України застосувала до компанії санкцію у вигляді анулювання спецдозволу (рішення РНБО ввели в дію Указом Президента Володимира Зеленського №266/2021), і право користування надрами остаточно припинили в липні. Компанія досі судиться з Президентом.
Раніше спроба надрокористувача приступити до розробки родовища зустріла бурхливий спротив місцевих громад.
Також нагадаємо, що в жовтні 2024 р. Володимир Зеленський представив План перемоги, в якому стратегічним партнерам України пропонується укласти договір «про спільний захист наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання» (більше див. у матеріалі Бабель). Незадовго до оголошення Плану, Фонд державного майна України приватизував АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (видобуває титановмісні руди в Дніпропетровській і Житомирській областях) – без торгу і конкурентів викупити акції ОГХК отримала право ТОВ «Цемін Україна» із групи NEQSOL Holding Насіба Хасанова (Азербайджан).