Приватизація ОГХК: АМКУ почав розгляд справи про концентрацію

Приватизація ОГХК: АМКУ почав розгляд справи про концентрацію
Джерело зображення https://www.umcc-titanium.com/

Антимонопольний комітет України розпочав розгляд справи, рішенням у якій має завершитися приватизація АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК). Повідомляє NADRA.INFO із посиланням на оголошення АМКУ від 27.12.2024, в якому йдеться про початок зʼясування обставин і наслідків концентрації у вигляді набуття ТОВ «Цемін Україна» контролю над іншим товариством шляхом придбання понад 50% акцій. Хоча в повідомленні Комітету знеособлено назву компанії, чиї акції купуються, в міжнародній групі NEQSOL Holding (до якої належить ТОВ «Цемін Україна») підтверджують, що йдеться про придбання акцій ОГХК.

В NEQSOL Holding заявили NADRA.INFO, що очікують офіційного завершення процесу приватизації. І хоча часові рамки цього процесу впливають на початок впровадження нової стратегії видобувної компанії, в групі з розумінням ставляться до додаткових питань з боку АМКУ та необхідності забезпечення заходів контролю за концентрацією відповідно до вимог діючого законодавства про захист економічної конкуренції.

«NEQSOL Holding готовий і прагне надати АМКУ, який розпочав розгляд справи про концентрацію щодо приватизації ОГХК, всю необхідну інформацію та роз’яснення», – кажуть в групі.

Регіональний директор NEQSOL Holding Володимир Лавренчук (також очолює наглядову раду АТ «Ощадбанк» і є членом наглядової ради Vodafone Україна) зазначив:

«Як глобальна інвестиційна компанія з найвищим рівнем корпоративного управління та відповідності законодавству, NEQSOL Holding готовий оперативно надати всю необхідну інформацію АМКУ. Поки АМКУ продовжує розгляд справи про приватизацію ОГХК, холдинг веде перемовини з компаніями — світовими лідерами титанової галузі зі США, Великої Британії, Канади та Австралії — з метою залучення їхньої експертизи до розробки нової глобальної стратегії ОГХК. Ми плануємо розвивати діяльність ОГХК, беручи участь у прозорих глобальних ланцюжках постачання, насамперед орієнтуючись на ринок США».

Нагадаємо, ОГХК утворилась в 2014 р. шляхом об’єднання потужностей Вільногірського гірничо-металургійного комбінату у Дніпропетровській обл. та Іршанського гірничо-збагачувального комбінату у Житомирській обл.. З 2019 р. компанія перебуває в управлінні Фонду державного майна України (ФДМУ). ОГХК володіє трьома дійсними спецдозволами на користування надрами:

  • № 5260 на геологічне вивчення надр із дослідно-промисловою розробкою покладів руд титану ділянки Селищанська (спірний спецдозвілбуло отримано у серпні 2021 р.);
  • № 6027 на видобування руд титану і піску родовища Межирічне;
  • № 6028 на видобування пісків циркон-рутил-ільменітоносних родовища Малишівське.

На Вільногірському ГМК та Іршанському ГЗК здійснюється збагачувальне виробництво концентратів титанових руд.

В 2024 р. ФДМУ повернувся до питання приватизації ОГХК після трьох невдалих спроб в 2021 р. (деталі див. туттуттуттуттут).

Торги призначили на 09.10.2024. Стартову ціну встановили на рівні майже 3,9 млрд грн, поклавши на покупця зобов’язання інвестувати в модернізацію компанії щонайменше 400 млн грн.

Надвечір 08.10.2024 стало відомо, що на аукціон ФДМУ зареєструвалася лише одна компанія – ТОВ «Цемін Україна» Насіба Гасанова (Азербайджан). Вона запропонувала за лот на 39 млн грн більше за початкову вартість і отримала право купити лот без торгу.

11.10.2024 приватизацію ОГХК за процедурою викупу схвалив Уряд. 18.11.2024 в ФДМУ заявили, що до державного бюджету надійшли обіцяні покупцем 3,94 млрд грн.

Володимир Лавренчук заявляв, що група пана Гасанова «є сумлінним учасником процесу приватизації» і після ОГХК може купити й інші титанові активи.

«Мені здається, ця компанія виглядає досвідченою, такою, що розуміється на мінеральній сировини, і може зробити «цукерку» з цього занедбаного підприємства [ОГХК] зі слабкою ресурсною базою, боргами і скандалами. Та й нинішній тренд – експорт сировини, а не продукції – треба негайно змінювати, і робити для цього відповідні кроки: приростити додаткову ресурсну базу, навести лад у фінансах і в управлінні, зробити компанію прозорішою і знайти інвестора з західного світу, який допоможе кардинально модернізувати і розширити спектр діяльності ОГХК – думаю, NEQSOL Holding може спробувати», – коментував результати приватизації екс-Голова Державної служби геології та надр України в 2019-2024 рр.. Роман Опімах.

Наприкінці грудня стало відомо, що народна депутатка Верховної Ради України Юлія Тимошенко просить Національне антикорупційне бюро розслідувати продаж ОГХК.

Читайте також: Україна і
Франція підпишуть Декларацію
про критично важливі метали