Ільменіт на експорт: в Держекспортконтролі розкрили дані про дозволи

Ільменіт на експорт: в Держекспортконтролі розкрили дані про дозволи
В карʼєрі Вільногірського ГМК (ОГХК) на Малишевському родовищі циркон-рутил-ільменітоносних пісків і супутніх компонентів

В 2022-2024 роках Державна служба експортного контролю України надала 51 дозвіл на експорт ільменітового концентрату із запланованим обсягом поставок 923 595 тонн. Такі дані в ДСЕКУ надали NADRA.INFO за результатами Публічного звіту Голови Служби Олександра Павліченка.

  • 2022 р. – надано 15 дозволів на запланований експорт 266 795 т ільменітового концентрату.
  • 2023 р. – 20 дозволів на 372 740 т.
  • 2024 р. – 16 дозволів на 284 060 т.

Основними експортерами ільменіту були:

  • 2022: АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія»1, ТОВ «Межиріченський ГЗК»2, ТОВ «ВКФ «Велта»3;
  • 2023: АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія», ТОВ «ВКФ «Велта», ТОВ «ОстФерт»4;
  • 2024: АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія», ТОВ «ВКФ «Велта», ТОВ «ОстФерт», ТОВ «Демурінський ГЗК»5.

Обсяги фактичного експорту ільменіту, а також дані по кожному постачальнику окремо наразі не розкриваються.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Держекспортконтроль вже в лютому може ухвалити рішення щодо запровадження процедури контролю за експортними поставками рутилового концентрату, титанового шлаку і губчастого титану (на підставі ст. 10 Закону «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»). Експортний контроль щодо ільменітового коцентрату діє з липня 2022 р. на час воєнного стану

Ільменітовий та рутиловий концентрати є титан-вмісними продуктами. Титанові руди включено до затвердженого РНБО переліку корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності України. 

1 – АТ «Обʼєднана гірничо-хімічна компанія» приватизовано восени 2024 р. (покупець акцій – компанія ТОВ «Цемін Україна» з групи NEQSOL Holding Насіба Хасанова, Азербайджан). АМКУ ще розглядає справу про концентрацію.

2 – ТОВ «Межиріченський ГЗК» належить до групи Group DF Дмитра Фірташа (під санкціями РНБО, власник через ТОВ «Мотронівський ГЗК» і кіпрську Діаго Ентерпрайзез Лімітед (Diago Enterprises Limited)) (YouControl).

3 – ТОВ «ВКФ «Велта» через ТОВ «Велта Холдінг» і Velta Holding US Inc. (США) контролюють Андрій Бродський і партнери (YouControl).

4 – ТОВ «ОстФерт» контролює і очолює Ігор Комар (Житомирська обл.) (YouControl).

5 – ТОВ «Демурінський ГЗК» стягнуто в дохід держави 2023 р. за рішенням Вищого антикорупційного суду у справі проти підсанкційного Михайла Шелкова. Комбінат очолює Володимир Федоренко, нещодавно обрано членів Наглядової ради. Цими днями компанія проводить тендер на розкривні та видобувні роботи.