Дорогі кар’єри Укрзалізниці: продати не можна утримувати
Повний перелік кар’єрів Укрзалізниці, і неофіційні дані про їх діяльність за 7 місяців 2020 року
“Кондуктор не спешит, кондуктор понимает…” або В очікуванні приватизації добувних об’єктів Укрзалізниці
Наприкінці жовтня 2020 р. Голова правління АТ “Укрзалізниця” Володимир Жмак заявив: “Ми завершимо цей рік зі збитком на рівні 12-14 млрд грн”. Тижнем раніше стало відомо, що збиток Укрзалізниці за перше півріччя 2020 р. склав майже 8,8 млрд грн. Щодо 2021 р. – Володимир Жмак прогнозує прибутки. Ця теза була серед ключових у великому січневому інтерв’ю пана Жмака.
Одне з джерел збитків Укрзалізниці – непрофільні активи. Заяви про їх продаж періодично лунали з вуст ще попередників Жмака. У вересні 2017 р. т.в.о. голови правління Євген Кравцов заявив, що компанія “буде проводити прозору процедуру реалізації непрофільних активів, котрі є збитковими для підприємства, для того, щоб отримані кошти направляти на інвестування по основних напрямках”. “Ми розраховуємо, що за рахунок цього напрямку ми зможемо упродовж п’яти років реалізувати 5-7 млрд грн для реінвестування”, – сказав Кравцов.
За два роки, у вересні 2019 Євген Кравцов продовжував говорити про необхідність продажу непрофільних активів. Про 100% готовність до продажу непрофільного майна у квітні 2020 заявляв наступник Кравцова Желько Марчек.
Зрештою, в першому після призначення інтерв’ю вже повноцінний (без т.в.о.) голова правління Укрзалізниці Володимир Жмак заявив: “…моє бачення: Укрзалізниця — це рухомий склад, інфраструктура, диспетчеризація. Все інше — це не Укрзалізниця. Санаторії, профілакторії, лікарні, пральні, піщані кар’єри, заводи — це не УЗ, це непрофільні активи. Їх потрібно відчужувати — шляхом продажу і приватизації”.
Одночасно з розмовами керівників залізниці про начебто неминучий продаж непрофільних активів, у коридорах та кабінетах Укрзалізниці, Міністерства інфраструктури і Комітету Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури – обговорюють можливі формати та терміни продажу. Проте офіційної інформації про приватизацію непрофільних залізничних об’єктів – небагато, на відміну від питань, які задають приватні інвестори і працівники кар’єрів в очікуванні розпродажу.
У листопаді 2020 р. Володимир Жмак в кулуарах міжнародного форуму Mintrans Forum 2020 дещо прояснив ситуацію щодо активів, які цікавлять наших читачів: кар’єрів.
В ексклюзивному коментарі він заявив, що компанія планує до кінця 2020 р. проаналізувати діяльність всіх кар’єрів Укрзалізниці і ухвалити рішення щодо їх приватизації: “Після закінчення аналізу ми дійсно розіб’ємо всі кар’єри на три категорії. Ті, які збиткові, неприбуткові, і розробка яких не є доцільною – вони будуть пропонуватися до приватизації, до продажу. Ті, які забезпечують нашу діяльність, тому що ми теж будуємо, будуть і далі працювати. І буде середня категорія, яка буде якраз розподілятися – до тих, які на продаж, чи до тих, які до експлуатації. До кінця року ми закінчимо цей аналіз і визначимося з конкретними кар’єрами”, – заявив Володимир Жмак.
Загалом, ситуація виглядає зрозумілою і логічною: Укрзалізниця хоче зберегти ті кар’єри, які потрібні для забезпечення власних потреб, і продати ті, які генерують збитки.
Але вже минає перший місяць 2021 року, а про продаж кар’єрів, чи бодай про результати аналізу їх діяльності – не чути.
Скільки кар’єрів має Укрзалізниця? Якими спецдозволами на користування надрами володіє компанія?
Станом на 25.01.2021 АТ “Укрзалізниця” має дійсні спецдозволи на такі кар’єри:
- Крюківський кар’єр, спецдозвіл №4741 до 2037 року (ГРАНІТ, родовище “Крюківське”, Полтавська обл.);
- Пенізвевицький кар’єр, №4742 до 2038 року (ГРАНІТ, родовище Пинязевицьке 1 (Іршанське), Житомирська обл.);
- Самчинецький кар’єр, №4709 до 2038 року (ГРАНІТ, родовище “Самчинецька”, ділянка 1, Вінницька обл.);
- Знам’янський кар’єр, №4502 до 2034 року (ГРАНІТ, родовище “Суботцівське”(“Знам’янське”), ділянка №2, Кіровоградська обл.);
- Хлистунівський кар’єр, №4663 до 2036 року (МОНЦОНІТ, ГРАНІТ, родовище “Хлистунівське”, Черкаська обл.);
- Кам’яницький кар’єр, №4527 до 2037 року (АНДЕЗИТ, родовище “Кам’яницьке”, Закарпаття);
- Королівський кар’єр, №4526 до 2037 року (АНДЕЗИТ, родовище “Королівське”, Закарпаття);
- Радошинський кар’єр, №4662 до 2035 року (ПІСОК, родовище “Радошинське”, ділянка 2, Волинська обл.);
- Хлібодарівський кар’єр, №4736 до 2039 року (ГРАНІТ, родовище “Хлібодарівське”, Донецька обл.).
- Томашгородський кар’єр, №5862 до 2033 року (ДІОРИТ, ГРАНОДІОРИТ, родовище “Томашгородське 3”, Рівненська обл., власник ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”);
- Трудівський кар’єр, №4705 до 2032 року (ГРАНІТ, МІГМАТИТ, ГНЕЙС, родовище “Царекостянтинівське”, Запорізька обл., власником вказано ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”);
- Ерастівський кар’єр, №4708 до 2032 року (ГРАНІТ, родовище “Ерастівське”, Дніпропетровська обл., власником вказано ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”);
- Стрийський кар’єр, №4916 до 2038 року (ПІЩАНО-ГРАВІЙНА СУМІШ, родовище “Стриганцівське”, Львівська обл., власником вказано ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”);
- Рокосівський кар’єр, №4525 до 2034 року (АНДЕЗИТ, АНДЕЗИТО-ДАЦИТ, ТУФ, родовище “Рокосівське”, ділянка “Східна”, Закарпаття, власником вказано ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”);
- Редутський кар’єр, №4660 до 2039 року (ГРАНІТ, родовище “Редуцьке” чи “Редутське”) Полтавська обл.. Спецдозвіл №4660 було подовжено наказом Держгеонадр №359 від 13.08.2020 р., в грудні було укладено нову Угоду про користування надрами. В базі ДНВП “Геоінформ України” власником спецдозволу вказано ДП “Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України”, в той час як в Наказі №359 і в Угоді – АТ “Українська залізниця”).
Не дійсними (за даними ДНВП “Геоінформ України”) є спецдозволи таких кар’єрів:
- Бехівський кар’єр (родовище “Бехівське-2“, Житомирська обл., спецдозвіл закінчився у 2015),
- Ладижинський кар’єр (родовище “Ладижинське”, ділянка “Степок”, Вінницька обл., спецдозвіл закінчився у 2016),
- Адабаський кар’єр (родовище Перлівське (Адабашське, Адабаське), Кіровоградська обл., спецдозвіл закінчився у 2015),
- Клесівський кар’єр (родовище “Клесівське 7”, Рівненська обл., спецдозвіл закінчився 9.10.2020 р.),
- Погребищенський кар’єр (родовище “Гопчицьке”, Вінницька обл., спецдозвіл закінчився 19.09.2020 р.).
Таким чином, “кар’єрами Укрзалізниці” можна вважати 20 об’єктів.
Зауважимо, окрім кар’єрів, Укрзалізниця має також два спецдозволи на видобування води: спецдозвіл №3932 на видобування води питної і технічної на ділянках родовища “Ківерцівське” (Волинська обл.) і спецдозвіл №6024 на видобування води питної і технічної на ділянці “Сокілецька” родовища “Козятинське” (Вінницька обл.)
Дорогі кар’єри. Які кар’єри Укрзалізниці працювали у збиток у січні-липні 2020?
Офіційно в Укрзалізниці про збитки, які показують кар’єри, не кажуть.
Неофіційно, наші джерела в керівництві Укрзалізниці підтверджують: аналіз діяльності кар’єрів розпочався одразу після призначення Володимира Жмака головою правління.
Зокрема, як стверджують джерела, вже 11 вересня 2020 р. було проведено “нараду з розгляду показників роботи філії «Центр управління промисловістю» за 7 місяців 2020 року”.
На підтвердження, нам було надано копію протоколу наради. Як стверджується в копії документу, за 7 місяців 2020 року загалом по кар’єрах Укрзалізниці було отримано збитковий результат в сумі 158 217 тис. грн., перевитрата по фонду оплати праці по кар’єрах Укрзалізниці склала 153 810 тис. грн. При чому вироблена Укрзалізницею щебенева продукція споживалася не лише всередині Укрзалізниці, але і відвантажувалася стороннім підприємствам: понад 609 тис. т за 7 місяців 2020 р.
З поваги до наших читачів, спершу ми вирішили не публікувати ці дані без реакції керівництва АТ “Укрзалізниця”. 10 грудня 2020 р. ми надіслали офіційний запит на ім’я Володимира Жмака з низкою запитань.
Серед іншого, ми просили пана Жмака підтвердити чи спростувати деякі дані з копії протоколу наради від 11 вересня 2020 р., пояснити причини збитків кар’єрів Укрзалізниці, дати власну оцінку ефективності управління кар’єрами Укрзалізниці, надати протоколи нарад (які відбувалися в АТ “Укрзалізниця” і стосувалися розгляду показників роботи філії “Центр управління промисловістю” в розрізі діяльності кар’єрів), дані про сплату Укрзалізницею рентних платежів за користування надрами у 2015 – 2020 рр., а також повідомити про рішення керівництва Укрзалізниці щодо приватизації кар’єрів.
Станом на 25 січня 2021 р. відповіді на наш запит надано не було. Відтак в Укрзалізниці хоч і не підтвердили, але й не спростували дані про збитки, зафіксовані по кар’єрах Укрзалізниці за результатами 7 місяців 2020 р., а також про обсяг щебеневої продукції, відвантаженої стороннім підприємствам.
Щодо збитків конкретних кар’єрів, то відповідно до наразі непідтверджених офіційно даних, у січні-липні 2020 р. у збиток спрацювали всі 16 кар’єрів, інформацію про діяльність яких розглядали на нараді 11 вересня 2020 р.: Пенізевицький, Самчинецький, Ладижинський, Крюківський, Клесівський, Знам’янський, Бехівський, Редутський, Адабаський, Королівський, Трудівський, Ерастівський, Стрийський, Погребищенський, Кам’яницький, Хлібодарівський.
За непідтведженими офіційно даними, три кар’єри з цього переліку показали збиток більший, ніж 10 млн грн, а найбільший зафіксований збиток окремо взятого кар’єра – понад 30 млн грн (див. скріншот копії протоколу).
Щодо щебеневої продукції, яка вироблялася кар’єрами Укрзалізниці у січні-липні 2020 р., за непідтвердженими наразі офіційно даними, її споживали як підприємства Укрзалізниці, так і сторонні підприємства: кар’єрами Укрзалізниці було вироблено понад 2 млн т (при плані майже 4 млн т), при цьому для підприємств Укрзалізниці було відвантажено щебеневої продукції трохи більше 1 млн т, а для сторонніх підприємств – трохи більше 0,6 млн т.
…
Тут мали бути висновки. Але давайте дочекаємося офіційних даних і коментарів Укрзалізниці. Тому далі буде.
Тим часом, підписуйтеся на наші сторінки в соціальних мережах і телеграм-канал:
https://www.facebook.com/ukrnadra.info/
https://www.facebook.com/ukrquarries/
https://www.facebook.com/groups/258017951909456/