В СБУ розглянули і врахували звернення NADRA.INFO щодо корегування санкційного механізму

В СБУ розглянули і врахували звернення NADRA.INFO щодо корегування санкційного механізму
Джерело фото: https://ssu.gov.ua/

В Службі безпеки України заявили, що розглянули і врахували звернення засновника ІА NADRA.INFO щодо корегування санкційного механізму для відновлення діяльності українських видобувних підприємств. Про таке Інформаційному агентству повідомив Перший заступник начальника Департаменту захисту національної державності – начальник Головного управління контррозвідувального забезпечення обʼєктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Анатолій Лойф.

Нагадаємо, 24.04.2024 засновник Інформаційного агентства NADRA.INFO Володимир Бойко звернувся до Першого віце-прем’єр-міністра України–Міністра економіки України Юлії Свириденко та Голови Служби безпеки України Василя Малюка із відкритим звернення щодо корегування санкційного механізму для відновлення діяльності українських видобувних підприємств.

«28.03.2023 набули чинності зміни до Кодексу України про надра, що передбачають зупинення або анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, якими володіють компанії підсанкційних бенефіціарних власників. А компанії, істотну опосередковану участь в яких мають підсанкційні особи, не можуть продовжити дію спеціальних дозволів на користування надрами.

Водночас Кодекс не містить механізму, який би захистив народ України як власника надр і трудові колективи компаній-надрокористувачів від наслідків санкцій, застосованих до власників таких компаній.

В умовах відсутності такого механізму, протягом 2023-2024 рр.. були зупинені низка видобувних і пошукових компаній. Сума коштів, вже недоотриманих бюджетами всіх рівнів, за підрахунками надрокористувачів, перевищує 2 млрд грн. Тисячі громадян України опинилися під ризиком втрати роботи на паралізованих підприємствах, подекуди вже відбулися масові скорочення.

Народ України як власник надр припинив отримувати вигоду від користування надрами на обʼєктах, заблокованих у санкційному порядку. Це неприпустимо, особливо в умовах кровопролитної визвольної війни! (Більше про вплив санкцій на видобувну галузь України читайте в матеріалі NADRA.INFO від 05.04.2024 Українські надра в санкційних пастках. Вихід є).

Відтак назріла необхідність термінового корегування санкційного механізму, щоб якнайшвидше розблокувати українські підприємства видобувної сфери (зберігши обмеження, які накладено на підсанкційних осіб з метою недопущення отримання такими особами вигоди від користування нашими надрами)», – йшлося у зверненні.

Також у зверненні наголошувалося:

«За результатами численних обговорень наслідків застосування і можливих напрямів корегування санкційного механізму, організатором або учасником яких було незалежне медіа NADRA.INFO, найпростішим і найшвидшим способом розблокувати видобувну і пошукову діяльність українських компаній підсанкційних власників виглядає внесення змін (уточнень) до рішень Ради національної безпеки і оборони України. А саме, лише до одного пункту в усіх рішеннях РНБО, що стосуються осіб, які є кінцевими бенефіціарними власниками видобувних активів в Україні.

Внести зміни можна шляхом видалення всього пункту рішення РНБО: «Анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами». Або шляхом видалення частини цього пункту: «… зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» (про уточнення рішень РНБО як можливий вихід із ситуації раніше висловлювався Міністр юстиції Денис Малюська – Ред.).

Одночасно зі внесенням запропонованих змін варто рішенням РНБО зобовʼязати Держгеонадра невідкладно відновити дію раніше зупинених спецдозволів відповідним надрокористувачам.

Наступним кроком, РНБО своїм рішенням може покласти на Держгеонадра обовʼязок щодо невідкладної розробки проекту змін до Кодексу (та/або особливого порядку ведення діяльності гірничими підприємствами в умовах зупинення/припинення видобування, геологічного вивчення чи дослідно-промислової розробки надр в санкційному порядку), які би захищали інтереси народу України як власника надр. Зокрема, у випадках істотної участі підсанкційних осіб у капіталі надрокористувачів».

«Викладену у Вашому зверненні інформацію враховано відповідними підрозділами СБ України в ході здійснення службової діяльності», – повідомили в Службі у відповідь на звернення NADRA.INFO.