Експорт рутилового концентрату, титанового шлаку і губки можуть поставити на контроль

Експорт рутилового концентрату, титанового шлаку і губки можуть поставити на контроль

До кінця лютого 2025 р. Державна служба експортного контролю може ухвалити рішення щодо запровадження процедури контролю за експортними поставками рутилового концентрату (на підставі ст. 10 Закону «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання»).

Експортний контроль може бути запроваджено також до поставок титанового шлаку і губчастого титану (титанової губки).

Про таке заявив Голова Держекспортконтролю Олександр Павліченко, відповідаючи на запитання NADRA.INFO під час публічного звіту Служби за 2024 р..

Виробниками рутилового концентрату в Україні є АТ «ОГХК» (філія Вільногірський ГМК, джерело) і ТОВ «Демурінський ГЗК». Рутилвмісні розсипи станом на жовтень 2021 р. обліковувалися на ділянках надр, спецдозволами на користування якими володіли ще чотири компаній, серед яких Мотронівський ГЗК, який продав свій спецдозвіл після рішення РНБО про його анулювання.

[Оновлено: після публікації новини джерело NADRA.INFO звернуло увагу на, імовірно, третього виробника рутилового концентрату – ТОВ з ІІ «Кольорові метали» Євгена Коссова, яке користується техногенним родовищем «Балка Крута» (ділянка Західна; спецдозвіл № 3154 до 2033 р., наданий для переробки техногенного розсипу з метою отримання цирконового, рутилового, ільменітового, дистен+силіманітового, ставролітового концентратів та піску кварцового (дані Публічного аудиту надрокористування); Дніпропетровська обл.). За даними джерела, цей надрокористувач також є (принаймні в 2023-24 рр.. міг бути) виробником та, можливо, експортером рутилового концентрату. Оперативно підтвердити або спростувати ці дані не вдалося, компанія з 2019 року у банкрутстві (YouControl)]

Нагадаємо, в липні 2022 р. відповідно до статті 10 Закону «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» на час дії воєнного стану було запроваджено експортний контроль за поставками ільменітового концентрату.

Про обсяги, експортерів та адресатів експорту ільменітового концентрату за період з липня 2022 до лютого 2023 рр..  читайте за посиланням.

Дані за 2023-2024 р.. опублікуємо, щойно отримаємо від Держекспортконтролю.

Про роботу Держекспортконтролю – читайте також інтервʼю з Олександром Павліченком (публікація за березень 2023 р.).