Купівля спецдозволів зі змовою: в АМКУ ухвалили рішення по 5 аукціонах

Купівля спецдозволів зі змовою: в АМКУ ухвалили рішення по 5 аукціонах
Фото: https://amcu.gov.ua/

В середу, 20.09.2023 Адміністративна колегія Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ) визнала три компанії винними в узгоджених діях, які стосуються спотворення результатів аукціонів із продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Повідомляє ІА NADRA.INFO із головного офісу АМКУ.

Винними в антиконкурентних узгоджених діях визнано ТОВ «Арт Буд Сервіс» (Київ), КП «Полонський завод «Маяк» (Хмельницька обл.), ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» (Хмельницька обл.).

Всі три компанії брали участь в торгах із продажу спецдозволів на ділянки надр в Закарпатській області у вересні 2022 р. (NADRA.INFO анонсували аукціони і робили огляд результатів):

  • Родовище Оноцьке (глина легкоплавка). Учасниками були: ТОВ «Арт Буд Сервіс» (Київ) і КП «Полонський завод «Маяк» (Хмельницька обл.). Перемогло КП «Полонський завод «Маяк» зі ставкою 5 420 000 грн;
  • Нижньокоропецьке родовище (глина): ТОВ «Арт Буд Сервіс» і КП «Полонський завод «Маяк». Перемогло КП «Полонський завод «Маяк» зі ставкою 3 570 000 грн;
  • Квасівська ділянка (каолін первинний): ТОВ «Арт Буд Сервіс» і КП «Полонський завод «Маяк». Перемогло КП «Полонський завод «Маяк» зі ставкою 3 320 000 грн;
  • Чабанівська ділянка Чабанівського родовища (глина легкоплавка). Учасники: ТОВ «Арт Буд Сервіс» і ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» (Хмельницька обл.). Перемогло ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» зі ставкою 3 820 000 грн;
  • Зняцівська ділянка (глина легкоплавка). Учасники: ТОВ «Арт Буд Сервіс» і ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів». Перемогло ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» зі ставкою 2 340 000 грн.

На всі товариства накладено штрафи: ТОВ «Арт Буд Сервіс» – 340 тис. грн (по 68 тис. грн за 5 аукціонів із ознаками змови), КП «Полонський завод «Маяк» – 204 тис. грн (по 68 тис. грн за 3 аукціони), ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» – 136 тис. грн (по 68 тис. грн за два аукціони). Штрафи мають бути сплачені протягом двох місяців.

Нагадаємо, в квітні 2023 р. в АМКУ заявили NADRA.INFO про дослідження обставин проведення понад 50 аукціонів з продажу спецдозволів на користування надрами (на предмет імовірної змови між учасниками). Власне рішення Антимонопольного комітету про спотворення конкуренції під час торгів не передбачає скасування результатів аукціону, проте, як пояснювали опитані NADRA.INFO юристи, придбані внаслідок змови спецдозволи можуть визнати недійсними в судовому порядку. Першим відомим нам прикладом був спецдозвіл ТОВ «Укргаздоб», а про другий – читайте Суд визнав недійсним ще один спецдозвіл, куплений у змові).

Після розголосу, викликаного публікацією переліку аукціонів, які перевіряє АМКУ, Уряд вніс зміни до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Відтепер кожен учасник, для реєстрації в системі електронних торгів, на додачу до раніше передбачених документів, зобовʼязаний подати «заяву в довільній формі про те, що заявник не є пов’язаною особою з іншими учасниками аукціону».

Проблему «ілюзії конкуренції» на деяких аукціонах із «технічними» учасниками – NADRA.INFO ще влітку 2020 р. проговорювали з Головою Державної служби геології та надр України Романом Опімахом і директором ДП «Прозорро.Продажі» Олексієм Соболевим (читайте Розкрити все. Вони роблять надра прозорими, сьогодні Олексій Соболев є заступником Міністра економіки).

 
Про перспективу аукціонів «для одного учасника» Романа Опімаха запитували в березні 2023 р., під час публічного звіту за минулий рік«…на жаль, враховуючи оцінку таких торгів з боку правоохоронних органів, ми вважаємо це не досить доцільним – щоб не було звинувачень у фейковості таких торгів. Але в майбутньому – подивимося, можливо, це і спрацює», – заявив Роман Опімах.

В четвер, 21.09.2023 Держгеонадра планують розіграти 11 нових спецдозволів на користування надрами, а на 22.09.2023 призначено повторні торги з продажу трьох дозволів, які не були розіграні раніше (про все читайте тут).

На торгах 05.09.2023 Держгеонадра розіграли 7 спецдозволів. Сума переможних цінових пропозицій сягнула майже 110 млн грн. На торгах 14.09.2023 Держгеонадра розіграли ще 6 спецдозволів. Якщо переможці заплатять обіцяне, від продажу спецдозволів бюджет отримає понад 97 млн грн.