Третя спроба Укрнафти: Апеляція підтвердила скасування спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище

Третя спроба Укрнафти: Апеляція підтвердила скасування спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище
Фото: https://www.facebook.com/Ukrnafta/

Судові надра

Раніше суди двічі підтверджували законність спецдозволу, яким володіє Аркона Газ-Енергія групи Smart Energy Вадима Новинського

 

Що сталося?

02.11.2022 Шостий апеляційний адміністративний суд (ШААС) залишив у силі рішення суду першої інстанції у справі Свистунківсько-Червонолуцького родовища на Полтавщині (№640/26257/21). Цим рішенням було задоволено позовні вимоги ТОВ «СП «Бориславська нафтова компанія» (СП БНК) та скасовано наказ Державної служби геології та надр України про видачу спецдозволу на користування надрами Свистунківсько-Червонолуцького газоносного родовища та низку рішень Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДКЗ), зокрема про об’єднання Свистунківської та Червонолуцької нафтогазоносних ділянок в єдине родовище. Повідомляє Інформаційне агентство NADRA.info із посиланням на копію постанови ШААС, надану прес-службою ПАТ «Укрнафта»:

«ПАТ «Укрнафта» вітає всіх надрокористувачів з успішним захистом порушеного права на участь у відкритій конкурсній процедурі з продажу надрокористування спірним родовищем.

Закликаємо Держгеонадр нарешті визнати судові рішення, що набрали законної сили і організувати аукціон, на якому всі зацікавлені сторони зможуть запропонувати конкурентні та вигідні для Держави умови придбання права видобутку газу на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі», – заявили в Укрнафті, яка володіє 25% капіталу СП БНК.

В групі Smart Energy заявили, що «ТОВ «Аркона Газ-Енергія», яка є українським активом публічної британської компанії Enwell Energy, має усі законні права на розробку  Свистунківсько-Червонолуцького родовища, де наразі вже проведено комплекс геолого-розвідувальних робіт та пробурена перша свердловина, а загальна сума інвестицій становить більше 400 млн грн».

«Рішення Шостого апеляційний суду про начебто неправомірність видачі ТОВ «Аркона Газ-Енергія» спеціального дозволу на розробку родовища, яке 15 років простоювало без видобутку, фактично блокує його подальший розвиток», – заявили в Smart Energy.

«Аркона Газ-Енергія продовжить захищати свої права як інвестора та буде оскаржувати зазначене рішення в касаційному порядку у Верховному Суді України. Ми вважаємо його  необґрунтованим, до того ж воно не враховує два попередніх рішення Верховного суду, – зазначив в.о. генерального директора групи компаній Smart Energy Олексій Заєць. – З точки зору інтересів держави, не можна ігнорувати той факт, що теперішній власник Аркони вживає реальні дії щодо розробки родовища, що є вкрай важливим з огляду на російську агресію в Україні та очікуване збільшення споживання газу продовж 15-20 років. Наша країна повинна активно нарощувати видобуток, розвиваючи нові проєкти і стимулюючи інвесторів до розробки надр. А це можливо лише за умови відсутності подібних судових прикладів».

 

Обставини справи і передісторія

Спецдозвіл №4830 на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище (геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою і подальшим видобування газу природного і конденсату) був виданий в травні 2017 року на 20 років. Дозвіл належить ТОВ «Аркона Газ-Енергія», якою з 2021 р. володіє британська Enwell Energy plc Вадима Новинського.

В квітні 2021 р. Аркона Газ-Енергія розпочала геофізичні дослідження на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі. В червні 2021 року повідомлялося про оцінку запасів родовища міжнародним незалежним консультантом. Польовий етап 3D-cейсморозвідувальних робіт було завершено в лютому 2022 р. За даними YouControl, Вадим Новинський встановив контроль над ТОВ «Аркона Газ-Енергія» через три роки після того, як компанія отримала спецдозвіл.

Через кілька років після надання спецдозволу Арконі, його законність вирішили оскаржити в ПАТ «Укрнафта» і СП «Бориславська нафтова компанія» у формі ТОВ. Обидві компанії належать до сфери впливу Ігоря Коломойського.

На думку скаржників, Свистунківсько-Червонолуцьке родовище було неправомірно утворено, а запаси неправомірно апробовано внаслідок рішень ДКЗ і Держгеонадр. Крім цього, начебто було порушено порядок надання спецдозволу, оскільки Аркона Газ-Енергія отримала його без аукціону.

За даними YouControl Укрнафта раніше володіла такими спецдозволами щодо оскаржуваного родовища:

№1165 – геологічне вивчення родовища Свистунківське (1999-2004 рр.., анульований);

№1166 – геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища Червонолуцьке (1999-2004 рр.., анульований);

№1526 – геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою родовища Свистунківське (2000-2004 рр.., анульований);

№2501 – геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою Свистунківсько-Червонолуцької площі (2004-2014 рр.., недійсний).

«У подальшому «Укрнафта» здійснила всі дії для пролонгації спецдозволу та мала намір отримати спецдозвіл на видобуток як надрокористувач, що підготував відповідне родовище для промислової розробки», – йшлося в релізі компанії в лютому 2018 р.

Першу спробу визнати спецдозвіл Аркони недійсним Укрнафта зробила ще в 2017 році.

Окружний адміністративний суд міста Києва (ОАСК) позов залишив без розгляду (ухвала від 19.12.2017, справа №826/14653/17). Київський апеляційний адміністративний суд рішення ОАСК підтвердив (постанова від 28.02.2018). І лише Верховний суд задовольнив скаргу Укрнафти, але крапку у справі не поставив, а направив її назад до ОАСК для продовження розгляду (постанова від 10.09.2019).

В 2018 році із заявою про скасування спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище до суду звертався Заступник Генерального прокурора України. У задоволенні позову було відмовлено всім трьома інстанціями (рішення ОАСК 17.10.2018, постанова ШААС 30.07.2019, постанова Верховного суду 15.10.2019 – справа №826/7627/18).

«Друге коло» за позовом Укрнафти про скасування спецдозволу Аркони також не було вдалим (згадана вище справа №826/14653/17):

  • 07.2020 ОАСК позов задовольнив (рішення);
  • 09.2020 Шостий апеляційний адміністративний суд (ШААС) – рішення ОАСК скасував, позов Укрнафти залишив без задоволення (постанова);
  • 02.2021 Верховний суд провадження у справі закрив (постанова).

Бориславська нафтова компанія (25% капіталу якої контролює Укрнафта) звернулася до суду у вересні 2021 року. Тобто, через понад чотири роки після того, як було надано спецдозвіл. І через рік після того, як набуло законної сили рішення суду про відмову задовольнити позов Укрнафти.

Обставини надання спецдозволу на Свистунківсько-Червонолуцьке родовище розслідує Національне антикорупційне бюро України в рамках кримінального провадження №52018000000000182 від 02.03.2018 р.. Досудове розслідування завершилося ще у вересні 2021 року. У цій справі шестеро підозрюваних. Нещодавно було оприлюднено ухвалу Вищого антикорупційного суду (ВАКС), відповідно до якої підозрювані мають час до 23.01.2023, щоб ознайомитися з матеріалами слідства, після чого ВАКС приступить до розгляду справи.