Перші конкурси на УРП в критичних надрах оголосять навесні 2025 року
Навесні 2025 р. Кабінет Міністрів України планує оголосити конкурси на укладення угод про розподіл продукції (УРП) на об’єкти з покладами критичних корисних копалин. Про таке повідомляють у Державній службі геології та надр України.
Про УРП-плани Уряду розповів Голова Держгеонадр Олег Гоцинець під час зустрічі з виконавчим директором компанії-постачальника критичної сировини на світові ринки Traxys Стівом Волшем.
«Ми відкриті до пропозицій іноземних партнерів і зацікавлені у співробітництві, перш за все, з інвесторами з країн-партнерів, які допомагають зараз Україні протистояти російській військовій агресії», – повідомив Олег Гоцинець (очолив Держгеонадра наприкінці листопада 2024 р.).
Стів Волш заявив, що Traxys вже веде бізнес в Україні з експорту ільменіту за кордон і зараз розглядає можливість розширити свою діяльність. Йдеться про можливість отримання надр у користування з покладами критичної сировини для видобутку, збагачення та подальшої її переробки.
Продається бізнес із видобутку і виробництва облицювального каменю-пісковика
Нагадаємо, перелік із 37 корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності України Рада національної безпеки і оборони затвердила в липні 2021 р..
В січні 2023 р. в Уряді сформували проект переліку із 26 ділянок зі стратегічними надрами (17 із них – з покладами уранових руд), які будуть надаватися на умовах угод про розподіл продукції. Остаточний перелік затвердили в лютому 2023 р. (див. Постанову).
Перелік критичних корисних копалин в Україні не затверджувався, але його формування передбачає нещодавно ухвалений законопроект № 6227 про внесення змін про програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 р. і Кодексу про надра (редакцію проекту змін до другого читання критикували юристи). «За спеціальною методикою Мінекономіки обиратиме стратегічні та критичні металічні руди або неметалічні корисні копалини загальнодержавного значення, їх перелік затверджуватиме Уряд», – пояснював екс-Голова Держгеонадр в 2019-2024 рр.. Роман Опімах.
Станом на березень 2023 р. в Україні дійсними були 12 угод про розподіл продукції – всі стосуються виключно ділянок надр із покладами вуглеводнів (шість із них мали перевірити в ДГН і зверталися щодо розкриття інвесторами витрат; про укладення нових УРП не повідомлялося).
Перша спроба укласти УРП щодо рудних корисних копалин (на ділянці літієвих руд Добра, супутні копалини: тантал, ніобій, рубідій, олово, цезій) відбулася на початку 2022 р., але конкурс не було оголошено на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Згодом у Міністерствах економіки та енергетики заявляли, що вважають передчасним оголошення і проведення під час війни конкурсів для укладення УРП щодо ділянок надр із покладами стратегічних корисних копалин.
Продається діючий карʼєр лабрадориту
Перевести в УРП низку своїх спецдозволів хоче Укрнафта.
«Умови всіх УРП, укладених після 01.01.2021, мають бути відкритими. Це норма закону. Все має бути прозоро», – заявляв Роман Опімах в інтервʼю NADRA.INFO, посилаючись на закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях» авторства Андрія Жупанина та інших народних депутатів.
«Переваги УРП [порівняно з онлайн-аукціонами] в тому, що конкурсна комісія має у складі представників мало не половину Уряду і може обирати переможця, зважаючи на не лише ті пропозиції, які пропонує кандидат, але і виходячи з політичної складової. Якщо на стратегічну ділянку надр претендує компанія з країни, яка наразі не є нашим стратегічним партнером, то її заявка може не розглядатися або не отримати необхідної кількості балів», – відзначав екс-очільник ДГН.
«Якщо є затверджений перелік із 26 ділянок надр для УРП – це не значить, що вже завтра всі 26 держава винесе на конкурси. Це буде відбуватися поступово, в залежності від проявленого інтересу з боку компаній-інвесторів», – пояснював Опімах. Він також повідомляв, що «ініціювати конкурси на УРП, або винести кілька ділянок на аукціони» пропонували в BGV Group Management Геннадія Буткевича. NADRA.INFO писали, що група цікавилася УРП на трьох родовищах уранових руд: Сафонівське, Садове і Северинівське (після невдалої спроби отримати видобувні ліцензії в 2021 р.).
Крім згаданого вище переліку із 26 ділянок стратегічних (критичних) надр, призначених для надання через УРП, в Уряді планують затвердити список стратегічних ділянок для виставлення на онлайн-аукціони. Проект цього переліку налічує 100 обʼєктів (читайте також експертний огляд низки інвестиційно цікавих ділянок).
Деякі раніше надані спецдозволи на стратегічні надра оскаржуються в судах через претензії органів прокуратури до юридичної чистоти процедури, за якою були отримані.