«Прикра історія»: чому в Закарпатті не видобувають сіль?
Проект із видобутку камʼяної солі на Тереблянському родовищі не реалізується через конфлікт між співвласниками бізнесу, але ризику затоплення недобудованої шахти немає. Про таке Голова Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослав Білецький (на фото) розповів в інтервʼю Укрінформу (авторка Тетяна Когутич).
«Це дійсно болюча історія, утім, цікава з точки зору людської сутності. У нас дуже люблять ділити шкуру невбитого ведмедя. Хоча у випадку із Тереблянським родовищем говоримо таки про «вбитого ведмедя», бо до солі вони дійшли і поклади виявилися дуже великі. Ця сіль справді би закрила потреби держави, її там багато і вона хороша. Маю сказати, що шахта стоїть, вона суха. Тож немає загрози щодо повторення ситуації, як у Солотвині. Тобто із сіллю в Тереблі дійсно немає жодних проблем», – заявив пан Білецький.
Він також визнав, що «є проблеми із власниками, які пересварилися, поблокували роботу один одного і зараз застрягли в судах»: «Це надзвичайно прикра історія. Ми не можемо на це впливати, бо це їхні корпоративні права. Звісно, ми намагаємося їх якось примирити, щоб розблокувати роботу. Але там складна історія. Наше завдання зараз – стежити за тим, щоб нічого не сталося із шахтою. Наразі вона законсервована».
Також очільник Закарпатської ОВА відзначив, що ця історія «поставила в залежність всю державу – тому що своєї солі у нас так і нема, ми далі возимо її з Єгипту чи інших країн за 2 тисячі кілометрів»: «Ми не маємо нових робочих місць та податків, не маємо розвитку. А могли б».
Він висловив переконання, що «суспільний інтерес не повинен страждати через непорозуміння кількох людей».
Водночас Мирослав Білецький наголосив, що такі корпоративні непорозуміння, які виникли між учасниками ТОВ «Катіон Інвест», не є поширеними в Закарпатській області: «Це не тенденція, хочу зазначити. І розуміючи життя – ну, таке буває. Це просто ніша, яка зараз потрібна всій країні – тому, власне, такий фокус на їхньому випадку. Чи мають моральне право робити так люди, які беруться за такі корисні копалини, – питання. Але вони законно отримали ліцензію, законно розробляли родовище», – заявив Голова Закарпатської ОДА.
Нагадаємо, першу сіль у межах сучасної розробки Тереблянського соляного родовища на Тячівщині в Закарпатській області видобули влітку 2023 р.. Ділянкою надр користується ТОВ «Катіон Інвест» (спецдозвіл № 6192 отримано в 2017 р. за апробацією).
В лютому 2024 р. директор компанії Сергій Кондратьєв ділився амбітними планами щодо розвитку проекту. Але в березні видобуток і будівництво шахти зупинилися через корпоративний конфлікт. Міноритарний учасник Катіон Інвест Ігор Герей (5%) відповідальність за паралізований проект покладав на директора компанії (раніше він програв суд проти Валентина Кондратьєва, який є батьком Сергія Кондратьєва і володіє 50% бізнесу (YouControl)). 45% товариства контролює Оксана Омельяненко, яку Liga.net називає партнеркою Юрія Косюка (їй належать частки в таких компаніях бізнесмена, як ТОВ «МХП-Агрокряж», ТОВ «МХП-Агро-С»).
Нагадаємо також, що в 2023 р. Валентин Кондратьєв і Оксана Омельяненко через ТОВ «Закарпатська видобувна компанія» стали власниками спецдозволу № 5504 на спірну Західно-Тереблянську ділянку камʼяної солі у Закарпатській області (геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою).
На цю ділянку претендує ТОВ «Олімп Фінанс Груп» Сергія Гацка (у спорі з Держгеонадрами суди вже двічі ставали на бік приватної компанії, засідання Верховного Суду призначено на 21.01.2025).
Читайте також інтервʼю з директоркою Українського науково-дослідного інституту соляної промисловості «УКРНДІСІЛЬ» Ларисою Босевською.