В Раді готують аудит надр: які ділянки хочуть віддати іноземцям

Так звана «Угода про надра» між Україною та США ще не підписана, з ЄС обговорюється, а у Верховній Раді вже зареєстрували проект постанови, головна ідея якої щодо надр – створити механізм, за яким звільняти деякі ділянки із покладами корисних копалин від нинішніх надрокористувачів і передавати в користування іноземним субʼєктам господарювання. Які саме обʼєкти забирати, щоб віддати іншим – пропонують визначити за результатами надрового аудиту.
Позбавляти прав на надра хочуть лише «неефективних» надрокористувачів.
Як повідомляє NADRA.INFO, в середу, 12.03.2025 на офіційному веб-сайті Верховної Ради України опубліковано проект Постанови «Про розроблення законодавчої бази для створення преференційних умов діяльності бізнесу країн-партнерів України в рамках Післявоєнного Альянсу».
Авторами документу є низка народних депутатів, а саме: Олександр Ковальчук, Давид Арахамія, Данило Гетманцев, Галина Янченко, Олег Бондаренко, Олександр Сова, Георгій Мазурашу, Олександр Горобець, Микола Тищенко.
Вони пропонують постановити, щоб Кабінет Міністрів України у тримісячний термін розробив і подав до Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на створення спеціального правового режиму для залучення інвестицій від країн-партнерів, які надавали та продовжують надавати допомогу Україні у протистоянні збройній агресії Російської Федерації, з урахуванням особливої ролі Сполучених Штатів Америки у підтримці України, шляхом внесення змін до чинного законодавства, зокрема і до Кодексу України про надра та Закону України «Про угоди про розподіл продукції». А саме, цитуємо: «щодо механізмів перегляду ліцензій на користування надрами, аналізу неефективно використовуваних («сплячих») ліцензій та визначення порядку їхньої передачі іноземним суб’єктам господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання на території країн-партнерів України, насамперед субʼєктів господарювання зі Сполучених Штатів Америки, із відповідними зобов’язаннями щодо освоєння родовищ».
В частині надрокористування законопроекти мають передбачати механізм перегляду ліцензій на користування надрами, зокрема:
- проведення аудиту чинних ліцензій для виявлення неефективно використовуваних («сплячих ліцензій»);
- можливість скасування ліцензій, що не відповідають вимогам ефективного освоєння ресурсів;
- запровадження пріоритетного доступу іноземних суб’єктів господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання на території країн-партнерів України, насамперед субʼєктів господарювання зі Сполучених Штатів Америки, до розробки корисних копалин із відповідними інвестиційними зобов’язаннями.
Скільки ліцензій в Україні є «сплячими», та кому вони належать сьогодні – автори проекту в пояснювальній записці не кажуть, обтічно зазначаючи, що «значна частина ліцензій на користування надрами не використовується або використовується неефективно».
Нагадаємо, в лютому 2025 р. спершу Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що готує звернення до Ради національної безпеки і оборони України щодо «ревізії та аудиту» наданих в користування ділянок надр.
На правах реклами

КУПУЙ СПЕЦДОЗВОЛИ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ТУТ
Згодом Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна вже розпочала аудит власних надр в рамках підготовки меморандуму з США, і, як писав Інтерфакс-Україна, має намір захищати бізнес, який зараз законно займається їх розробкою: «Ця вся історія (з укладенням меморандуму про розробку копалин з США – ІФ-У) в будь-якому випадку нам допоможе. По перше, всі наші служби, які ніколи не займалися такою серйозною юридичною боротьбою, наприкінці проведуть реальний аудит (існуючих ліцензій – ІФ-У). І це вже відбувається”, – сказав Зеленський на пресконференції в Києві.
Також нагадаємо: ще в березні 2021 р. РНБО розпорядилася позапланово перевірити кілька категорій надрокористувачів: хто отримав дозвіл за процедурою апробації запасів (без попередньо наявного спецдозволу на геологічне вивчення, зокрема з дослідно-промисловою розробкою); хто не розпочав видобуток протягом двох років після отримання видобувного спецдозволу/затвердження запасів вуглеводнів; хто не розпочав видобування протягом 10 років після отримання дозволу на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою і подальшим видобуванням.
В липні 2021 р. в Радбезі пропонували уповноважити Держгеонадра без рішення суду припиняти дію спецдозволів, наданих по апробації, а також якщо користувач надр без поважних причин протягом двох років (а для нафтогазоперспективних площ і родовищ нафти та газу – 180 календарних днів) не приступив до користування надрами.
Станом на зараз органи прокуратури масово оскаржують надані за апробацією спецдозволи (більше читайте тут, тут, тут, тут).
Низка спецдозволів на користування надрами в 2021 р. були анульовані за рішеннями РНБО (в березні і червні), від деяких ділянок надрокористувачі відмовлялися самі (в РНБО навіть дякували родині Злочевських).
Під час повномасштабної війни, після відповідних зміни до Кодексу України про надра, були припинені низка спецдозволів компаніям, учасники яких є громадянами/резидентами РФ (наприклад). Права користування надрами також припинялися за рішеннями РНБО про санкції (наприклад).
Також нагадаємо, що чотири роки тому РНБО вже проводила масштабну перевірку умов і законності надання в користування ділянок надр, за результатами якої восени 2021 р. оприлюднили документ під назвою «Публічний аудит надрокористування» з даними про всі дійсні спецдозволи, бенефіціарів компаній-надрокористувачів, координати ділянок надр, обсяги видобутку та сплаченої ренти тощо. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну публічний доступ до «Публічного аудиту надрокористування» закрили.
Варто зауважити, що з Кодексу України про надра слово «ліцензія» виключено ще в 2006 р.; натомість вживається термін «спеціальний дозвіл». Термін «сплячий/спляча» Кодексом не визначається і не вживається.
До діючих нині підстав припинення права користування надрами (ст. 26 Кодексу), з-поміж іншого, належить невиконання з вини надрокористувача затвердженої програми робіт з порушенням строків на більш як один рік.
Крім цього, власник видобувного спецдозволу не може продовжити його дію (ст.164), якщо видобув менше 1% обсягу балансових запасів, що обліковувалися на день надання такого спеціального дозволу (крім випадку наявності пробурених у період дії спецдозволу непродуктивних нафтогазових свердловин). Ми писали, що ця норма загрожує Україні втратою двох залізорудних проектів: Біланівського ГЗК (входить до групи Ferrexpo, родовище в Полтавській обл.) і компанії Шиманівське Стіл (належить Black Iron Inc., Дніпропетровська обл.).