Маркіян Бем: Вартість активів IDS Ukraine зросла до 4,2 млрд грн

В АРМА оцінку вважають завищеною
Вартість активів компаній групи IDS Ukraine (видобування, виробництво і реалізація питних та мінеральних вод, інших напоїв) станом на травень 2025 р. зросла до 4,2 млрд грн, а чистих активів – до 3 млрд грн. Про таке заявив представник IDS Ukraine, адвокат, партнер юридичної фірми «Назар Кульчицький і партнери» Маркіян Бем під час Круглого столу NADRA.INFO «Українські надра під санкціями та арештами: виклики, висновки, майбутнє», що відбувся 15 травня в прес-центрі Національного інформаційного агентства «Укрінформ».
Зі слів Маркіяна Бема, протягом трьох років чисті активи групи зросли з 2,1 млрд грн до 3 млрд грн. Загальна вартість активів на початку повномасштабної війни РФ проти України становила 3,5 млрд грн, а станом на травень 2025 р. становить 4,2 млрд грн. Зросла і річна виручка компанії, яка в 2021 р. складала 5,5 млрд грн, а за підсумками 2024-го – близько 7 млрд грн.
«Незважаючи на економічну ситуацію, війну, санкційний процес, арешти активів – компанія функціонує. Менеджмент компанії за ці три роки показав, що діє абсолютно незалежно, може примножувати активи», – заявив Маркіян Бем.
Він також нагадав, що активи IDS Ukraine двічі арештовані: у кримінальному процесі (де корпоративні права передані в управління Національному агентству з розшуку та менеджменту активів – АРМА) і в рамках судового процесу Вищого антикорупційного суду (де розглядається позов Міністерства юстиції про стягнення в дохід держави майна підсанкційних осіб Михайла Фрідмана, Петра Авена, Петра Косогова та компанії «Rissa Investments Limited» (зокрема розглядається питання стягнення корпправ українських компаній групи)).
«Ніяких можливостей виводити гроші немає. Все, що Мін’юст хотів арештувати – було арештовано, залишили тільки ті елементи, які дозволяють функціонувати підприємству», – заявив Маркіян Бем. Він також запевнив, що підсанкційні бенефіціари і російські власники не отримують доходів від активів IDS Ukraine, дивіденди з 2022 р. накопичуються (сума сягає 800 млн грн) і зможуть бути використані Україною, якщо ВАКС стягне в дохід держави корпоративні права російських підсанкційних власників.
Адвокат зазначив, що існуючих арештів і процесу ВАКС – цілком достатньо для ефективного управління видобувними і виробничими активами IDS Ukraine, тоді як сторонній «управитель тут буде “третім зайвим”»: «Підприємство прекрасно справляється самостійно», – заявив пан Бем.
«Арешти не дають розтринькати майно, а ВАКС дає чесний процес, коли ми маємо можливість з Міністерством юстиції в змагальному процесі довести, чи є частка підсанкційних КБВ, чи немає (так, вона є), і яку частку слід забирати, а яку не слід забирати. Ми не матимемо жодних претензій, якщо буде забрана частка російських громадян – на тому завершаться усі наші проблеми».
На думку Маркіяна Бема, процес в АРМА (до призначення Головою Національного агентства Олени Думи) не був таким прозорим, як судовий процес у ВАКС: «Це був внутрішній процес, коли група людей всередині АРМА вирішували, кому передати ці активи».
Крім цього, адвокат зауважив: «В 2022 р. була одна ситуація – агресія РФ. Терміново треба було вживати якихось заходів, не допустити розбазарювання майна – і для цього передати його в управління АРМА. А станом на сьогодні минуло вже три роки, протягом яких підприємство функціонує в автономному режимі, незалежно від своїх КБВ».
Коментуючи оголошену оцінку активів IDS Ukraine, Голова АРМА Олена Дума назвала її завищеною і такою, що спрямована на унеможливлення виконання майбутнього рішення ВАКС про стягнення активів у дохід держави:
«Хто в нас сьогодні під час війни зможе брати участь на майданчиках «Прозорро.продажі», якщо буде така завищена оцінка? Фактично, завищення оцінки активу насправді може унеможливити процедуру придбання її в процесі націоналізації».
Раніше в АРМА оцінку активів групи називали завищеною учетверо.
«Те саме можу сказати про оцінку АРМА: на нашу думку, вона була цілковито заниженою», – заявив у відповідь Маркіян Бем.
Він пояснив, що ПП «Габʼяно», відібране АРМА в 2023 р., оцінював активи IDS Ukraine, не маючи на руках всіх документів, необхідних для проведення такої оцінки: «У нас цих документів вони не запитували. На підставі чого міг сторонній оцінщик оцінити компанію, не маючи документів? Тому ми провели власну оцінку на базі всіх документів, які ми мали».
«Від вартості активу буде залежати, як здійснюватиметься управління. Більше того, якщо актив у нас буде стягнуто, мабуть, власники захочуть себе якось підстрахувати, чи непідсанкційні власники захочуть отримати компенсацію. З чого їм вираховувати компенсацію? Звісно, що з оцінки!» – пояснив адвокат.
Реагуючи на суперечку між Оленою Думою та Маркіяном Бемом довкола заниженої (на думку IDS) чи завищеної (на думку АРМА) оцінки активів, Голова Комітету надрокористування Європейської бізнес асоціації Дмитро Кащук запропонував «зійтися посередині». Маркіян Бем відповів: «Є такий процес, називається рецензування: будь-хто може взяти нашу оцінку і провести рецензування. Це не є велика проблема».
У свою чергу, Олена Дума заявила: «Відмежуйте: то є санкції – а це є кримінальне провадження, де арештовані всі 100% юридичної особи, крапка!». І нагадала, що «коли є кримінальне провадження, і є рішення суду, яким майно передано в управління, то його треба виконувати – інакше настає кримінальна відповідальність, передбачена ст. 382 Кримінального Кодексу України».
Екс-заступник Міністра юстиції в 2024-2025 рр.. Інна Богатих звернула увагу учасників дискусії на законодавство деяких інших держав, які дозволяють передавати арештовані компанії не сторонньому управителю, а менеджменту: «Не може сьогодні IDS стверджувати про те, що не потрібен управитель. Є рішення суду про передачу в управління, його треба виконувати – закон не дає інакших можливостей для вибору. Але, знову ж таки, це питання закону. Законодавство інших країн – США, Британії, у виключних випадках Канади – дає можливість менеджменту компанії управляти арештованою компанією. Тому це питання внесення змін в закон. Зараз іде процес реформування управління арештованими активами, будь ласка – вносьте пропозицію, щоб суд міг передати не в АРМА, а самому менеджменту».
Нагадаємо, корпоративні права українських компаній групи IDS арештували в червні 2022 р. і передали в управління до АРМА.
В лютому 2023 р. АРМА оголосила конкурс на відбір управителя і в березні оголосила переможця – ТОВ «Карпатські мінеральні води» Сергія Устенка (виробник води «Карпатська джерельна» та інших напоїв).
У вересні 2024 р. Міністерство юстиції звернулося до ВАКС із позовом про стягнення корпоративних прав компаній IDS Ukraine в дохід держави, справа наразі розглядається.
В квітні 2025 р. стало відомо, що договір між АРМА і ТОВ «Карпатські мінеральні води» розірвано за ініціативи компанії-управителя. За даними джерел NADRA.INFO, це сталося на тлі відсутності дозволу на концентрацію від Антимонопольного комітету протягом року, що «є обставиною, яка не могла бути передбачена управителем та унеможливлює належне виконання ним зобов’язань за договором».
Під час Круглого столу NADRA.INFO Олена Дума повідомила, що відібрано [нового] суб’єкта оціночної діяльності, який в законному порядку здійснює оцінку активів IDS Ukraine (дивіться також повний відеозапис зустрічі).
Круглий стіл відбувся за інформаційного партнерства Європейської бізнес асоціації.