Житомирторф втрачає свій останній спецдозвіл на видобування торфу

Житомирторф втрачає свій останній спецдозвіл на видобування торфу

Державне підприємство «Житомирторф» може втратити свій єдиний дійсний дозвіл на користування надрами з метою видобування торфу родовища «Чистина». Повідомляє ІА NADRA.INFO із посиланням на рішення Житомирського окружного адміністративного суду про анулювання спецдозволу.

ДП «Житомирторф» володіє спеціальним дозволом №1088, дійсним до 2029 р. (дані YouControl). Його було зупинено в 2021 р. на тлі не усунення низки порушень, зафіксованих перевіркою Департаментом державного геологічного контролю Держгеонадр в грудні 2020 р.. Ця ж причина змусила Службу звернутися до суду із позовом про анулювання спецдозволу.

 

Рішення суду про анулювання спецдозволу не набрало законної сили, оскільки ДП має 30 днів на його оскарження (дата ухвалення – 04.04.2023).

 

Чи планують у Житомирторфі боротися за родовище? Отримати оперативний коментар директора Житомирторфу Володимира Павленка не вдалося. Опублікуємо позицію підприємства, щойно отримаємо її. 

«Країна в тяжкому стані. Треба було зібрати велику нараду і все зробити для того, щоб Житомирторф, Рівнеторф, Волиньторф і Чернігівторф нормально працювали. Саме по брикету щоб працювали – бо це найбільш дешеве паливо зараз. Але на жаль, доки я був на війні, ніхто нічого не зробив. Ніякої відповідальності ніхто в державі за галузь зараз не несе. Можна би було працювати, забезпечити частину населення альтернативним видом палива, але ніхто нічого не хоче робити», – прокоментував рішення суду генеральний директор концерну «Укрторф» Андрій Озерчук.

Раніше про ситуацію на підприємстві NADRA.INFO розповідав екс-керівник ДП Василь Фатенко, нині виконавчий директор асоціації «Українське торфове товариство»: «З 2014 року підприємство втратило 2 ліцензії на видобуток торфу. А третю йому призупинили Держгеонадр (в 2021 р.) за формальними ознаками. Йому треба було відвести 60 га землі, але не вдалося. Плюс у підприємства великі борги. Законної можливості видобувати торф – немає. Питання його перспективи, зокрема і щодо приватизації – взагалі туманне».

Нагадаємо, ДП «Житомирторф» є одним із семи державних торфовидобувних підприємств, якими управляє Фонд державного майна України. Приватизувати їх обіцяли ще в 2021 році. Згодом проти приватизації низки ДП виступили в обласних радах і громадах. А в жовтні 2022 р. повідомлялося, що, імовірно, в першу чергу на приватизацію можуть виставити ті підприємства, які взагалі не здійснюють діяльності: «Ми зійшлися на тому, що підприємства, які дійсно не можуть працювати – Сумиторф, Київторф, Поділляторф… – їх дійсно треба приватизувати. А ті, які сьогодні ще можуть працювати в державній власності – треба спершу підвищити їх капіталізацію. Те, що сьогодні можна продати за умовну гривню – якщо виконати низку завдань, то гривня може вирости у 2-3 гривні. Але це ми говоримо про Рівнеторф, Волиньторф, Чернігівторф і Житомирторф», – пояснював Андрій Озерчук після спільної наради керівництва Фонду державного майна України, Укрторфу і Асоціації «Українське торфове товариство» (УТТ) з проблемних питань приватизації державних торфодобувних підприємств.

17.04.2023 Державна служба геології та надр України розіграє 10 спецдозволів на користування надрами, зокрема на видобування торфу на Центральній ділянці Озерянського родовища у Житомирській обл.. Початкова вартість – 4,25 млн грн. Гарантійний внесок – 1 млн грн. До 2014 р. Озерянське родовище торфу розробляло ДП «Житомирторф» (спецдозвіл №1316).