Третя мідна “штанга”. Держгеонадр не дочекалася грошей за “рекордний” аукціон

Третя мідна “штанга”. Держгеонадр не дочекалася грошей за “рекордний” аукціон
Зображення асоціативне

Коли четверта спроба?

Що сталося?

Аукціон з продажу спецдозволу на рудоносне поле “Заліси-Шменьки” (Волинська обл., геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ мідних руд, 5 років) 09.08.2021 – не відбувся.

Повідомляє NADRA.info із посиланням на наказ Державної служби геології та надр України №615 від 25.08.2021.

Відповідно до наказу, ТОВ “Глобал Аналітика” було позбавлено права купити спецдозвіл, оскільки компанія відмовилася підписати протокол торгів. Інакше кажучи – відмовилася від своєї рекордної ставки.

 

Скільки пропонував переможець, і скільки втратив?

Ціна лоту, нагадаємо, стартувала з 42 567 грн, кінцевий результат виглядав наступним чином: 

  1. TOB “ГЛОБАЛ АНАЛІТИКА” – 122’222’222.00 грн (переможець)
  2. ТОВ “НАДРА РЕСУРС ІНВЕСТ” – 121’500’000.00 грн
  3. ТОВ “ІНТЕР АКТИВ” – 121’000’000.00 грн
  4. ТОВ “ДЕЛЬТА” – 120’000’000.00 грн
  5. ТОВ “СПЕЦТЕРМОМОНТАЖ-ЕНЕРГО” – 100’000’000.00 грн
  6. WB INTERNATIONAL CONSULTING LTD (Ві Бі Інтернешнл Консалтін ЛТД) в особі ТОВ “А РЕТЕЙЛЕР” – 83’010’000.00 грн
  7. ТОВ “ФЕРРОБЕРИНГС” – 83’000’000.00 грн

 

ТОВ “Глобал Аналітика” засновано в грудні 2019 року. Статутний капітал 1 000 грн. Місто реєстрації – Київ. Засновник і керівник – Віталій Ткач з м. Сорокине Луганської області. Інших спецдозволів компанія не має.

м. Сорокине входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

“Другий номер” – ТОВ “Надра Ресурс Інвест” ще в день торгів відмовився чекати на рішення переможця. Тобто, ТОВ “Надра Ресурс Інвест” відмовилося від права купити спецдозвіл у тому випадку, якщо переможець ТОВ “Глобал Аналітика” відмовиться від своєї ставки чи не встигне вчасно заплатити за лот. Такий крок уберіг ТОВ “Надра Ресурс Інвест” від втрати свого гарантійного внеску – трохи більше 17 тис. грн. Стільки ж – 17 тис. грн – втратив переможець торгів, не підписавши протокол зі ставкою 122 222 222 грн.

До речі, коментуючи результати аукціону в день торгів 09.08.2021, Голова Держгеонадр Роман Опімах заявив:

“Ми є свідками вже третього аукціону з продажу цієї ділянки надр. Кількість учасників кожних наступних торгів постійно зростає, серед них з’явилися перші іноземні компанії. Підвищуються і цінові пропозиції. Сподіваємося, що цього разу переможець не відмовиться від внесення в установлений строк належної до сплати різниці між ціною реалізації лота та гарантійним внеском, як це відбулося раніше. В протилежному випадку доцільним буде внесення змін до порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами”.

 

Що далі?

Спецдозвіл вже перевиставили на продаж. ІІІ повторний аукціон відбудеться 27.09.2021. Зареєструватися на торги можна за посиланням. Стартові параметри без змін:

  • ціна – 42 567 грн,
  • гарантійний внесок – 17 027 грн,
  • вартість геологічної інформації 637 276,89 грн (з ПДВ).

 

Чому провалилися попередні спроби продати спецдозвіл?

Аукціон 09.08.2021 був третьою спробою Державної служби геології та надр України продати спецдозвіл на “Заліси-Шменьки”. 

Перша спроба відбулася 25.02.2021. Тоді ТОВ “БЛ Ресурс” запропонувало за лот 20,5 млн грн, але не заплатило за спецдозвіл. Торги скасували, лот виставили на повторний аукціон.

Друга спроба так само провалилася. В червні за право купити лот змагалися 9 учасників, ціна злетіла до понад 81 млн грн. Але переможець торгів ТОВ “ЛИВАРНИЙ ЗАВОД “СИМВОЛ” навіть не підписав протокол. Цікаво, що на повторних торгах ця ж компанія запропонувала за спецдозвіл у 54 рази вищу ціну, ніж на перших торгах. Про все ми писали тут.

 

Хто володіє мідними спецдозволами в Україні?

Сьогодні в Україні дійсними є два спецдозволи на мідні руди. Комунальне підприємство “Волиньприродресурс” Волинської обласної ради володіє спецдозволом №6189 на родовище Жиричі (руди самородно-мідні, видобування). Спецдозвіл було отримано в березні 2017 р. на 20 років. Супутні корисні копалини – золото і срібло. Ще один спецдозвіл має ТОВ “Північно-Західне Видобування” – №4735 на рудопрояв Південно-Рафалівський (руди самородно-мідні, ГВ+ДПР). Спецдозвіл було отримано в березні 2016 р.

Окрім цього, ТОВ “Кольормет України” володіє дійсним спецдозволом на ГВ+ДПР рудопрояву Прутівський (спецдозвіл №4975, руди мідно-нікельові сульфідні).

 

Стратегічна мідь

В липні 2021 р. мідні руди увійшли до переліку металічних руд та неметалічних корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави. Перелік було затверджено рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 16 липня 2021 року, введеному в дію Указом Президента України від 23 липня 2021 року №306/2021. Також цим рішенням РНБО було зафіксовано доручення Кабінету міністрів протягом місяця внести на розгляд Верховної Ради України та забезпечити супроводження до моменту прийняття законопроектів, які дадуть Держгеонадр право зупиняти дію та анулювати спеціальні дозволи на користування надрами без звернення до суду. А Державне підприємство “Український державний геологорозвідувальний інститут” (УкрДГРІ) доручили включити до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

 

 

Читайте також: Анульовано спецдозвіл на видобування газу на шельфі Азовського моря

Читайте також: Роман Сарамага: “Держава почала приймати умови, які шкодили її інтересам”

Читайте також: Томаш Фіала зайшов у надра – на 5 спецдозволів одразу

Читайте також: Кому потрібна ОГХК? Ексклюзивні дані і коментарі потенційних покупців

Читайте також: Судові битви за стратегічні надра України. Чому турки досі не зайшли на потужне родовище графіту?