За участь громадянина РФ: суд анулював спецдозвіл гранітному карʼєру
Миколаївський окружний адміністративний суд задовольнив позов Державної служби геології та надр України, яким Держгеонадра просили анулювати спеціальний дозвіл №4120 на видобування граніту родовища Трикратненське, який належить ТОВ «Вознесенська торгово-промислова компанія» (ВТПК). Повідомляє ІА NADRA.INFO із посиланням на рішення суду.
Позовні вимоги про анулювання спецдозволу в Держгеонадрах обґрунтували тим, що кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Вознесенська торгово-промислова компанія» є громадянин Російської Федерації. В той час як користувачами надр не можуть бути юридичні особи, у яких істотну участь мають або є кінцевими бенефіарними власниками фізичні особи громадяни та (або) резиденти держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором (ст. 13 Кодексу України про надра).
За даними YouControl, громадянином РФ є Абдулаєв Казбек Абусолтович, який проживає в Україні (м. Одеса) і контролює 30% капіталу ВТПК (через ТОВ «Агрофірма Амагро»). Іншим кінцевим бенефіціарним власником ВТПК вказано Арташ Марину (м. Вознесенськ, Миколаївська обл.).
В ТОВ «Вознесенська торгово-промислова компанія» про рішення суду дізналися від NADRA.INFO.
Директор ВТПК Юрій Гержов (також володіє 9,17% товариства) заявив, що йому не було відомо про позов Держгеонадр:
«Що ж робити?!… А як вони розглянули в суді, і навіть нас не поставили до відома? Це крах, якщо ми [зупинимося]!», – заявив Юрій Гержов. Він повідомив, що станом на зараз гранітний карʼєр ВТПК є діючим, спецдозвіл не призупинений, на підприємстві працює 50 співробітників, із середньою зарплатнею близько 15 тис. грн. «Однозначно реакція буде якась!» – пообіцяв директор карʼєру.
Рішення суду про анулювання спецдозволу не набуло законної сили і ще може бути оскаржене протягом 30 днів, рахуючи від дати складення повного тексту рішення – 24.11.2023.
Керівник ВТПК обурений:
«Це якась дурня (в оригіналі «ерунда» – прим. NADRA.INFO)! Ця людина – співзасновник – давно (мабуть, років 10, щонайменше) живе [в Україні] і має постійну прописку в Одесі, має вид на проживання!»
Зауважимо, в березні 2023 р., відповідаючи на запит NADRA.INFO, в Держгеонадрах повідомили, що громадяни або резиденти РФ володіють частками у семи підприємствах-надрокористувачах. ТОВ «Вознесенська торгово-промислова компанія» у переліку, наданому Держгеонадрами, не було.
Нагадаємо, нещодавно до санкційного списку Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) потрапили двоє власників українських видобувних компаній: Сергій Кабаргін (опосередковано контролює 26,89% АТ «Кіровоградське рудоуправління») і Юрій Гончаров (володіє 50% капіталу ТОВ «Кострижівський Комбінат Будівельних Матеріалів»). Обидва є громадянами РФ. До Сергія Кабаргіна НЕ застосовано санкцію у вигляді «анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», яку застосовано до Юрія Гончарова.
Нагадаємо, в березні-червні 2023 р., виконуючи нові вимоги Кодексу України про надра, Державна служба геології та надр України зупинила дію спецдозволів низці компаній (Smart Holding, Group DF, UNIGRAN) на тлі санкцій до їх власників. В травні NADRA.INFO ініціювали розробку механізму, який повинен захистити інтереси України у випадку зупинки видобувних обʼєктів у санкційному порядку. Наприкінці вересня, відповідаючи на запитання NADRA.INFO, заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма анонсував напрацювання змін до законодавства, щоб розблокувати видобувні підприємства. В листопаді в державному Інформаційному агентстві Укрінформ відбувся великий Круглий стіл «Перезапустити українські надра: перші підсумки реалізації санкційної політики у видобувній сфері». Станом на 24.11.2023 відновити дію дозволу на користування надрами вдалося тільки Межиріченському гірничо-збагачувальному комбінату. Крім цього, Держгеонадра погодилися відтермінувати зупинення дозволу Миколаївського глиноземного заводу, який видобуває і постачає питну воду для потреб мешканців міста Миколаїв.
Тільки від блокування газових активів держава станом на 01.11.2023 вже втратила понад 890 млн грн податків.
Працівники щебеневих карʼєрів у Житомирській обл. зверталися до Президента України Володимира Зеленського, Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля і Секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данілова із проханням захистити від знищення їх робочі місця.
Про неминуче припинення роботи підприємства і звільнення трудового колективу через блокування ліцензій на видобуток заявляла директорка гранітного карʼєру у Запорізькій області.