Нові санкції РНБО: ще трьом видобувним компаніям можуть зупинити спецдозволи

Нові санкції РНБО: ще трьом видобувним компаніям можуть зупинити спецдозволи
Зображення асоціативне

До санкційного списку включили бізнесмена, який володіє частками у трьох компаніях-надрокористувачах і є партнером Президента України. Обмеження передбачають блокування видобувної діяльності

Що сталося?

В суботу, 23.12.2023 Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про санкції, зокрема до громадянина республіки Кіпр, кінцевого бенефіціарного власника трьох компаній в українських надрах. Повідомляє NADRA.INFO із посиланням на Указ Президента №850/2023 від 23.12.2023.

Йдеться про Вадима Єрмолаєва, який контролює частки у таких товариствах:

  • ТОВ «Трендс Сістем» (геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою і видобуванням газу природного і конденсату в Полтавській і Харківській обл., спецдозвіл №4953, до 2038 р. YouControl). Партнером Вадима Єрмолаєва по Трендс Сістем є Президент України в 2005-2010 рр. Віктор Ющенко. Перспективні ресурси площі Федорівська (кат. С3): Газ природний – 795 млн куб. м, конденсат – 116 тис. тонн. Площа ділянки – 425,72 км2.
  • ПрАТ «Коростишівський карʼєр» (видобування габро-лабрадориту в Житомирській обл., спецдозвіл №3297, до 2033 р., YouControl). Запаси родовища Камʼянобрідське, яке розробляє ПрАТ Коростишівський карʼєр (кат. А+В+С1): 1 620 тис. м3 (ДКЗ України протокол №4186 від 06.12.2017).
  • ТОВ «Потоки» (геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою покладів вод підземних питних і технічних у Дніпропетровській обл., спецдозвіл №5140, до 2026 р., YouControl);

Перелік застосованих до Єрмолаєва санкцій РНБО включає зокрема «… анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами»:

Санкції застосовано на 10 років

Які наслідки для видобувних бізнесів?

Згідно з Кодексом України про надра (в редакції від 28.03.2023), Державна служба геології та надр України анулює або зупиняє дію спеціального дозволу на користування надрами через 30 днів з дня застосування відповідної санкції, якщо через 30 днів з дня видання указу Президента України про застосування санкції особа, до якої її застосовано, залишається кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, що є власником  спеціального дозволу на користування надрами.

Санкційний контекст і втрати держави

В березні-червні 2023 р., виконуючи нові вимоги Кодексу України про надра, Держгеонадра зупинили дію спецдозволів низці компаній (Smart HoldingGroup DFUNIGRAN) на тлі санкцій до їх власників. Відповідаючи на запитання NADRA.INFO щодо наслідків, Голова Держгеонадр Роман Опімах заявив: «потенційних негативних чи позитивних результатів, ефектів на працевлаштування і на інші підняті Вами теми – ми не оцінювали, бо це не наша компетенція».

В травні NADRA.INFO ініціювали розробку механізму, який повинен захистити інтереси України у випадку зупинки видобувних обʼєктів у санкційному порядку.

Працівники щебеневих карʼєрів UNIGRAN звернулися до Президента України Володимира Зеленського, Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля і Секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данілова із проханням захистити від знищення їх робочі місця. Smart Energy почали щомісяця публікувати лічильник втрат держави від санкційного блокування газовидобувного бізнесу.

Наприкінці вересня, відповідаючи на запитання NADRA.INFO, заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма анонсував напрацювання змін до законодавства, щоб розблокувати видобувні підприємства.

7 листопада Володимир Зеленський ввів у дію нові санкції РНБО – до компаній, які контролюють найбільшого виробника мінеральних вод в Україні ПрАТ «ІДС», активи якого виготовляють продукцію під брендами «Миргородська» та «Моршинська». Обмеження у вигляді зупинення/анулювання права користування надрами не застосували.

16 листопада в державному Інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся ініційований NADRA.INFO великий Круглий стіл «Перезапустити українські надра: перші підсумки реалізації санкційної політики у видобувній сфері». Очікування ринку щодо презентації обіцяних Шурмою ініціатив розблокування українських компаній – не справдилися. Наступного дня стало відомо про відновлення дії дозволу Межиріченському гірничо-збагачувальному комбінату (в судовому порядку, після заяв про загрозу колапсу компанії). Крім цього, після розголосу Держгеонадра погодилися відтермінувати зупинення дозволу Миколаївського глиноземного заводу, який видобуває і постачає питну воду для потреб мешканців міста Миколаїв.

Про неминуче припинення роботи підприємства і звільнення трудового колективу через блокування видобутку заявляла директорка гранітного карʼєру Смарт Граніт (Запорізька обл.) Наталія Іванюк.

Станом на 01.12.2023 потенційні втрати бюджету України через санкційну зупинку спецдозволів газовидобувним компаніям Smart Energy, за підрахунками групи, перетнули 1,1 млрд грн несплачених податків і понад 100 млн куб. м невидобутого газу.

«Жахливі, насамперед для громадян, бюджетів міст та областей», – так наслідки блокування українських видобувних активів на тлі санкцій до їх власників характеризував голова Комітету надрокористування Європейської Бізнес Асоціації (EBA), директор з розвитку бізнесу Геологічної Інвестиційної Групи Дмитро Кащук. І зауважував, що серед переліку санкцій є чимало інших обмежень: блокування активів, заборона виведення капіталу тощо. І їх цілком достатньо для того, щоб не дозволити підсакційній особі заробляти на українських надрах.

На можливі шляхи виправлення санкційної помилки вказував особисто Міністр юстиції України Денис Малюська: «Що там можна зробити – не потребує надто глибокого аналізу, і так зрозуміло, це зміна (уточнення) рішення РНБОУ або коригування на рівні закону (будь-який варіант підійде)».

Тим часом, наприкінці листопада РНБО застосувала санкції до ще двох власників українських видобувних компаній: АТ «Кіровоградське рудоуправління» і ТОВ «Кострижівський Комбінат Будівельних Матеріалів». Обмеження наклали вибірково: зупинення/анулювання права користування надрами застосували тільки до власника Кострижівського комбінату.

19 грудня під час засідання Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Роман Опімах заявив, що Держгеонадра зупинили 21 спеціальний дозвіл через санкції до власників компаній-надрокористувачів. Ані наслідки, ані шляхи розблокування діяльності українських видобувних компаній – Комітетом не обговорювалися. Напередодні у Держгеонадрах повідомили, що «Ефективність застосування санаційних положень Кодексу України про надра… залежить від практики застосування санкцій уповноваженими на це органами влади, а також від мети їх застосування.Держгеонадрам, як центральному органу виконавчої влади не надано повноважень щодо участі у процедурі застосування, скасування та внесення змін до санкцій Держгеонадра не уповноважені здійснювати аналіз ефективності застосування санкцій». Тоді ж зʼясувалося, що проекти санкційних рішень взагалі не погоджуються з регулятором, керівництво якого отримало від Уряду відмінні оцінки за службу в 2023 р..