Не сплатили до бюджету понад мільярд: кого підозрює БЕБ?

Не сплатили до бюджету понад мільярд: кого підозрює БЕБ?

Бюро економічної безпеки підозрює філію одного з державних акціонерних товариств у несплаті 1,3 млрд грн податків. Повідомляє NADRA.info із посиланням на реліз БЕБ.

«Йдеться про одну з філій державного акціонерного товариства, діяльність якої пов’язана із виробництвом та реалізацією щебеневої продукції.

Аналітики Бюро економічної безпеки України в межах інформаційно-аналітичної роботи, виявили факти, які можуть свідчити про видобуток та реалізацію необлікованої щебеневої продукції, що у свою чергу стало передумовою нанесенню шкоди економічній безпеці України.

Мета діяльності філії – забезпечення потреб підприємств критичної інфраструктури у постачанні щебеню, піску, шпал, інших виробів тощо.

Водночас, філія у попередні роки задекларувала збитки у розмірі 324 млн грн та 51,7 млн грн відповідно. При цьому, річні плани видобутку щебеневої продукції виконані лише на половину.

Аналітики БЕБ за результатами моніторингу ринкових цін встановили, що угоди на постачання щебеневої продукції укладалися філією із СГД без проведення аукціону, до того ж за цінами втричі нижчими за ринкові. У свою чергу, СГД реалізували продукцію, в тому числі і державним підприємствам, вже за ринковими цінами.

Також виявлено, що протягом 2020 року було укладено угод на постачання щебеневої продукції із більш ніж 100 СГД, на загальну суму понад 1,4 млрд грн., а за 2021 рік – на загальну суму близько 180 млн грн., що у 8 разів менше у порівнянні з 2020 роком.

Ймовірна сума недоотриманих філією доходів може складати понад 3,4 млрд грн., а сума несплачених в дохід держави податків (ПДВ та податку на прибуток підприємства) – понад 1,3 млрд грн.

З метою мінімізації загроз економічній безпеці України від діяльності однієї з філій державного акціонерного товариства БЕБ запропонувало Кабінету Міністрів України та Міністерству інфраструктури:

– посилити контроль за видобуванням та формуванням ціни на щебеневу продукцію кар’єрів, що перебувають на балансі філії;

– запровадити механізм реалізації щебеневої продукції кар’єрів філії приватним суб’єктам господарювання за принципом електронних аукціонів шляхом внесення зміни до Порядку розпорядження майном акціонерного товариства, доповнивши перелік майна, яке реалізовується на конкурентних засадах, щебеневою продукцією;

– розробити механізм передачі надлишків щебеневої продукції до державних суб’єктів.

За матеріалами фахівців Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ, детективи Головного підрозділу детективів БЕБ розпочали досудове розслідування за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора». 

За даними NADRA.info, імовірно, йдеться про філію «Центр управління промисловістю» АТ «Укрзалізниця» (ЦУП). Саме ця філія управляє видобувними та щебеневими активами Укрзалізниці і займається виготовленням шпальної продукції. За даними YouControl, ЦУП очолює Олексій Осман.

Нагадаємо, ми неодноразово писали, що карʼєрне господарство Укрзалізниці є глибоко збитковим. Про намір виставити деякі кар’єри компанії на приватизацію восени 2020 р. заявляв тодішній голова правління Укрзалізниці Володимир Жмак. В березні 2021 р. Володимир Жмак заявив NADRA.info, що керівництво компанії завершило аналіз діяльності кар’єрів, якими управляє філія Центр управління промисловістю. Ці повідомлення викликали чималий інтерес серед наших читачів, оскільки потужні гравці щебеневого ринку, за даними наших джерел, були готові інвестувати в купівлю та модернізацію карʼєрів Укрзалізниці. Втім, приватизацію залізничних карʼєрів так і не було розпочато. 

14.09.2022 ми звернулися до голови правління АТ «Укрзалізниця» Олександра Камишіна із запитом щодо виробничих та фінансових результатів діяльності карʼєрного господарства компанії за 2021 і І півріччя 2022 рр.., а також щодо намірів (чи відмову від намірів) керівництва приватизувати видобувні обʼєкти Укрзалізниці. Опублікуємо відповідь, щойно отримаємо її.