Smart Energy: Запровадження санкцій не повинно шкодити інтересам України

Smart Energy: Запровадження санкцій не повинно шкодити інтересам України
Фото: https://smart-energy.com.ua/

Новини компаній

Запровадження санкцій (незважаючи на те, законно вони застосовані до громадянина України чи ні) має позбавляти ресурсів саме державу-агресора, а не шкодити самій державі Україні, її економіці та українським громадянам. З таким посланням звернулась компанія «Укргазвидобуток» з групи Smart Energy до Ради національної безпеки та оброни України, Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки, Міністерства енергетики та Міністерства соціальної політики у зв’язку із посиленням негативних наслідків, що продовжуються, через зупинку дії спеціального дозволу на видобуток вуглеводнів на Островерхівському родовищі, яким володіє компанія. Заявляють у групі.

«Як вже неодноразово повідомляла група Smart Energy, через низку юридичних рішень (видалення Міністерством юстиції з реєстрів нових бенефіціарних власників, впровадження наказів Державної служби геології та надр) окремі компанії групи, у тому числі «Укргазвидобуток», змушені були повністю зупинити свою діяльність. При цьому на момент припинення роботи підприємство щодоби видобувало біля 395 тис. м3 газу, що давало кожного дня біля 5 млн грн надходжень до бюджетів всіх рівнів.

Так, через зупинку компанії «Укргазвидобуток» тільки з квітня по червень 2023 року бюджет України вже не отримає близько 300 млн грн. податків, а економіка держави втратить близько 35 млн м3 газу, який не був видобутий. Таким чином, держава щодня несе прямі збитки у вигляді недоотриманих доходів та обсягів природного газу.

Та у своєму зверненні до державних органів компанія наголосила, що питання не лише у втратах доходів трудового колективу компанії, майбутніх надходжень мільйонних сум рентної плати та інших платежів до бюджету України, окрім цього виникає ризик безповоротних втрат та знецінення активів у надрах. Адже процеси, які відбуваються в покладах вуглеводнів внаслідок тривалих зупинок (від декількох діб), можуть призвести до незворотних гідродинамічних змін, які суттєво погіршують фільтраційні властивості газоносного пласта й, відповідно, знижують продуктивність свердловин. Негативний вплив тривалих зупинок визначає наявність в продукції конденсату і води, що пов’язане з продавлюванням рідини в пласти і зниженням фазових фільтраційних властивостей колекторів газу.

При цьому держава та її відповідні органи, виходячи з міркувань національної безпеки та енергетичної незалежності, що особливо важливо під час війни, розв’язаної росією, зобов’язана була б забезпечити раціональне користування надрами. Відтак, навіть зупиняючи дію спецдозволу на користування надрами, держава має діяти у спосіб, який дозволить захистити права та інтереси громадян і сприяти досягненню цілей щодо захисту суверенітету України.

Група Smart Energy наголошує, що компанія «Укргазвидобуток» є виключно українським підприємством, що здійснює свою господарську діяльність на території України задля її економіки та є невід’ємною частиною у побудові її енергетичної незалежності. Жодна компанія групи, і «Укргазвидобуток» зокрема, немає ніякого відношення і ніколи не підтримували будь-яких зв’язків з рф як державою-агресором.

Тому, як відповідальний український бізнес, компанія звернулася до органів державної влади та просить невідкладно вирішити питання, від яких залежить подальший розвиток ситуації та діяльність газовидобувного підприємства. Зокрема, вдосконалити механізм застосування положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» від 01.12.2022 року № 2805-IX», – йдеться у повідомленні Smart Energy.

Довідка (дані Smart Energy):

Група компаній Smart Energy входить до складу інвестиційної групи Smart Holding, реалізує проєкти з розвідки та промислової розробки родовищ вуглеводнів та належить до п’ятірки найбільших приватних газовидобувників України, сумарно видобуваючи до початку російської військової агресії понад 1 млн м³ газу на добу. 

Нафтогазовий напрям Smart Energy представлений компанією «Укргазвидобуток» (Харківська область), а також публічною британською компанією Enwell Energy. У свою чергу, активи Enwell Energy працюють на Полтавщині – це Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» і «Аркона Газ-Енергія», а також на Харківщині – компанія «Пром-Енерго Продукт».

Нагадаємо, на підставі застосування санкцій РНБО (нова норма в Кодексі України про надра, яка набрала чинності 28.03.2023) в березні-травні Держгеонадра зупинили дію спецдозволів на користування надрами компаніям Group DF Дмитра Фірташа, а також зі Смарт-Холдингу Вадима Новинського. Лише одній компанії вдалося відновити дію спецдозволу, проте в червні і цей спецдозвіл було остаточно зупинено.

В травні ІА NADRA.INFO звернулося до РНБО з пропозицією ініціювати обговорення та ухвалення механізму, який забезпечить функціонування видобувних обʼєктів, а відтак захистить Державу і громадян від збитків і ризиків, викликаних зупиненням дії спецдозволів на користування надрами на виконання нових вимог Кодексу України про надра. В РНБО повідомили, що опрацювати порушені питання запропонували Кабінету Міністрів України. Відповідь Уряду оприлюднимо, щойно отримаємо її.

В червні Держгеонадра зупинили дію чотирьох спецдозволів, якими володіють компанії групи UNIGRAN. Рішення про зупинення спецдозволів ухвалили, оскільки до кінцевих бенефіціарних власників цих компаній також було застосовано санкції Ради національної безпеки і оборони України.